Poloha v spánku

Spánkové pozície, neexistuje jedna úplne ideálna spánková pozícia

Poloha na chrbte

považuje sa za idálneu pre zdravie chrbtice, vnútroných orgánov a aj pre našu krásu. Orgány (vnútonosti nie sú pri polohe na chrbte stlačené, sú uložené v ich prirodzenej správnej pozícii). Rovnako nedochádza k deformite v krčnej časti chrbtice (drieková chrbtica sa môže dostať do miernej flexie čo môže narušiť jej statiku?)  Pri spánku na chrbte nie je tvár pritlačená o vankús a nedochádza k stlačeniu a deromite kože. Opakované stláčanie kože môže viesť k rýchlejšiemu starnutiu tvári na koži. Navyše vankúš môže absorbovať vlhkosť z pokžky tváre, takže dochádza k jej rýchlejšiemu vysúšaniu a starnutiu. Nie je vhodná v tehotenstve, rastúce bruško a plod /dieťa tlačí na orgány a chrbticu.

Odborníci uvádzajú, že najlepšia poloha na spanie je ležať vzpriamene na chrbte, pretože umožňuje chrbtici zostať v optimálnej polohe.

Ak máte napríklad problém so žalúdočnými kyselinami (gastoezofageálny reflux), spite práve na chrbte. Tráviaca sústava v tejto polohe od ústneho otvoru klesá až do žalúdka, čím vzniká spád, ktorý žalúdočná kyselina nie je schopná prekonať, a tak zostáva v žalúdku.

Táto poloha sa tiež stará o vaše pevné poprsie. Prsia sú v tejto polohe prirodzene podopreté, vďaka čomu nie sú tkanivá zbytočne namáhané a prsia si udržujú svoj pevný tvar.

Naopak, neodporúča sa pre tých, ktorých trápi nočné chrápanie. V tejto polohe je chrápanie najintenzívnejšie., najčastejšie spôsobuje /produkuje chrápanie keď ležíte v tejto polohe a počas spánku dôjde k pootvoreniu úst, dochádza k nepríjemnému chrápaniu

Poloha na boku

ideálna v tehotenstve, vhodná ako úľavová poloha pri určitých problémoch s driekovou a krížovou chrbticou (kedy bolesť vyžaruje do chrbta alebo aj DK!


Hoci sa poloha na boku nepovažuje za rovnako ideálnu ako na chrbte, je druhým odporúčaným variantom, zvlášť pre tých, čo nevydržia spať na chrbte. Aj v tejto polohe zostáva chrbtica v optimálnej polohe, takže podporuje zdravie chrbta a krčnej chrbtice. Avšak pozor! Aby tomu tak naozaj bolo, potrebujete vhodný anatomický vankúš, ktorý vám bude tou správnou oporou.

Spánok na ľavom boku sa odporúča najmä pri pálení záhy alebo pri zažívacích problémoch. Táto poloha je tiež veľmi vhodná pre tehotné ženy.


Poloha na bruchu

nie je vhodná pri probémoch s krčnou chrbticou (C chrbtica sa vyosuje a dostáva sa do nesprávneho postavenia, dlhodobo môže vyvolať problémy s C chrbticou , rýchlejšie starnutie tváre, môže nastať útlak orgánov. Ale vhodná pri problémoch s LS chrbticou, kedy sa chrbtica dostáva s tejto polohe do miernej extenzie, takže môže pomôcť pri náprave a odstránení bolesti v spodnej časti chrbta.


príliš neodporúča, pretože chrbtica nezostáva v optimálnej polohe a dochádza k zvýšenému tlaku na kĺby, rôzne skupiny svalov a na krk. Spanie na bruchu tiež prispieva k tvorbe vrások a u žien sa znižuje pevnosť poprsia, ktoré navyše môže byť aj boľavé, pretože na neho pôsobí celá váha tela.

Túto polohu uprednostňujú najmä ľudia bojujúci s chrápaním, pretože im poskytuje veľmi efektívnu úľavu. Niektorí odborníci považujú spánok na bruchu prospešný tiež pri bolestiach bedrovej chrbtice, pretože pri ňom dochádza k vyrovnaniu tlakov v medzistavcových platničkách chrbtice. O priaznivom vplyve tejto polohy sa hovorí aj v súvislosti s vysokým krvným tlakom, ktorý spánok na bruchu dokáže znížiť.

Spanie v klbku

Najmenej vhodnou polohou pri spánku, ktorej sa radšej vyhýbajte, je tzv. embryonálna poloha. Pri tejto polohe sa schúlite do klbka s kolenami hore a bradou dole, čím dostáva zabrať váš chrbát a krk. Dôsledkom sú zvyčajne bolestivé problémy s chrbticou, zvýšená tvorba vrások, boľavé a menej pevné prsia.

Hoci táto poloha často veľmi vyhovuje tehotným ženám a ľuďom náchylným k chrápaniu, radšej zvoľte spánok na ľavom boku.

Sebe lekárom 2023
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky