Kýchanie
Definícia
Kýchanie je sprievodným znakom väčšiny ochorení dýchacieho systému, pri ktorých dochádza k podráždeniu nosovej sliznice. Ide o reflex, ktorého cieľom je udržať priechodnosť nosovej dutiny pomocou silného výdychu z nosa, ktorý sprevádza klasické kýchnutie.
Príčina
Príčinou kýchania je podráždenie receptorov kýchania v nosnej dutine nahromadením hlienu z nosa alebo prítomnosťou cudzích častíc. Ide o obranný reflex, ktorého úlohou je odstraňovať cudzie telesá a nadmerné množstvo hlienu z horných dýchacích ciest. Nie vždy je teda prejavom choroby. Kýchanie sa spája s nádchou, chemickým a mechanickým dráždením nosa a alergiou.
Klinický obraz
Kýchanie môže byť sprevádzané výtokom hlienu z nosa a následným uvoľnením nosových dutín. V prípade nádchy sa spája s bolesťou hlavy, únavou a zvýšením telesnej teploty. Ak je príčinou alergia, kýchanie sa objavuje v prípade vystavenia sa alergénu (peľ, prach, roztoče...).
Diagnostika
Príčina kýchania sa určí na základe klinického obrazu, anamnézy a alergologického vyšetrenia.
Liečba
Kýchanie zväčša nevyžaduje špeciálnu liečbu. V prípade vírusovej infekcie pomáha naparovanie a nosové spreje. Alergická nádcha sa lieči vyhýbaním sa spúšťačom a liekmi na alergiu.