Lumbálna punkcia

Lumbálna punkcia je lekársky zákrok, pri ktorom sa z diagnostických alebo liečebných dôvodov zavádza do chrbticového kanála ihla na odo­bratie mozgovomiechového moku - likvoru.

Indikácie

Indikácie lumbálnej punkcie sú diagnostické a liečebné. Medzi diagnostické indikácie patrí vylúčenie alebo potvrdenie niektorého ochorenia centrálneho nervového systému - subarachnoidálne krvácanie, zápalové ochorenie mozgu, mozgových blán a miechy, sklerózu multiplex a iné. Liečebnou indikáciou je odčerpanie likvoru pri jeho zvýšenom tlaku a podanie liečebnej látky alebo anestetika do miechového kanála.

Postup

Pri samotnom zákroku musí pacient sedieť s čo najviac prehnutým, vyhrbeným chrbtom alebo ležať na boku s kolenami pritiahnutými k hrudi. Lekár po dezinfekcii miesta vpichu (obyčajne medzi 4. a 5. driekovým stavecom) zavedie do miechového kanála ihlu, ktorou odoberie asi 10 ml likvoru. Odber sa vykonáva v mieste, kde už miecha nezasahuje, preto neexistuje riziko ochrnutia. Výkon nie je bolestivý, no pacient môže cítiť pocit tlaku pri zavádzaní punkčnej ihly. Celý zákrok trvá približne 15 až 20 minút.


Nežiadúce účinky

Lumbálna punkcia je vo všeobecnosti bezpečná a závažné vedľajšie účinky sú zriedkavé. Nežiadúcimi účinkami môžu byť bolesti hlavy a niekoľkodňový opuch a bolesť v dolnej časti chrbta.

Rekonvalescencia

Zotavenie z lumbálnej punkcie vyžaduje príjem dostatočného množstva tekutín, vzpriamené ležanie namiesto sedenia a prípadné užitie liekov proti bolesti. Po zákroku je nutné vyhýbať sa šoférovaniu zdvíhaniu ťažkých predmetov, športovej a inej namáhavej aktivite.



Sebe lekárom 2023
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky