Druhy buniek
Poznáme 3 základné druhy ľudských buniek:
Telové bunky (somatické)
Telové bunky, nazývané tiež somatické, tvoria väčšinu ľudského tela. Telové bunky sa diferencujú, aby sa tak špecializovali na vykonávanie určitej funkcie. Prevažná väčšina buniek v tele je diploidná (má dve kópie každého chromozómu). Zaraďujeme k nim všetky bunky mimo zárodočných a kmeňových buniek (bunky kože, svalové bunky, tukové bunky, nervové bunky, bunky orgánov a ďalšie).
Zárodočné bunky (germinálne)
Zárodočné bunky sú bunky, z ktorých vznikajú pohlavné bunky - vajíčka a spermie. Tieto bunky následne zabezpečujú kontinuitu života - umožňujú oplodnenie (vajíčko splynie so spermiou) a vývin nového jedinca.
Kmeňové bunky
Kmeňové bunky majú schopnosť deliť sa neurčitý počet krát a umožniť vznik špecializovaných buniek (telové bunky, zárodočné bunky). Majú dôležitú úlohu vo vývine človeka v maternici, v detstve a dospievaní, regenerácii tkanív, nahrádzaní chýbajúcich buniek a udržiavaní dlhodobého zdravia a mladosti organizmu.
Kmeňové bunky
Kmeňová bunka je nediferencovaná bunka, schopná premeniť sa (diferencovať) na iný, špecializovanejší druh buniek. Táto schopnosť umožňuje telu vytvoriť nové bunky a nahradiť tak špecializované tkanivá, ktorých bunky sa už deliť nedokážu.
Kmeňové bunky možno rozdeliť na 2 skupiny:
Unipotentné kmeňové bunky
Z unipotentných kmeňových buniek vznikajú vždy bunky len jedného príslušného tkaniva (napr. iba bunky kože alebo iba bunky srdcového svalu).
Pluripotentné kmeňové bunky
Z pluripotentných kmeňových buniek môžu z nich vznikať bunky rôznych tkanív (z pluripotentnej bunky môže vzniknúť bunka akéhokoľvek tkaniva - kože, svalu, pľúc, kosti, oka, žalúdka alebo akéhokoľvek iného typu tkaniva).
Špecifiká
Kmeňové bunky sa môžu deliť bez obmedzenia počtu delení. Po delení dcérske bunky môžu ostať kmeňovými, alebo sa môžu príslušne diferencovať a špecializovať (vznikne z nich telová bunka, napr. bunka kože alebo svalu).

Diferenciácia buniek
Bunková diferenciácia je proces, pri ktorom sa z menej špecializovaných buniek stávajú viac špecializované bunky. Diferenciácia prebieha počas vývinu organizmu, kedy sa jednoduchá zygota (bunka, ktorá vzniká po splynutí dvoch pohlavných buniek) mení na komplexný systém tkanív a bunkových typov.
Diferenciácia prebieha tiež v dospelom organizme: zrelé kmeňové bunky sa delia a vytvárajú úplne diferencované dcérske bunky. Počas diferenciácie sa dramaticky mení veľkosť bunky, jej tvar, metabolická aktivita a ďalšie vlastnosti.
Bunková diferenciácia takmer nikdy nezahŕňa zmenu v DNA. Rozličné bunky teda môžu mať veľmi odlišné vlastnosti a pritom rovnaký genóm.
Pluripotentná bunka
Pluripotentná bunka je bunka, schopná diferencovať sa na všetky typy buniek dospelého organizmu. Pluripotentné bunky sú embryonálne kmeňové bunky.
Totipotentná bunka
Totipotentná bunka je bunka, schopná diferencovať sa vo všetky typy buniek, vrátane buniek tkaniva placenty. Totipotentnou bunkou je iba zygota a z nej vzniknuté blastoméry (bunky vznikajúce bezprostredne delením zygoty).
Meradlo progresívnosti rakoviny
V bunkovej patológii je úroveň bunkovej diferenciácie používaná ako meradlo progresívnosti rakoviny. Stupeň diferenciácie je ukazovateľom toho, nakoľko je bunka v tumore diferencovaná (čím menej diferencovaná, tým je horšia prognóza).
Telové bunky
Telové (somatické) bunky formujú telo. Patria k nim všetky typy buniek mimo zárodočných a kmeňových buniek. Špecializujú sa z kmeňových buniek na bunky výsledného tkaniva alebo orgánu, aby mohli vykonávať svoju špecifickú funkciu. Tvoria všetky tkanivá a orgány ľudského tela. Každá z telových buniek má svoju špecifickú stavbu a funkciu. Každá je jedinečná, obsahuje genetickú informáciu daného jedinca a je špecializovaná na vykonávanie funkcie orgánu, ktorý formuje.
Telové bunky
K telovým bunkám sa zaraďujú nervové bunky, krvné bunky, bunka spojiva, svalové bunky, bunky epitelu, bunky kože, bunky žalúdka, hrubého čreva, tenkého čreva, pľúc, pečene, sleziny, srdca, sliznice ústnej dutiny, mozgu, maternice, obličiek, slizníc, oka a ďalších orgánov a tkanív ľudského tela.
Špecializácia
Ľudské bunky sú rôznorodé a jedinečné. Každý orgán tela potrebuje na svoje formovanie a vykonávanie životných funkcií jemu špecifické bunky (bunka žalúdka nenahradí svojim vzhľadom, vlastnosťami a funkciou pľúcnu ani inú bunku tela).
Nervové bunky
V ľudskom tele sa nachádzajú 2 typy nervových buniek:
Neurón
Neurón je základnou stavebnou a funkčnou jednotkou nervového tkaniva. Skladá sa z tela a z vodivých výbežkov. Výbežky neurónu sú dendrity a axón. Dendrity sú kratšie výbežky, prijímajúce vstupnú informáciu (nervový vzruch) z vedľajšieho neurónu. Axón je výbežok, vedúce informáciu (nervový vzruch) od tela neurónu a prenášajúci túto informáciu na ďalší neurón. Kontakty medzi neurónmi navzájom a medzi neurónmi a inými bunkami zabezpečujú synapsy. Sú to zakončenia neurónov, v ktorých dochádza k samotnému prenosu vzruchu. Zo synapsy sa vylučujú neurotransmitery, prenášajúce nervový impulz.
Neuroglia
Neuroglia sú podporné nervové bunky. Spolu s neurónmi tvoria nervové tkanivo. Okrem podpornej funkcie majú aj vyživovaciu, regeneračnú a ochrannú funkciu. Niektoré typy neuroglie majú schopnosť fagocytovať poškodené nervové bunky. Neuroglia sú hlavnou zložkou bielej hmoty mozgu a miechy a predstavujú až 90% všetkých buniek nervového systému.

Neurón - telo neurónu, krátke výbežky - dendrity, dlhý výbežok - axón
Krvné bunky
Rozlišujeme 3 typy krvných buniek:
Červené krvinky
Červené krvinky (erytrocyty) majú okrúhly až diskovitý tvar a u človeka sú bikonkávne (v strede preliačené), čo zväčšuje ich povrch a kontaktnú plochu na výmenu dýchacích plynov. Hlavnou úlohou červených krviniek je prenos dýchacích plynov - kyslíka z pľúc do tkanív a oxidu uhličitého z tkanív do pľúc.
Biele krvinky
Biele krvinky tvoria bunkovú zložku imunitného systému. Podľa ich špecializovanej funkcie sa delia na granulocyty (neutrofily, eozinofily, bazofily a mastocyty), monocyty (makrofágy a dendritové bunky) a lymfocyty (T- lymfocyty, B - lymfocyty a NK - bunky - natural killers).
Krvné doštičky
Krvné doštičky sú oválne alebo okrúhle útvary bez jadra (nepravé bunky). Ich funkciou je zabezpečiť zrážanie krvi za cieľom zastavenia krvácania. Sú to najmenšie krvné bunky a vznikajú fragmentáciou (odštepovaním) cytoplazmy veľkých buniek v červenej kostnej dreni - megakaryocytov.


Kostné bunky
Medzi kostné bunky sa zaraďujú:
Osteocyty
Osteocyty sú kostné bunky, zúčastňujúce sa na uvoľňovaní minerálnej zložky z kostného tkaniva, čím sa podieľajú na regulácii hladiny vápnika v krvi. Osteocyt predstavuje pokojové štádium ďalšieho typu kostných buniek - osteoblastov.
Osteoblasty
Osteoblasty sa zúčastňujú na tvorbe základnej kostnej hmoty, ktorú produkujú v podobe prekurzorov. Po vytvorení medzibunkovej hmoty, ktorou sa obklopia, sa menia na osteocyt.
Osteoklasty
Osteoklasty sú obrovské bunky, ktoré sú schopné rozpúšťať a resorbovať kostné tkanivo.

Bunky chrupky
Základnou bunkou chrupky je chondrocyt. Je obklopený medzibunkovou hmotou, do ktorej sa vnára množstvom svojich výbežkov. Nezrelá forma chondrocytu sa označuje ako chondroblast.
Bunky kože
Medzi hlavné bunky kože sa zaraďujú:
Keratinocyty
Keratinocyty sú hlavné bunky pokožky (tvoria až 95% všetkých buniek pokožky). Zabezpečujú stavbu a pevnosť pokožky. Ide o zrohovatené bunky, postupne sa olupujúce z vrchnej vrstvy pokožky.
Melanocyty
Melanocyty majú hviezdicovitý tvar. Tvorí sa v nich kožné farbivo melanín, od ktorého závisí sfarbenie kože.
Merkelove bunky
Merkelove bunky sú bunky zodpovedné za citlivosť pokožky.


Tukové bunky
Tuková bunka (adipocyt) sa vo väzive vyskytuje buď jednotlivo alebo v malých skupinách. Má schopnosť vytvárať a hromadiť tuk, a to buď v jednej veľkej vakuole alebo v podobe množstva menších vakuol. Tukové bunky, ktoré hromadia tuk v jednej veľkej vakuole utvárajú biele tukové tkanivo. Ide o bežný typ tukového tkaniva, vyskytujúceho sa v tele. Tukové bunky, zložené z množstva malých vakuol, sú súčasťou hnedého tuku, ktorý sa vyskytuje hlavne u novorodencov.

Svalové bunky
Základnou jednotkou svalu je svalová bunka. Svalové bunky sa delia na:
Bunky priečne pruhovaného svalu
Bunky priečne pruhovaného svalu tvoria kostrové svaly. Umožňujú pohyb tela a sú ovládané vôľou. V ich cytoplazme sa nachádza aktino - myozínový komplex, ktorý umožňuje skrátenie - kontrakciu bunky, a to až na jednu osminu pôvodnej dĺžky.
Bunky hladného svalu
Bunky hladkého svalu majú vretenovitý tvar, vypĺňajú vnútorné orgány tela a zabezpečujú ich správnu funkciu. Na rozdiel od buniek priečne pruhovaného svalu nie sú ovládané vôľou.
Bunky srdcového svalu
Bunky srdcového svalu sú špecializované bunky, zabezpečujúce nepretržitú činnosť srdca. Sú podobné priečne pruhovanému svalu, no rovnako ako bunky hladkého svalstva, nie sú ovládané vôľou.




Väzivové bunky
Základnou bunkou väziva je fibroblast. Má vretenovitý alebo hviezdicovitý tvar s výbežkami a oválne bunkové jadro. Je mitoticky aktívny (delí sa) a zaraďuje sa medzi kmeňové bunky. Produkuje stavebné zložky medzibunkovej hmoty. Jeho pokojové štádium sa nazýva fibrocyt.
Fibroblasty pri poškodení tkaniva migrujú do poškodenej oblasti a produkujú prevažne kolagén. Môžu sa v prípade potreby meniť na rôzne iné bunky - bunky hladkého svalu, tukové bunky, chondrocyty, osteocyty a iné.


Črevná bunka

Pohlavné bunky
Pohlavné bunky (gaméty) sú osobitý typ buniek, z ktorých sa vyvíja nový jedinec. Poznáme 2 typy pohlavných buniek:
- vajíčka - ženské pohlavné bunky
- spermie - mužské pohlavné bunky
