Nukleové kyseliny

Nukleové kyseliny sú biomakromolekulové látky, zodpovedné za organizáciu a reprodukciu živej hmoty. Vo svojich makromolekulách nukleové kyseliny uchovávajú a prenášajú genetickú informáciu bunky a ich prostredníctvom sa táto informácia prepisuje do špecifickej štruktúry bielkovín. 

Štruktúra nukelových kyselín

Nukleové kyseliny sú polynukleotidy, ktorých stavebou jednotkou sú nukleotidy. Nukleotid sa skladá z troch častí:

1. dusíkaté purínové alebo pyrimidínové bázy

2. pentóza D-ribóza alebo 2-deoxy-D-ribóza

3. kyselina trihydrogénfosforečná H3PO4


Dusíkaté bázy sú heterocyklické zlúčeniny, odvodené od:

- purínu (adenín A, guanín G)

- pyrimidínu (cytozín C, tymín T, uracil U)


Dôležitými nukleotidmi sú AMP (adenozín - monofosfát), ADP (adenozín - difosfát) a ATP (adenozín - trifosfát), ktoré sa zúčastňujú prenosu voľnej chemickej energie. ATP je primárnym zdrojom energie pre bunku. 

DNA a RNA

Podľa zloženia nukleotidov a cukornej zložky rozlišujeme dva typy nukleových kyselín:

DNA - deoxyribonukleová kyselina

RNA - ribonukleová kyselina

DNA

DNA (deoxyribonukleová kyselina) sa skladá z:

- dusíkaté bázy: purínové (adenín, guanín), pyrimidínové (tymín, cytozín)

- cukor: 2-deoxy-D-ribóza

- kyselina trihydrogénfosforečná H3PO4

Molekula DNA má primárnu, sekundárnu a terciárnu štruktúru.


Primárna štruktúra DNA

Primárna štruktúra DNA je daná počtom a poradím nukleotidov (sekvenciou nukleotidov), ktoré sú v polynukleotidovom reťazci pospájané 3',5'-fosfodiesterovou väzbou. Relatívna molekulová hmotnosť takejto makromolekuly je rádovo až 109 Da, čo predstavuje asi 200 tisíc stavebných jednotiek.

Primárna štruktúra DNA určuje poradie aminokyselín v bielkovinách. Sekvencia nukleotidov, ktorá obsahuje informáciu pre syntézu určitého produktu (najčastejšie funkčnej bielkoviny), sa nazýva gén. Gén je základnou jednotkou dedičnosti. Zdedená porucha v sekvencii nukleotidov, teda porucha primárnej štruktúry DNA, spôsobuje genetické ochorenia.


Sekundárna štruktúra DNA

Molekulu DNA tvoria dva polynukleotidové reťazce ležiace tesne nad sebou, pričom oproti A (adenínu) jedného vlákna sa vždy nachádza T (tymín) na druhom vlákne a oproti C (cytozínu) sa vždy nachádza G (guanín). Toto párovanie sa označuje ako komplementarita dusíkatých báz. Umožňuje tvorbu presnej kópie molekuly DNA a zabezpečuje kontinuitu života. 

Dva protiľahlé reťazce DNA sa párujú pomocou vodíkových mostíkov. Medzi A - T sú 2 vodíkové mostíky a medzi C - G sú 3 vodíkové mostíky. Počet vodíkových mostíkov určuje silu väzby, ktorá má význam pre deje súvisiace s metabolizmom DNA (napr. v oblastiach bohatých na A - T dochádza ľahšie k rozpletaniu reťazcov pri začiatku replikácie DNA).

V roku 1963 navrhli Watson a Crick priestorový model DNA, ktorým je vyjadrená jej sekundárna štruktúra. Tvoria ju dva polynukleotidové reťazce, ktoré sú antiparalelne spletené do pravotočivej dvojzávitnice - dvojitý α - helix. 


Terciárna štruktúra DNA

Terciárna štruktúra DNA vzniká stočením dvojzávitnice v priestore do tzv. superhelixu. Takto zvinutá DNA sa nazýva superšpiralizovaná DNA.


RNA

RNA (ribonukleová kyselina) sa skladá z:

- dusíkaté bázy: purínové (adenín, guanín), pyrimidínové (uracil, cytozín)

- cukor: D-ribóza

- kyselina trihydrogénfosforečná H3PO4


Primárna štruktúra RNA je podobná primárnej štruktúre DNA. Rozdiel je len v zložení nukleotidov. V primárnej štruktúre RNA sa namiesto deoxyribózy nachádza ribóza a z dusíkatých báz namiesto tymínu T uracil U.

Sekundárna a terciárna štruktúra RNA je oveľa rôznorodejšia ako sekundárna a terciárna štruktúra DNA. Pri izolácii RNA z bunky dostaneme vzorku, ktorá obsahuje rôzne typy tejto nukleovej kyseliny. Dokonca ani molekula jedného typu RNA nemusí mať rovnakú priestorovú štruktúru. 

Podľa biologickej funkcie a lokalizácie poznáme 3 základné typy RNA:


Mediátorová (messengerová) RNA (mRNA)

Mediátorová RNA (mRNA) predstavuje 5 - 10% obsahu RNA v bunke. Jej úlohou je prenos genetickej informácie z DNA do štruktúry bielkovín. Tvorí sa priamo na reťazci DNA na základe komplementarity báz, takže A (adenín) z DNA sa prepíše ako U (uracil) do RNA, G (guanín) sa prepíše ako C (cytozín), T (tymín) ako A (adenín), a C (cytozín) ako G (guanín). mRNA má jednovláknovú štruktúru a jej dĺžka závisí od množstva informácií, ktoré nesie. Trojice nukleotidov v mRNA, nazývané kodóny, predstavujú pri proteosyntéze informáciu pre zaradenie jednej aminokyseliny do polypeptidového reťazca. 


Ribozómová RNA (rRNA)

Ribozómová RNA (rRNA) tvorí základnú stavebnú zložku ribozómov a predstavuje až 90% obsahu RNA v bunke. Priamo na ribozómoch dochádza k vlastnej syntéze proteínov (proteosyntéze). 


Transferová RNA (tRNA)

Transferová RNA zabezpečuje prenos (transfer) aktivovaných aminokyselín na miesto tvorby polypeptidového reťazca - do ribozómu. Špecifickosť tRNA pre zaradenie danej aminokyseliny určuje trojica nukleotidov v strednej časti molekuly - antikodón, ktorým tRNA rozoznáva kodóny na mRNA. Súhrn pravidiel, podľa ktorých príslušný kodón na mRNA vedie k zaradeniu určitej aminokyseliny do polypeptidového reťazca, sa nazýva genetický kód. 



Sebe lekárom 2023
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky