Premedikácia a celková anestézia
Celková anestézia je riadené bezvedomie alebo farmakami vyvolaný útlm centrálneho nervového systému na jednotlivých úrovniach.
Klasifikácia
Podľa cesty vstupu
Celková anestézia sa delí na základe cesty vstupu anestetika do organizmu na inhalačnú, intravenózu, intramuskulárnu a rektálnu.
Podľa použitého farmaka
Monoanestézia - používa sa jedno farmakum vo vysokej dávke
Doplňovaná - kombinácia viacerých anestetík, pričom jedno je hlavné
Kombinovaná - používajú sa dva alebo viaceré spôsoby anestézie
Balansovaná - kombinácia menších dávok jednotlivých farmák
Potencovaná - podpora anestetického účinku neanestetickými látkami
a ďalšie typy anestézie
Premedikácia
Premedikácia je príprava pacienta na anestéziu pred operačným zákrokom podávaním utišujúcich liekov. Jej cieľom je zníženie úzkosti, sedácia, zníženie reflexnej dráždivosti, zníženie účinku parasympatikového nervového systému, zníženie dráždivosti srdcového svalu, zníženie sekrécie priedušiek, zníženie bazálneho metabolizmu a spotreby kyslíka, podpora analgetického účinku anestetík a zvýšenie pH žalúdočného obsahu.
Premedikácia
benzodiazepíny (diazepam, midazolam)

Inhalačné anestetiká
Inhalačné anestetiká sú anestetiká, ktoré vstupujú do organizmu pľúcami. Do tkanív sú transportované krvou a miestom ich hlavného pôsobenia je mozog. Tlmia prenos impulzov na synapsách alebo posilňujú tlmivé účinky. Vyvolávajú celkovú anestéziu a tým umožňujú vykonať chirurgické výkony bez obrannej reakcie organizmu.
Inhalačné anestetiká
oxid dusný, halotan, enfluran, izofluran, sevofluran, desfluran
Štádia celkovej anestézie
Štádium analgézie - postupné prehlbovanie anestézie, končí sa stratou vedomia
Štádium excitácie - zvýšená motorická aktivita, nepravidelné dýchanie, zvýšená reflexná dráždivosť
Štádium vegetatívnej stabilizácie - v tejto fáze je možný chirurgický výkon
Štádium paralýzy - útlm životne dôležitých centier v predĺženej mieche so zástavou srdca, zástavou obehu, zástavou dýchania a následnou smrťou
Intravenózne anestetiká
Intravenózne anestetiká sú anestetiká, ktoré sa podávajú do žily. Ich účinnosť závisí od ich rozpustnosti v tukoch, veľkosti molekuly, stupňa disociácie a ich väzby na plazmatické bielkoviny. Pôsobia na neurotransmitery v centrálnom nervovom systéme - pozitívne ovplyvňujú tlmivý účinok GABA a blokujú glutamátové a acetylcholínové receptory.
Intravenózne anestetiká
thiopental, ketamín, benzodiazepíny (diazepam, midazolam), propofol, opioidné analgetiká (morfín, kodeín, papaverin), svalové relaxanciá
Komplikácie
Kardiovaskulárne komplikácie
Kardiovaskulárne komplikácie sú najčastejšou príčinou letality počas celkovej anestézie. Patrí k nim závažný pokles alebo zvýšenie krvného tlaku, poruchy srdcového rytmu (tachykardia, bradykardia, arytmie), srdcový infarkt a zastavenie obehu.
Respiračné komplikácie
Medzi respiračné komplikácie patrí hypoxémia (znížené množstvo kyslíka v krvi), hyperkapnia (zvýšené množstvo oxidu uhličitého v krvi) a obštrukcia horných dýchacích ciest.
Všeobecné komplikácie
K všeobecným komplikáciám sa zaraďujú alergické reakcie, malígna hypertermia (porucha kostrového svalstva spúšťaná anestetikami) a poškodenie zubov pri obtiažnej intubácii alebo extubácii.