Liečba nespavosti

Nespavosť (insomnia)

Nespavosť (insomnia) je porucha spánku. Človek má buď ťažkosti so zaspávaním, s udržaním spánku, alebo problémy spojené s príliš skorým prebudením. Nedostatok spánku sa prejavuje chýbajúcou energiou a zmenami nálad, ktoré vplývajú hlavne na výkonnosť človeka počas dňa. Dlhodobá nespavosť môže mať tiež za následok vznik ochorení.

Vznik a príčiny

Ak insomnia trvá len niekoľko dní, je príčina zvyčajne jednoducho objasniteľná. Najčastejšie je príčinou stres z práce alebo zo školy. Nespavosť môžu takisto spôsobiť niektoré lieky, potraviny a nápoje (kofeín). V chronických prípadoch však nespavosť trvá niekoľko týždňov až mesiacov a jej príčinu sa väčšinou nedarí odhaliť. Aj v tomto prípade hrá významnú rolu vo vzniku nespavosti dlhodobý stres. 

Ďalšou známou príčinou krátkodobej nespavosti je tzv. "jet lag", spôsobený lietaním do iných časových pásiem. Zlé návyky ohľadom spánku (pozeranie TV, do mobilov a tabletov pred spaním) alebo životosprávy (prejedanie sa pred spánkom) môžu významne narušiť reguláciu spánku. Kvalitu spánku tiež výrazne narušuje zvýšený príjem alkoholu.

Existujú aj ochorenia, ktoré sa môžu prejaviť nespavosťou - duševné poruchy, chronické bolestivé syndrómy, syndróm spánkového apnoe, refluxná choroba žalúdka a ďalšie. 

Príznaky

Príznaky sú rôznorodé a často veľmi nešpecifické. Možno spozorovať ťažkosti so zaspávaním, časté budenie počas noci, skoré prebúdzanie bez nastaveného budíka, pocit únavy po prebudení zo spánku, únavu počas dňa, poruchy sústredenia, pozornosti a pamäti, zvýšenú chybovosť a nehody.

Liečba

Liečba insomnie prebieha hlavne zmenou spánkových návykov a životosprávy. Odporúča sa zvýšiť fyzickú aktivitu, neprejedať sa, nahradiť pozeranie do obrazoviek pred spaním čítaním knihy a pred spánkom tlmiť svetlá. Nespavosť možno liečiť predovšetkým odstránením stresu a zvýšením hladiny melatonínu. Hladinu melatonínu možno zvýšiť stlmením svetiel pred spaním a udržovaním tmy počas noci, užitím melatonínu vo forme tabliet alebo požívaním potravín, ktoré zvyšujú hladinu melatonínu v krvi. Medzi vhodné potraviny patrí ovos, ryža, jačmeň, zázvor, paradajky a banány. V prípade nedostatočého účinku týchto opatrení sa odporúča návšteva psychológa alebo psychiatra. Lekár vám môže odporúčiť užitie benzodiazepínov. Ich dlhodobé užívanie sa však neodporúča.

Prevencia

Prevenciou nespavosti je dodržiavanie pravidelného času, v ktorom chodíte spať a dodržiavanie pravidiel na udržanie vhodnej hladiny melatonínu (tma počas noci, stlmenie svetiel pres spaním, vyhnutie sa pozeraniu do obrazoviek). Spánok počas dňa obmedzte alebo sa mu úplne vyhnite. Môže sťažovať schopnosť zaspať v noci. Dbajte tiež na kontrolu spotreby kofeínu počas dňa.


Sebe lekárom 2023
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky