Magnetická rezonancia
MRI (magnetická rezonancia) je rádiologická metóda, ktorá umožňuje diagnostikovať patologické zmeny v ľudskom organizme bez toho, aby bolo nutné narušiť jeho integritu (operáciou alebo inou invazívnou metódou). Pacient je vložený do veľmi silného homogénneho magnetického poľa, do jeho tela je vyslaný krátky rádiofrekvenčný impulz a po jeho skončení sa sníma slabý signál, ktorý vytvára pacientovo telo a ktorý sa následne použije na rekonštrukciu samotného obrazu.

Výhody magnetickej rezonancie
Výhodou MRI voči ostatným zobrazovacím metódam v diagnostickej rádiológii je väčšia presnosť pri zobrazení väčšiny orgánov, ktorá je dôsledkom rozdielnej intenzity signálu u odlišných mäkkých tkanív. Navyše toto zobrazenie prebieha bez možného škodlivého ionizujúceho žiarenia. Niektoré orgány ako nervy a mozgové tkanivo je možné neinvazívne zobrazovať až práve pomocou MRI. Vďaka rozsahu nastavenia vyšetrenia je možné dosiahnuť rozlíšenie, ktoré ďaleko presahuje možnosti röntgenu a CT. Ďalšieho zlepšenie môže byť ešte dosiahnuté podaním kontrastnej látky, ktorá pomôže odhaliť prítomnosť zápalov alebo nádorových tkanív. Nový vývoj umožnil skrátiť časový interval na získanie jednej snímky na niekoľko milisekúnd. To umožnilo tzv. MRI - fluoroskopiu, pri ktorej sú pohybujúce sa orgány zobrazované v reálnom čase, čo nachádza široké uplatnenie v intervenčnej rádiológii.
Nevýhody magnetickej rezonancie
Hlavnou nevýhodou tejto metódy sú vysoké obstarávacie aj prevádzkové náklady a vyššie časové nároky oproti iným vyšetreniam. Pre pacientov sú hlavným nebezpečenstvom vedľajšie účinky pri prítomnosti kovových materiálov v tele, ktoré sa môžu zahriať a spôsobiť problémy. Pri nových materiáloch by ale nemal byť žiaden problém. Väčšie nebezpečenstvo hrozí u pacientov s kardiostimulátorom a inými elektrickými prístrojmi, u ktorých je vo väčšine prípadov nemožné vyšetrenie vykonať. V porovnaní s CT sa artefakty vyskytujú častejšie a znižujú kvalitu výsledného obrazu. Pomocou MRI sa nedajú vyšetrovať pohybujúce sa časti tela (typicky črevné kľučky). Zatiaľ čo napríklad CT vyšetrenie možno u moderných prístrojov vytvoriť snímky veľmi rýchlo, a tým vplyv tohto pohybu eliminovať, u magnetickej rezonancie to nie je možné.
Priebeh vyšetrenia
Najčastejšie sa vyšetrenie vykonáva v ľahu v tuneli a trvá zhruba 10 až 30 minút, niekedy 45 minút a viac. Čím je požadované lepšie rozlíšenie, tým sa doba predlžuje. Tento faktor sa preto musí brať na zreteľ vzhľadom ku schopnostiam pacienta vydržať danú dobu v pokoji (starší ľudia, zranenia). U dojčiat a detí je obvykle nutná sedácia.
Indikácie
Magnetická rezonancia sa zväčša nepoužíva na všeobecné zobrazovanie, ale ako podrobnejší obraz mäkkého tkaniva, väzov a orgánov.
Kontraindikácie
Pacient je pred výkonom oboznámený s tým, že dané vyšetrenie prebieha v miestnosti so silným magnetickým poľom. Ak je pred vyšetrením zistené, že jeho telo už obsahuje nejaké feromagnetické náhrady a implantáty, nebude smieť dané vyšetrenie z bezpečnostných dôvodov podstúpiť. Medzi kontraindikácie patria kardiostimulátory, kovové telesá, stenty (na cievach), umelá chlopňa, prvý trimester tehotenstva, ušné implantáty, veľké tetovanie vo vyšetrovanej oblasti, piercing a klaustrofóbia.
