Diabetes insipidus
Definícia
Diabetes insipidus je ochorenie, charakterizované nadmernou tvorbou moču s nízkou špecifickou hmotnosťou, pri čiastočnom alebo úplnom chýbaní vylučovania antidiuretického hormónu.
Príčina ochorenia
Diabetes insipidus je najčastejšie spôsobený poruchou vylučovania antidiuretického hormónu neurohypofýzou (centrálny diabetes insipidus), ale v niektorých prípadoch môže byť príčinou necitlivosť zberných kanálikov v obličkách na účinok antidiuretického hormónu (nefrogénny diabetes insipidus). Jedna tretina prípadov je idiopatická (príčina ochorenia sa nezistí).
Klinický obraz
V klinickom obraze dominuje abnormálne vysoká produkcia hypotonického moču (nízko koncentrovaný, svetlý moč s vysokým obsahom vody a nízkou molekulovou hmotnosťou). Nastáva polyúria (zvýšená produkcia moču) a denne sa vylúči 5 - 20 litrov moču. Polyúria vyvoláva ako kompenzáciu pocit smädu. Pri neúplnom diabetes insipidus môže byť produkcia moču nižšia (3 - 5 l za deň). Ťažkosti spojené s potrebou neustále piť a močiť vedú k spánkovej deprivácii a následným psychickým poruchám.
Diagnostika
Ochorenie sa zväčša diagnostikuje na základe typického klinického obrazu. Pri nižšej diuréze je potrebné posúdiť príjem a výdaj tekutín a vyšetriť osmolaritu v moči a plazme. Používa sa tiež koncentračný test s Desmopresínom (ak jeho podanie nemá žiaden účinok, pravdepodobne ide o nefrogénny diabetes insipidus). V rámci diagnostiky je potrebné vylúčiť ďalšie ochorenia spojené s polyúriou - nadmerné močenie a polydipsiou - nadmerný smäd (diabetes mellitus, chronické zlyhávanie obličiek, užívanie diuretík a psychogénnu polydipsiu).
Liečba
Liekom voľby pri centrálnom diabetes insipidus je substitučná liečba analógom antidiuretického hormónu (Desmopresínom).