Intubácia
Intubácia je zavedenie endotracheálnej trubice do priedušnice (tracheálna intubácia). Ide o jedinú úplne bezpečnú metódu na zaistenie umelého dýchania a zabránenie aspirácii (vdýchnutiu žalúdočných štiav do dýchacích ciest).
Pri intubácii sa zavádza endotracheálna trubica (kanyla) cez ústa alebo nos, hrtan, hlasivky až do priedušnice. Endotracheálna trubica utesňuje dýchacie cesty, vďaka čomu je možné použiť pretlakové dýchanie a vykonať zmenu polohy pacienta v bezvedomí.
Vykonanie tracheálnej intubácie vyžaduje tréning a vždy existuje riziko nesprávneho zavedenia do pažeráka alebo nemožnosti výkon úspešne dokončiť. Preto sú používané aj jednoduchšie postupy (laryngeálne alebo tvárová maska), ktoré ale nezabezpečujú utesnenie priedušnice.

Indikácie
Medzi indikácie intubácie patrí rozvinutá alebo zhoršujúce sa porucha vedomia, operácia v celkovej anestézii, vyčerpanie nadmernej dychovej práce pri zlyhávaní dýchania (postihnutie pľúc a hrudníka) a upchatie horných dýchacích ciest (napr. pri poranení tváre, opuchu jazyka alebo laryngospazme).
Typy intubácie
Orotracheála intubácia
Pri orotracheálnej intubácia sa endotracheálna trubica zavádza pomocou laryngoskopu (prístroj slúžiaci na pohľad do dýchacích ciest) cez ústa, hrtan a hlasivky až do priedušnice.
Nazotracheálna intubácia
Pri nazotracheálnej intubácii sa endotracheálna trubice zavádza do priedušnice cez nos, hrtan a hlasivky.
Postup
Najskôr sa vykoná sa príprava odsávačky a kontrola svietivosti laryngoskopu. Nasleduje preoxygenácia (predbežné podanie kyslíka), podanie anestetík a svalových relaxancií do žily pacienta. Po uvoľnení svalov pacienta sa zavedie laryngoskop a spriehľadnia sa dýchacie cesty až k hlasivkám. Následne sa endotracheálna trubica zavedie medzi hlasivky a jej horná časť sa upevní na tvári pacienta. Po zavedení sa nafúkne balónik tesniacej manžety a urobí sa kontrola správneho zavedenia posluchom, zarosením a kapnometriou. Endotracheálna trubica sa pripojí k ventilátoru a začne sa umelé dýchanie.