Operačný tím

Operácie v celkovej anestézii sa zúčastňuje operačný tím, zložený z operatéra, prvého a druhého asistenta anesteziologický tím, tvorený lekárom anesteziológom a anesteziologickou sestrou a tím operačných sestier, ktorý tvorí inštrumentárna sestra a cirkulujúca sestra.

Operačný tím

Operatér

Operatér je vedúcim operačného tímu. Je to hlavný lekár - chirurg, ktorý vykonáva samotný operačný výkon. Funkciu operatéra zastáva atestovaný lekár s dostatočnou praxou. Zodpovedá za priebeh a výsledok operácie a jeho príkazom sa musia ostatní počas operácie podrobiť. Určuje povinnosti jednotlivých spolupracovníkov, hlavne asistentov.

Asistent

Asistent je lekár, ktorý pri operácii pomáha operatérovi. Presne pozná svoje povinnosti a v priebehu operácie aktívne napomáha jej úspešnému prevedeniu. Dobrý asistent sa vie vžiť do myšlienkových pochodov operatéra o vie presne reagovať na jeho postup. Asistovanie znamená vytváranie takých podmienok, aby operujúci mohol čo najľahšie a najpohodlnejšie previesť operačný výkon. Práca asistenta spočíva v pridržiavaní tkanív hákmi, rozvieračmi, peánmi, napomáhanie výkonu operatéra, odstraňovanie prebytočnej krvi sterilnými tampónmi, pomoc pri šití a podobne. Na väčšinu operácií postačuje jeden asistent, niektoré zákroky vyžadujú dvoch asistentov.



Anesteziologický tím

Anesteziológ a anesteziologická sestra

Anesteziologický tím tvorí lekár anesteziológ a anesteziologická sestra. Anesteziologický tím zabezpečuje premedikáciu pacienta a celkovú anestéziu. Ešte pred samotnou operáciu prevedie anesteziológ predoperačné vyšetrenie pacienta a stanovuje operačné riziko. Počas celej operácie sleduje hĺbku anestézie a monitoruje stav pacienta. V prípade komplikácii zasiahne. Anesteziologická sestra sa riadi pokynmi anesteziológa a zabezpečuje podávanie liekov. Ak sa operačný výkon robí v lokálnej anestézii, je úlohou anesteziológa ju zabezpečiť (spinálna alebo epidurálna anestézia). 

Sesterský tím

Inštrumentárna sestra

Práca inštrumentárky podstatne prispieva k nerušenému priebehu operácie. Inštrumentárka podáva operatérovi potrebné nástroje a pomôcky, včas ich preberá nazad, pozoruje pohyb používaných nástrojov a pomôcok tak, aby na konci operácie bolo isté, že v operačnej rane nič nezostalo. Na konci operácie musí zrátať nástroje, ktoré mala k dispozícii (použité rúšky, longety, tampóny) a ich počet na konci operácie zahlásiť operatérovi.

Cirkulujúca sestra

V operačnej sále je okrem inštrumentátorky aj ďalšia sestra, ktorá podáva inštrumentátorke potrebné nástroje, pomôcky a materiál, odstraňuje spadnuté predmety, odkladá použité tampóny, rúšky, preberá biologický materiál a operačné preparáty na vyšetrenie, vybavuje odkazy a plní ďalšie dôležité úlohy.



Rozmiestnenie operačného tímu

Pre úspešný priebeh operácie a súhru celého operačného tímu je dôležité aj rozmiestnenie členov operačnej skupiny pri operačnom stole. Operatér si volí miesto, z ktorého bude mať čo najlepší prístup k operačnej rane a dobrý prehľad v operačnom poli. Rozmiestnenie zvyšku operačného tímu je dané postavením operatéra a polohou pacienta. Prvý asistent stojí vždy oproti operatérovi a takisto inštrumentárna sestra, aby videla do operačnej rany a dobre rozumela pokynom operatéra (verbálnym i neverbálnym). Pri hlave pacienta zaujíma miesto anestéziológ a anestéziologická sestra.

Deľba práce

Keďže operácia je náročná a zodpovedná práca, musí byť veľmi dobre organizovaná. Platí tu veľmi presná deľba práce a najmenšie pochybenie ktoréhokoľvek člena operačného tímu alebo anestéziológa môže mať nesmierne následky. Za celý operačný výkon zodpovedá operatér, ktorý určuje povinnosti jednotlivých členov skupiny a úzko spolupracuje s anestéziológom, ktorému pomáha anestéziologická sestra.



Sebe lekárom 2023
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky