Lymfatický systém
Lymfatický systém sa skladá zo sústavy lymfatických ciev, lymfatických uzlín a lymfatických orgánov. Základnou úlohou lymfatického systému je transport tekutín a látok z medzibunkového prostredia organizmu do krvného obehu. Transport tekutín a látok zabezpečujú lymfatické cievy. Ďalšou úlohou lymfatického systému je účasť na imunologických reakciách organizmu proti cudzorodým látkam, ktoré sa dostali do vnútorného prostredia. Cudzorodé látky zachytávajú lymfatické uzliny.
Lymfatické tkanivá
Lymfatické tkanivá delíme na:
Centrálne
kostná dreň, týmus
Periférne
lymfatické uzliny, slezina
Lymfatické tkanivo sa nachádza aj na iných miestach - v dýchacom, tráviacom, urogenitálnom systéme, ako aj napr. v pečeni - všade tam, kde organizmus prichádza do priameho kontaktu s vonkajším prostredím.
Lymfa
Lymfa je tekutina v lymfatických cievach. Zdrojom lymfy je kapilárny ultrafiltrát. Vzniká v medzibunkových priestoroch z tkanivového moku a zbiera sa do lymfatických kapilár.
Lymfatické cievy
Lymfa vstupuje do lymfatických kapilár, ktoré pokračujú lymfatickými cievami. Lymfatické cievy sa spájajú do ductus thoracicus, ktorý lymfu odvádza do žilového systému.
Lymfatické uzliny
Lymfatické uzliny sú zhluky lymfoidných buniek oválneho tvaru, veľké 1 mm - 3 cm. Nachádzajú sa na rôznych úrovniach lymfatických ciev a slúžia na filtráciu lymfy.
Kostná dreň
Kostná dreň (medulla ossium) je centrálnym lymfatickým orgánom. Aktívna kostná dreň zabezpečuje tvorbu krvných buniek a ich dozrievanie. Dozrievajú v nej aj B - lymfocyty, zodpovedné za humorálnu imunitu. Kostná dreň sa nachádza vo vnútri kosti. Krvotvorná kostná dreň je červená kostná dreň. Nachádza sa vo všetkých kostiach - plochých, krátkych a epifýzach dlhých kostí.

Týmus
Týmus je centrálnym lymfatickým orgánom. Je uložený v hrudnej dutine za hrudnou kosťou, pred priedušnicou a veľkými cievami srdca. Jeho veľkosť sa mení s vekom. Najväčší je v detstve, od puberty dochádza k jeho postupnému zániku a nahradzovaniu tukovým tkanivom. U detí siaha približne od štítnej žľazy až k srdcu, u dospelých je malý a má nepravidelný tvar. Hlavnou funkciou týmusu je dozrievanie a diferenciácia T - lymfocytov. Aktivované T-lymfocyty prechádzajú do krvného obehu a dostávajú sa do periférnych lymfatických orgánov - do sleziny a lymfatických uzlín.

Slezina
Slezina je orgán brušnej dutiny, uložený pod ľavou bránicou, naľavo od žalúdka. Svojou funkciou patrí k cievnemu a lymfatickému systému. Má oválny tvar, vínovočervenú farbu, hladký a lesklý povrch. Je 10 - 13 cm dlhá a váži 120 - 160 gramov. Slezina má 2 plochy - konvexnú - priliehajúcu na bránicu a konkávnu, obrátenú do brucha. Na konkávnej strane do sleziny vstupujú a zo sleziny vystupujú cievy. Slezina obsahuje bielu a červenú dreň. Biela dreň je zložená z lymfatického tkaniva - T a B lymfocytov a lymfatických folikulov. Červená dreň zaberá väčšiu časť sleziny, filtruje sa v nej krv.
Slezina je hlavným orgánom deštrukcie zmenených a zostarnutých červených krviniek, má účasť na imunitných reakciách (je dôležitá v špecifickej aj nešpecifickej imunite) a slúži ako krvný rezervoár (v určitých prípadoch vie uvoľniť asi 150 ml krvi).

Slezina - konkávna strana sleziny - obrátená do brucha (vľavo) - vstupujú a vystupujú tu cievy a konvexná strana sleziny - priliehajúca na bránicu (vpravo)

Slezina - vľavo vidíme prierez slezinou a jej červenú a bielu pulpu, vľavo vidíme uloženie sleziny pod bránicou, za žalúdkom naľavo od pankreasu a nad hrubým črevom.
Lymfatické uzliny
Lymfatické uzliny sú periférne lymfatické orgány. Majú oválny obličkovitý tvar a dosahujú veľkosť 1 - 30 mm. Vyskytujú sa jednotlivo alebo v skupinách. Preteká nimi lymfa. Uzliny predstavujú ochranný biologický filter, ktorý zachytáva cudzorodé častice - baktérie, vírusy, rakovinové bunky, prachové častice a iné prenášané lymfou. Rovnako sú zdrojom lymfocytov. Lymfatické uzliny sú rozmiestnené po celom tele a sú usporiadané do reťazcov. Uzliny, do ktorých sa zbiehajú cievy určitej oblasti, sa označujú ako regionálne uzliny. Nachádzajú sa v slabinách, podpazuší, krku, podkolení a brušnej dutine.
Lymfatické cievy
Periférny lymfatický systém sa začína lymfatickými kapilárami. Z kapilárnych sietí sa formujú zberné lymfatické cievy. Do ich priebehu sú zaradené lymfatické uzliny. Spojením viacerých lymfatických ciev vznikajú lymfatické kmene, ktoré ústia do žilového systému.
Lymfatické kmene:
Ductus thoracicus
Hlavným lymfatickým kmeňom je ductus thoracicus. Odvádza lymfu z dolných končatín, panvy, z brucha, ľavej časti hrudníka, hlavy a krku. Ústi do žilového systému v mieste sútoku ľavej vnútornej vény jugularis a ľavej vény subklávie. Spolu s aortou prechádza cez otvor bránice to hrudníka.
Truncus lymfaticus dexter
Truncus lymfaticus dexter zbiera lymfu z pravej polovice hlavy, krku, hrudníka a mediastína, pľúc, časti pečene a hornej končatiny.