Pôrod
Pôrod je biologický proces, pri ktorom sa rodí dieťa. Pôrodom sa medicínsky rozumie vypudenie plodu z tela ženy. Plod musí mať pôrodnú hmotnosť nad 499g (čo časovo zodpovedá prelomu 22.- 23.týždňa tehotenstva) a musí vykazovať známky života, ako akcia srdca, dýchanie a aktívny pohyby. Pôrod sa zvyčajne začína pôrodnými kontrakciami a odtečením plodovej doby. (príp. upraviť!!?)
Príjem do nemocnice
Po nastúpení kontrakcií a prípadnom odtečení plodovej vody je žena prijatá do nemocnice. Pri príjme sa merajú vitálne funkcie, zisťuje sa výška, váha, tlak, pulz, robí sa vyšetrenie moču na prítomnosť cukru, hnisu a bielkovín, sledujú sa opuchy dolných končatín, výška fundu maternice a rozmery panvy, robí sa vonkajšie a vnútorné (vaginálne) fyzikálne vyšetrenie. Ďalej sa vykonáva monitorovanie plodu pomocou CTG, ktorým sa sledujú ozvy srdca bábätka a kontrakcie maternice.
Pôrod prebieha v troch fázach (pôrodných dobách):
Prvá pôrodná doba (otváracia)
Počas prvej pôrodnej doby dochádza k rozširovaniu hrdla a bránky pôrodných ciest. U prvorodičiek je jej priemerné trvanie 6 - 7 hodín, u druhorodičiek 3 - 4 hodiny. Na konci prvej pôrodnej doby je krčok spotrebovaný, bránka zájdená (na približne 10 cm) a pôrodné cesty sú otvorené.
Počas prvej doby sa vykonáva klyzma, kontinuálne sa sleduje CTG, kontroluje sa tlak, pulz a teplota. Pri pobyte na lôžku je optimálna poloha na boku na tej strane, kam smeruje chrbát plodu. Ak spontánne odtiekla plodová voda, ihneď sa robí vaginálne vyšetrenie, ktorým sa vylúči prestup pupočníka a zaznamená sa kvalita a množstvo plodovej vody. V prípade, že plodová voda spontánne neodtiekla a rodička je otvorená na 4 - 5 cm, pôrodník pretne blany a vykoná odtok plodovej vody. V prípade slabých kontrakcií sa rodičke podáva oxytocín v infúzii. Pri pri predĺženom trvaní pôrodnej doby je dôležité doplniť energiu a prísun tekutín (najlepšie infúziou 5% glukózy).
Počas prvej pôrodnej doby možno vykonať tlmenie bolesti pomocou epidurálnej anestézie.
Druhá pôrodná doba (vypudzovacia)
Počas druhej pôrodnej doby dochádza k samotnému pôrodu dieťaťa. U prvorodičky trvá zvyčajne 15 - 20 minút, u viacrodičky 5 - 10 minút. Začína sa pri zájdení bránky. Počas druhej pôrodnej doby intenzita kontrakcií vrcholí. Pôrod začína pôrodom hlavičky. Nasleduje pôrod ramienok, ktorý ďalej voľne pokračuje porodením trupu a nožičiek.
Lekár je prítomný počas celého priebehu druhej pôrodnej doby a vedie pôrod. Rodičke pomáha pôrodná asistentka. Počas celej doby sa sleduje CTG. Pred samotným pôrodom lekár dezinfikuje rodidlá a pod zadok umiestní sterilnú nepriepustnú plienku. Ak hrozí pretrhnutie hrádze, pôrodník pri kontrakcii vykoná nástrih hrádze (epiziotómiu). Ak predtým nebola vykonaná epidurálna analgézia, môže ju vykonať v miestnom znecitlivení.
Tretia pôrodná doba (pôrod placenty)
Po narodení dieťaťa sa novorodencovi odsajú hlieny, podviaže a pretne sa pupočník. Dieťa sa ukáže matke a následne ho odvedie neonatológ. Dieťa očistí a vykoná sa základné vyšetrenie - Apgar skóre. Dieťa sa testuje trikrát - v prvej, piatej a desiatej minúte po narodení. Zhodnocuje sa dýchanie, srdcová frekvencia, svalový tonus (pohyby, aktivitu), farba kože a reakcia na podnety.
Po pôrode dieťaťa dochádza k sťahovaniu maternice. Sťahovanie prebieha v celej stene maternice okrem plochy, kde je uložená placenta. Tu sa po krátkej dobre pokoja opäť objavujú kontrakcie a dochádza k pôrodu placenty. Po porodení placenty lekár skontroluje, či je placenta celá. Tretia pôrodná doba trvá 5 - 30 minút.
Štvrtá pôrodná doba
V niektorých prípadoch sa hovorí aj o štvrtej pôrodnej dobe, ktorá trvá 2 hodiny a rodička je počas nej ponechaná na sále. Rodičke je zašitá hrádza v prípade epiziotómie, skontrolovaný tlak, pulz a teplota. Štvrtá pôrodná doba slúži hlavne na zoznámenie sa s bábätkom, prvé priloženie a pokuse o dojčenie. Po 2 hodinách rodička vstáva a odchádza na toaletu, kde vyprázdni močový mechúr a je presunutá na izbu šestonedelia.