Imunodeficitné stavy

Ako imunodeficientné stavy sa označujú stavy s poklesom prirodzenej obranyschopnosti organizmu. Imunodeficientný pacienti sú náchylnejší na ochorenia spojené s poklesom funkcie imunitného systému ako bežné infekcie, autoimunitné ochorenia a nádorové ochorenia.

Príčina

Imunodeficientné stavy vznikajú pri poruche jedného alebo viacerých mechanizmov imunity. Môže byť postihnutá špecifická protilátková alebo bunková imunitná odpoveď, komplementový systém, fagocytóza a systém cytokínov. Poruchy sa často kombinujú. Niekedy majú imunodeficientné stavy dedičný pôvod (primárna imunodeficiencia) alebo vznikajú následkom infekcie, nedostatočnej výživy a pri niektorých chorobných stavoch (sekundárna imunodeficiencia).

Klinický obraz

Príznaky nedostatočnej imunity sú pestré. Dominuje zvýšená náchylnosť na infekcie (častejšie vírusové a bakteriálne infekcie), zvýšený výskyt zhubných nádorových ochorení, autoimunitných ochorení, alergií a ďalších ochorení organizmu, vzniknutých v dôsledku poklesu prirodzených imunitných mechanizmov.

Klasifikácia

Podľa prevažujúcej poruchy ich možno rozdeliť na:

Poruchy tvorby protilátok

Podľa toho, v ktorej fáze imunitnej odpovede vznikla porucha, existuje veľké množstvo druhov nedostatočnej tvorby protilátok. Poruchy bunkovej imunity sú charakteristické zníženou obranyschopnosťou proti vírusom, plesniam a vnútrobunkovým patogénom.

Poruchy komplementového systému

Čo sa týka poruchy komplementového systému, opísané boli deficity takmer všetkých zložiek komplementu, ako aj niektorých faktorov zasahujúcich do regulácie komplementového systému. Okrem zvýšenej náchylnosti na infekcie sa pri deficitoch niektorých zložiek komplementu vyskytuje i syndróm podobný systémovému lupusu, deficit C7 býva sprevádzaný meningogkovými meningitídami.

Poruchy fagocytózy

Poruchy fagocytózy sú zapríčinené poruchou niekotrých vnútrobunkových enzýmov alebo látok zasahujúcich do regulácie procesu fagocytózy.


Vrodené imunodeficitné stavy

Vrodené imunodeficitné stavy vznikajú na základe genetických porúch alebo porúch vývoja plodu. Prejavujú sa obvykle v čase, kedy dieťa stráca protilátky od matky, ktoré získalo prestupom cez placentu alebo počas dojčenia. Ich klinické prejavy sú rôzne v závislosti od spôsobu i závažnosti. Takmer 50% vrodených imunodeficitných stavov sa týka nedostatočnej tvorby protilátok. Nedostatočná tvorba protilátok (hypogamaglobúlia) alebo absolútne chýbanie tvorbu určitého typu protilátky (agamaglobúlia) môžu postihovať selektívne jednotlivé triedy imunoglobulínov IgA, IgM a IgE alebo je znížená produkcia všetkých tried imunoglobulínov. Poruchy B buniek spojené s nedostatočnou tvorbou imunoglobulínov sa prejavujú predovšetkým častými infekciami baktériami a poruchy T buniek častými vírusovými infekciami.

Získané imunodeficitné stavy

Získané imunodeficitné stavy vznikajú počas života v dôsledku iných ochorení a oslabenia organizmu v dôsledku nesprávnej výživy, nezdravého životného štýlu, stresu a podobne. V dôsledku týchto faktorov dochádza k poškodzovaniu imunitných buniek a ich aktivity a ďalších imunitných mechanizmov. Časté sú predovšetkým imunodeficitné stavy spôsobené cukrovkou, ktorá vedie k oslabeniu imunity, predovšetkým kožných bariér, ktoré sú súčasťou vrodenej obranyschopnosti organizmu. Ďalej vedie vysoká hladina cukru  k poruchám imunitých mechanizmov (porucha fagocytózy) a podporuje množovanie mikroorganizmov. Ďalším príkladom sú chronické ochorenia pečene, chronické ochorenia obličiek, kandidózy, infekcie spôsobené vírusmi (herpes, AIDS), poruchy výživy, onkologické ochorenia a imunosupresívna liečba. 

Pokles imunity a stres

K poklesu imunity vedie rovnako dlhodobé vystavovanie sa stresu a skútne vystavenie sa stresu, pretože kortikoidy, ktoré sa tvoria počas stresovej reakcie organizmu potlačujú imunitu. Preto sa chronický stres a silný krátkodobý stres môže prejaviť poklesom imunity a zvýšenou náchylnosťou na ochorenia.

AIDS

Najznámejším syndrómom získanej imunodeficiencie je AIDS, spôsobený infekciou vírusom HIV. Ide o retrovírus, ktorý sa viaže na povrch T- lymfocytov a makrofágov. HIV poškodzuje CD4+ T - lymfocyty a znižuje ich funkciu. Dôsledkom poklesu CD4+ dochádza k poklesu obranyschopnosti organizmu a rozvoju častých infekcií. Počiatočné štádiá sú klinicky bezpríznakové, ochorenie sa prejavuje až ako následok pokročilej infekcie HIV. Rozvíjajú sa infekcie spôsobené vírusmi, baktériami, hubami (kandidózy), prvokmi a dôsledkom poklesu protinádorovej imunity dochádza i k vzniku nádorov lymfatického tkaniva (lymfómy).


Sebe lekárom 2023
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky