Endoskopia

Endoskopia patrí medzi miniinvazívne techniky. Je využívaná na priame sledovanie zmien na slizniciach dutých orgánov a na včasnú diagnostiku nádorov. Prostredníctvom chirurgických nástrojov, ktoré sú súčasťou endoskopu, dokáže operatér odobrať vzorky, preveriť funkčnosť alebo chorobné zmeny tkaniva, prípadne zaviesť kontrastné farbivo. Endoskopia sa môže použiť aj na zastavenie vnútorného krvácania, odstraňovanie cudzích telies a ako náhrada klasickej operácie - endoskopická operácia.

Endoskop

Endoskop má podobu tenkej dlhej trubice a môže byť pevný a neohybný alebo flexibilný. Na konci, ktorý sa zavádza do tela, sa nachádza svetelný zdroj, inštrumenty na odber vzoriek, chirurgické nástroje a optická videokamera. Obrazy vnútra tela, ktoré vyhotoví kamera endoskopu, sa prenášajú na obrazovku prostredníctvom optických vlákien, ktoré sú jeho súčasťou. Na obrazovke možno pozorovať a zaznamenávať fotografie a videozáznam. Prídavné zariadenia endoskopu (inštrumenty na odber vzoriek, chirurgické nástroje) sa štandardne prispôsobujú účelu operácie alebo lekárskeho zákroku.



Endoskopická kapsula

Špeciálnym typom endoskopu je kapsulový endoskopický systém, ktorý predstavuje najnovší prístup v endoskopii. Skladá sa z endoskopickej kapsuly, ktorú pacient prehltne a zo snímacích elektród, ktoré zaznamenávajú jej signál. Využíva štyri kamery, ktoré sú umiestnené po stranách kapsule a vytvárajú 360° obraz okolo celej sliznice čreva. Endoskopická kapsula zlepšuje komfort a pohodlie pacienta.

Druhy endoskopie

Podľa orgánu, ktorý sa endoskopom vyšetruje alebo operuje, rozlišujeme bronchoskopiu (dýchacie cesty), ezofagoskopiu (pažerák), gastroskopiu (žalúdok), ezofagogastroduodenoskopiu (pažerák, žalúdok, dvanástnik), gastroduodenoskopiu (žalúdok a dvanástnik), rektoskopiu (konečník), kolonoskopiu (hrubé črevo), laparoskopiu (vyšetrenie orgánov v brušnej dutine a malej panve), cystoskopiu (močový mechúr), hysteroskopiu (vyšetrenie dutiny maternice), artroskopiu (vyšetrenie kĺbov), thorakoskopiu (vyšetrenie orgánov hrudnej dutiny) a endoskopickú retrográdnu cholangiopankreatografiu (kombinované endoskopické a röntgenové vyšetrenie Vaterovej papily, žlčových ciest a pankreatických vývodov).

Príprava na endoskopiu

Pred zavedením endoskopu do tela pacienta sa robí lokálne znecitlivenie (napríklad pri bronchoskopii), alebo zákrok vyžaduje celkovú anestéziu (napríklad pri thorkoskopii). Pri niektorých druhoch vyšetrení (hlavne gastroenterologických) pacient nesmie v deň vyšetrenia jesť. Povolené je piť minimálne množstvo tekutiny najneskôr 4 - 5 hodín pred samotným vyšetrením. Pred kolonoskopickým vyšetrením sa robí klyzma na vyčistenie obsahu hrubého čreva. 



Priebeh endoskopického vyšetrenia

Samotné endoskopické vyšetrenie pozostáva zo zavedenia endoskopu do vyšetrovanej oblasti a sledovania zmien na sliznici pomocou obrazovky, na ktorú sa premieta obraz. Lekár hladná chorobné zmeny a vykonáva diagnostiku vyšetrovanej oblasti. V prípade nálezu patológií môže vykonať odber vzorky na ďalšiu diagnostiku (biopsia) alebo chirurgický zákrok (napríklad odstránenie polypu hrubého čreva).

Kontraindikácie

Kontraindikáciou endoskopického vyšetrenia je vysoký vek pacienta, závažné srdcové a pľúcne ochorenie, podozrenie na perforáciu žalúdka, dvanástnika alebo hrubého čreva, náhla brušná príhoda, závažné poruchy zrážania krvi, netolerancia vyšetrenia alebo odmietnutie zo strany pacienta.


Sebe lekárom 2023
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky