Krátkodobá strata vedomia
Definícia
Náhla a prechodná strata vedomia sa označuje pojmom synkopa. Vo väčšine prípadov je nezávažná, ale môže napovedať aj o vážnejšom ochorení. Najčastejšou príčinou je arytmia (porucha srdcového rytmu) alebo náhly pokles krvného tlaku, ktoré na krátky čas znížia prítok krvi do mozgu.
Príčina
Príčin krátkodobej straty vedomia je mnoho. Obvykle ide o abnormálnu reakciu na rôzne stresové situácie (napr. pohľad na krv) a pobyt v teplej miestnosti pri dehydratácii a dlhodobom státí. V dôsledku týchto vplyvov dôjde k nadmernej stimulácii vágového nervu a následnému poklesu tlaku krvi a pulzu, čo vedie ku krátkodobej strate vedomia. Synkopu môže tiež vyvolať zníženie krvného tlaku vo vzpriamenej polohe alebo podráždenie karotického sínusu (napr. pri otočení hlavy, tlaku goliera). V závažnejšom prípade môže synkopa napovedať o ochorení srdca. Z ochorení srdca môžu vyvolať krátkodobú stratu vedomia niektoré poruchy srdcového rytmu, zúženie aorty a pľúcna embólia.
Klinický obraz
V klinickom obraze dominuje odpadnutie a prechodná strata vedomia. Tej často predchádza slabosť, nevoľnosť, závraty, mihanie pred očami, potenie, zvýšenie srdcového tepu a rozšírenie zreničiek. V prípade postihnutia srdca sa môže strata vedomia spájať s fyzickou záťažou.
Diagnostika
Pri bežnej synkope zväčša nie je potrebné vykonávať ďalšie vyšetrenia na odhalenie príčiny. Pri podozrení na ochorenie srdca je nutné vykonať odborné kardiologické vyšetrenie.
Liečba
Chorého treba uložiť do vodorovnej polohy, zabezpečiť mu dostatok kyslíka (otvoriť okná, dostať ho na čerstvý vzduch) a dopĺňať tekutiny. V prípade ochorenia srdca je potrebné liečiť jeho príčinu.