Myelodysplastický syndróm
Definícia
Myelodysplastickým syndrómom sa označuje skupina ochorení krvotvorby, charakterizovaná neefektívnou krvotvorbou s nedostatkom krvných buniek a častým prechodom do akútnej leukémie. Dochádza pri ňom k poruche vyzrievania mladých prekurzorov krvotvorby. Vzniká kostná dreň, ktorá je hypercelulárna (obsahuje veľa krvných buniek) ale nevyzrievajúca.
Príčina ochorenia
Príčina myelodysplastického syndrómu nie je známa. Ako možné príčiny sa uvádzajú genetické faktory. Výskyt sa zvyšuje po imunosupresívnej liečbe. Rozvoj ochorenia podporuje cytostatická liečba, rádioterapia a chemické karcinogény (benzénové deriváty, herbicídy, farby na vlasy, fajčenie).
Klinický obraz
Asi polovica pacientov nemá pri zistení ochorenia žiadne ťažkosti a diagnóza je náhodná. Ostatní pacienti majú prejavy anémie, infekcie alebo krvácania.
Diagnostika
Ochorenie sa diagnostikuje na základe krvného obrazu a punkcie kostnej drene.
Liečba
Liečba je komplexná a zahŕňa podávanie látok podporujúcich diferenciáciu buniek kostnej drene (retinoidy, provitamín D, nízke dávky cytostatík), chemoterapiu, podávanie rastových faktorov (erytropoetín, G-CSF) a imunosupresívnu liečbu (nízka úspešnosť). Jedinou možnosťou úplného vyliečenia je transplantácia kostnej drene.