Pohlavný styk
Sex
Sex alebo pohlavný styk je človeku prirodzená aktivita, pri ktorej dochádza k preniknutiu mužského pohlavného orgánu (penisu) do ženskej vagíny. Spája sa so sexuálnym vzrušením partnerov a vedie k orgazmu, ktorý sa u muža spája s výronom semena (ejakuláciou) a následným možným oplodnením partnerky (v prípade ejakulácie do pošvy). Význam sexu tkvie v sexuálnom uspokojení oboch partnerov, spoločnom intímnom zdielaní a v možnosti splodenia spoločných potomkov (v prípade otehotnenia).
Sexuálne vzrušenie
Sexuálne vzrušenie človeka je súhrn prejavov ukazujúcich na pripravenosť k pohlavnému styku. Tieto prejavy nie sú ovládané vôľou. Stav sexuálneho vzrušenia je výsledkom kombinácie podnetov vychádzajúcich z erotogénnych zón (spracovaných v predĺženej mieche) a signálov zo šedej kôry mozgu (rozumové vyhodnotenie situácie na základe skúseností alebo fantázie).
Ženské sexuálne vzrušenie
U žien sa sexuálne vzrušenie prejavuje vaginálnou lubrikáciou (zvlhčením vagíny) ,stvrdnutím bradaviek, erekciou klitorisu a pyskov ohanbia, eleváciou pošvy a maternice, zmena tvaru, veľkosti a farby veľkých a malých pyskov ohanbia a rozšírením zreničiek.
Mužské sexuálne vzrušenie
Mužské sexuálne vzrušenie sa prejavuje erekciou penisu, väčšou viditeľnosťou žíl na penise, stiahnutím predkožky a odhaleniím žaluďa penisu, zvýšenou produkcia sekrétu prostaty, skrátením svalových vlákien mieška (zmršťujú sa a priťahujú semenníky bližšie k báze penisu) a rozšírením zreničiek.
Predohra
Predohra je súčasť sexuálneho aktu, ktorá predchádza samotnému vniknutiu penisu do vagíny. Vo všeobecnosti je predohra viac dôležitá pre ženy ako mužov. Muž sa totiž prirodzene vzruší už pri samotnom pohľade na nahú ženu, žena naopak potrebuje na sexuálne vzrušenie viac času. Predohra zahŕňa bozkávanie, hladkanie, bozkávanie častí tela, dotýkanie sa intímnych partií a podobne.
Orgazmus
Orgazmus alebo sexuálne vyvrcholenie je vyvrcholenie pohlavnej rozkoše, príjemná psychologická alebo emocionálna reakcia na sexuálnu stimuláciu, ktorá je spravidla sprevádzaná aj silnou fyziologickou reakciou. Krátko pred orgazmom dochádza k silnému prekrveniu pohlavných orgánov, počas orgazmu nastávajú v oblasti genitálií rytmické, vôľou neovládané sťahy svalov, ktorými sa uvoľňuje pohlavné napätie. Krátko nato nasleduje uvoľnenie oblasti genitálií a často aj celého tela.

Prvý sex
Prvý sex zväčša nastáva v období dospievania vo veku 16 - 20 rokov. Ženy pohlavne dospievajú skôr ako muži, preto u nich dochádza k prvému sexu častokrát skôr ako u mužov. Prvý sex sa spája s pretrhnutím panenskej blany, ktorá slúži ako ochrana ústia do vagíny. Pri pretrhnutí panenskej blany dochádza k slabému krvácaniu a miernej bolesti. Tie po chvíli ustúpia. Prvý sex je intímna skúsenosť, ktorú si treba dostatočne zvážiť a dbať na dôležitosť pohlavnej i psychickej zrelosti oboch partnerov.
Trvanie sexuálneho styku
Trvanie sexuálneho styku je rôzne a závisí od požiadaviek oboch partnerov. Vo všeobecnosti mužom stačí krátky pohlavný styk, ženy potrebujú na uspokojivý sex dlhší čas. Dôvodom je, že u žien nastáva sexuálne vzrušenie a s ním súvisiaci orgazmus zvyčajne neskôr ako u mužov a rovnako obyčajne potrebujú k sexuálnemu vzrušeniu predohru. Vo všeobecnosti platí, že ideálna dĺžka sexuálneho styku je približne 13 minút. Samozrejme každý z nás je iný, preto toto číslo nemožno zovšeobecňovať.
Frekvencia sexuálneho styku
Frekvencia sexuálneho styku závisí od požiadaviek partnerov, sexuálneho vzrušenia, veku a vzájomnej dohody. Vo všeobecnosti platí, že mladšie páry majú sex častejšie a staršie páry naopak menej často. To však nemusí byť pravidlom. Existujú i páry, ktoré sú sexuálne aktívne do vysokého veku.
Ochrana
Čo sa týka zdravého sexuálneho života, je dôležitá ochrana partnerov, ktorá spočíva predovšetkým v použití prezervatívu. Ten zabezpečuje ochranu pred sexuálne prenosnými ochoreniami (AIDS, kvapavka, syfilis, HPV infekcia) a rovnako pred neželaným otehotnením. Dôležitá je predovšetkým pri nízkom veku sexuálnych partnerov, sexuálnej neskúsenosti a pri nestálosti sexuálnych partnerov.
Hormonálna antikoncepcia
Najúčinnejšou antikoncepciou čo sa týka zabráneniu otehotnenia je hormonálna antikoncepcia. Užíva sa pravidelne každý mesiac s výnimkou menštruácie. Najčastejšie sa užíva vo forme tabliet, no možno ju použiť i vo forme náplastí a podkožného implantátu. Hormonálne antikoncepcia na rozdiel od prezervatívu nechráni pred sexuálne prenosnými ochoreniami a rovnako spôsobuje mnohé nežiadúce účinky. Pred začatím užívania je preto dôležité zvážiť si všetky pre a proti tejto antikoncepčnej metódy.