Chirurgické šitie
Chirurgické šitie je základná zručnosť, potrebná k správnemu uzatvoreniu rany a k vykonávaniu bežných chirurgických zákrokov. Je dôležité, aby každý operatér ovládal techniku chirurgického šitia. V tejto časti si rozpíšeme techniky, potrebné na zvládnutie základov chirurgického šitia. Vďaka osvojeniu týchto techník budete schopní v prípade potreby samostatne vykonávať chururgické šitie a vyberanie stehov.
Zachádzanie so skalpelom, ihelcom, pinzetou a nožnicami
Skalpel
Skalpel držíme po bokoch palcom a prostredníkom a ukazovákom, umiestneným na jeho chrbte, ovplyvňujeme jeho citlivé vedenie. Kožný rez vykonávame posunom ostrej hrany skalpelu, pričom druhá ruka vymedzuje a stabilizuje kožnú oblasť incízie (incízia = kožný rez). Pohyb ostrej hrany skalpela by mal byť harmonický a kontinuálny. Tlačíme iba jemne.
Pinzeta
Pinzety majú zvierať iba takou silou, aby bola nimi uchopená tkanivová štruktúra bezpečne držaná. Je nutné sa vyvarovať nepríjemne silnému stisku ich ramien. Chirurgické pinzety sa používajú len pri zašívaní kože a fascie. Inak sú uprednostňované anatomické pinzety.
Ihelec
Ihelec je chirurgický nástroj, ktorý sa používa na držanie ihly pri šití. Ihelce môžu byť uzatváracie (autofixačné) alebo otvorené. Vedenie ihly tkanivom je možné iba trvalým uzatváracím tlakom na ramená ihelca, pri čom potrebujeme malíček na jeho otváranie. Obvykle sa pri šití používajú zahnuté ihly. Priechod ihly musí byť oblúkovitý okolo jedného bodu. Pri zaobchádzaní s ihlou a ihelcom musí ruka pri prechode tkaniva pri šití opísať oblúk. Ihla sa nasadzuje do ihelca v koncovej časti (posledná tretina) a pevne sa uchytí zovretím ramien ihelca. Ihelec sa drží podobne ako nožnice 1. a 4. prstom za súčasnej podpory 2. a 3. prsta pri vedení nástroja.
Nožnice
Optimálne držanie nožníc je, že 1. a 4. orst ovláda ramená nožníc a 2. a 3. prst vedie nástroj,
Uzlenie
Stehy sa ukončujú uzlami, ktoré musia pevne a spoľahlivo držať, pretože na nich závisí úspech celého chirurgického šitia a operačného zákroku. Jednoduchý uzol sa zhotovuje jedným pretočením vlákna, čo je zvyčajne dostačujúce.
Operatér by mal byť schopný robiť chirurgické uzly oboma rukami. To ušetrí zbytočné, časom plytvajúce manévre. Najčastejšie sa uzlenie vykonáva ukazovákom (prípadne prostredníkom). Na 1 časť vlákna pozeráme ako na ťahovú a na druhú ako uzlovú. Uzlové vlákno je držané rukou vykonávajúcou uzol (napr. ľavá ruka), ťahové rukou vykonávajúcou ťah pri uzlení (napr. pravá ruka). Po naložení uzla by mali byť konce vlákien utiahnuté pozvolne, nie silným ťahom (pri silnom ťahu je riziko ischémie tkaniva).
Jednoduchý uzol
Vlákna držíme medzi palcom a ukazovákom tak, že sprava idúce vlákno držíme v ľavej a zľava idúce vlákno v pravej ruke, sprava idúce vlákno beží nad ľavým. Pravou rukou vytočíme do supinácie a ulnárnou hranou malíčka (na strane ulny) vyhneme vlákno idúce zľava. Ľavá ruka presunie vlákno idúce sprava na radiálnu stranu (na strane radiusu) posledného interfalangeálneho kĺbu prostredníka pravej ruky, križuje ľavé vlákno. Ohýbajúci sa prostredník pravej ruky zatlačí dolevlákno idúce sprava a vsunie špičku pod vlákno idúce zľava. Stiskneme vlákno idúce zľava medzi prostredník a prstenník pravej ruky a oba prstu spoločne s malíčkom extendujeme a súčasne uvoľníme koniec ľavého vlákna zo stisku palca a ukazováka pravej ruky a tým vtiahneme zľava idúce vlákno do vytvorenej smyčky. Symetrickým ťahom za obe vlákna steh dotiahneme.
Uzlenie nástrojmi
V chirurgii skúsení chirurgovia bežne uzlia rany aj za pomoci chirugického nástroja (ihelca). Uzlenie ihelcom šetrí vlákno, má ale nízku mieru citu. Používa sa preto iba pri uzlení kože a fascie.
Nasadenie ihly na ihelec
Základnými nástrojmi k chirurgickému šitiu sú ihla, vlákno a ihelec. Ihla sa uchopí do ihelca v koncovej časti (poslednej tretiny ihly). Následne ihelec uzatvoríme a zafixujeme (ramená ihalca sa navzájom spoja prepojením zúbkami). Na ihlu sa navlieka vlákno cez uško ihly, do ktorého pri napnutí zaskočí. Ak chceme ihlu uvoľniť z uchopenia v ihelci malíčkom uvoľníme fixáciu a zúbky medzi ramenami ihelca sa rozídu.
Dĺžka vlákna
Dĺžka vlákna sa prispôsobuje hĺbke rany. U jednotlivých stehov sa ponecháva na 1 až 2 dĺžky ihelca, uškom prečnieva asi 2 - 4 cm návleku. Pri pokračujúcom stehu je dĺžka vlákna 2 - 3 - násobná.
Manipulácia nástrojmi pri šití (Technika)
Pri šití pravou rukou smeruje hrot ihly dolava, pretože obvykle šijeme smerom k sebe. Niekedy ale situácia vyžaduje aj šitie opačným smerom, vtedy hovoríme o obrátenom stehu alebo ihle. Druhou rukou pridržuje operatér tkanivo pinzetou. Tlak ruky prenášaný ihelcom na ihlu musí sledovať jej zakrivenie. Pri priechode ihly tkanivom prichytíme ihelcom špičku ihly a dokončíme pretiahnutie vlákna. Niekedy je možé pri jednom zábere prešiť súčasne viac štruktúr - napríklad oba kožné okraje.
Kožný steh
Cieľom kožného stehu je hojenie rany s vytvorením minimálnej jazvy.
Rozlišujeme 2 základné typy stehov:
Jednotlivý steh
Pri jednotlivom uzlovom stehu sa každý steh zakladá a uzlí samostatne. Pri šití kože ide o najbežnejší a najjednoduchší spôsob zakladania stehov.
Pokračujúci steh
Pri pokračujúcom stehu z jedného dlhšieho vlákna, na jednom konci rany zauzleného, sa postupne zakladá rada stehov striedavým prepichovaním kože. Steh opätovne zauzlíme až na konci po zošití plánovaného úseku. Pokračujúci steh šetrí čas, ale je technicky náročnejší.
Steh sa vykonáva pri súčasnom stabilizovaní okrajov pinzetou. Ihla je vedná kolmo kožou a šikmo podkožím. Odstup stehu od okraja rany a hĺbka stehu musia byť na oboch okrajoch rany identické. Uzol vlákna musí byť bez napätia, aby nedošlo k ischémii tkaniva (belavá škvrna pod stehom).
Odstránenie stehov
Pri odstraňovaní stehov nadvihneme vlákno zľahka pinzetou, na jednej strane ho prerušíme skalpelom alebo nožnicami a následne odstránime. Nevhodné je ťahať kontaminované vonkajšie časti vlákna cez tkanivo. Doba odstraňovania stehov závisí od vlastností rany a od lokalizácie stehov. Kožné stehy v oblasti tváre a krku môžu byť odstránené už na 5. deň. Kožné stehy v ostatných oblastiach zostávajú podľa lokalizácie 5 - 14 dní.


Vložte svoj text