Bolesť hrdla
Definícia
Bolesť hrdla je jedným z najčastejších príznakov ochorení. Ide o bolestivý, suchý alebo škrabavý pocit v krku. Najčastejšie ho spôsobuje infekcia alebo suchý vzduch. Hoci bolesť v krku môže byť nepríjemná, zvyčajne sa ľahko vylieči, prípadne ustúpi sama.
Príčina
Medzi najčastejšie príčiny bolesti hrdla patrí prechladnutie, chrípka a iné vírusové infekcie. Vírusy spôsobujú až 90 % bolestí hrdla. Bolesť hrdla môžu spôsobiť tiež bakteriálne infekcie, alergie, suchý vzduch, dym, chemikálie a iné dráždivé látky, zranenie hrdla a gastroezofageálny reflux.
Klinický obraz
Príznaky bolesti v krku môžu byť rôzne, v závislosti od vyvolávajúcej príčiny. Charakterizuje ju škriabanie, pálenie, suchosť a podráždenosť hrdla. Pri prehĺtaní a hovorení sa príznaky zosilňujú. Bolesť krku môžu sprevádzať príznaky ako upchatý nos, kýchanie, kašeľ, horúčka, zimnica, zväčšené uzliny v krku, zachrípnutý hlas, bolesť tela, únava, bolesť hlavy, problémy s prehĺtaním a strata chuti do jedla.
Diagnostika
V diagnostike bolesti hrdla zohráva poprednú úlohu vyšetrenie pohľadom. Kontroluje sa zadná časť hrdla kvôli začervenaniu, opuchu a prítomnosti bielych škvŕn. Ďalej sa hmatajú lymfatické uzliny na krku. V prípade podozrenia na bakteriálnu infekciu sa odoberá vzorka z hrdla.
Liečba
Väčšina bolesti hrdla nevyžaduje špeciálnu liečbu. Bolesť hrdla spôsobená vírusovou infekciou sa zvyčajne zlepší sama po dvoch až siedmich dňoch. Základom liečby je odpočinok a dostatočný pitný režim. V prípade bakteriálnej infekcie sa k liečbe pridávajú antibiotiká. Vhodné sú tiež antiseptické spreje, krčné pastilky, sirup proti kašľu a teplé nápoje.