Lokálna anestézia

Regionálna alebo lokálna anestézia predstavuje znecitlivenie operovanej oblasti prerušením vedenia bolestivých vnemov do centrálneho nervového systému vďaka podaniu lokálneho anestetika. Lokálne anestetiká sú látky, ktoré vyvolávajú vratnú blokádu vedenia vzruchu nervovými zakončeniami.

Použitie

operačné zákroky, liečba akútnej a chronickej bolesti, diagnostické a terapeutické výkony

Klasifikácia

Podľa miesta podania sa lokálna anestézia delí na topickú anestéziu kože a slizníc, infiltračnú anestéziu, blokádu periférnych nervov, blokádu nervových zväzkov, neuroaxiálnu blokádu (epidurálna a subarachnoidálna anestézia) a intravenóznu (vnútrožilovú) regionálnu anestéziu.

Výhody lokálnej anestézie

Lokálna anestézia má mnohé výhody. Selektívne je v anestézii iba tá časť tela, na ktorej sa robí operačný výkon a ostatné oblasti tela sú ovplyvnené len nepatrne. Lokálna anestézia umožňuje zachovanie bdelosti počas operácie, vďaka čomu si pacient sám udržuje priechodnosť dýchacích ciest a znižuje sa riziko aspirácie (vdýchnutia) žalúdočného obsahu. Lokálna anestézia znižuje operačný stres, zotavovanie po lokálnej anestézii je rýchle a skracuje sa dĺžka hospitalizácie. Lokálna anestézia umožňuje aj pooperačné tlmenie bolesti pomocou zavedeného katétra.

Nevýhody lokálnej anestézie

Medzi nevýhody lokálnej anestézie patrí dlhšia doba čakania nástupu účinku, potrebná prax a zručnosť anesteziológa, nedostatočná účinnosť anestetika vyžadujúca pridanie anestetika a nemožnosť vykonať lokálnu anestéziu pri určitých typoch operácií.

Lokálne anestetikum

Lokálne anestetikum pôsobí v mieste svojho podania v blízkosti nervu, ktorý má byť blokovaný. Miestna koncentrácia mnohonásobne prevyšuje jeho koncentráciu v krvi. Ideálne lokálne anestetikum je účinné, spoľahlivé, má krátku latenciu, dlhodobý účinok, nízku toxicitu a je stabilné.

Lokálne anestetikum

prokain, lidokain, trimekain

Nežiadúce účinky

K nežiadúcim účinkom lokálnych anestetík patrí tŕpnutie okolia úst, bolesti hlavy, pískanie v ušiach, poruchy videnia, zášklby svalov, kŕče, poruchy obehu, spomalenie vedenia vzruchov v srdci, pokles krvného tlaku a tepu, asystólia, zástava dýchania, depresia srdcového svalu a kóma.

Spinálna anestézia

Pri spinálnej anestézii sa podáva 2 - 4 ml lokálneho anestetika do subarachnoidálneho priestoru miechy vo výške stavcov L2 - L5. Pri jej aplikovaní musí byť chrbát v maximálnej flexii (v predklone). Nástup anestézie je do 10 minút, ústup anestézie je do 2 hodín a ústup analgézie je po 4 hodinách. 

Epidurálna anestézia

Výška vpichu je pri epidurálnej anestézii v celom rozsahu chrbtice. Lokálne anestetikum sa podáva vo väčšom objeme medzi dura mater a ligamentum flavum do epidurálneho priestoru miechy. Nástup účinku je pomalší, anestézia nie je taká silná ale analgézia (tlmenie bolesti) je dostatočná. Umožňuje zavedenie epidurálneho katétra a pokračovanie v analgézii.




Sebe lekárom 2023
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky