Príprava na operáciu

Príprava na samotnú operáciu zahŕňa súbor výkonov a delí sa na prípravu operačného tímu, prípravu pacienta a prípravu samotného operačného výkonu. Príprava na operáciu má dôležitý vplyv na samotný priebeh operácie, dodržanie princípov asepsy a zabránenie operačných komplikácií. 

Príprava operačného tímu

Každý z operačného tímu a každý, kto z akéhokoľvek dôvodu prichádza na operačnú sálu, musí prejsť cez hygienický filter. Tu sa prezlečie do operačného prádla (nohavice, košeľa s krátkymi rukávmi, operačná čiapka), nasadí si rúško a obuje prezuvky, určené len na operačnú sálu a presunie sa do miestnosti na umývanie rúk a dezinfekciu, kde vykoná chirurgické umývanie rúk. 

Po umytí a dezinfekcií rúk sa ničoho nedotýka a ruky drží smerom nahor. Prechádza na operačnú sálu, kde pristúpi k zdravotnej sestre, ktorá ho oblečie do sterilného chirurgického oblečenia tak, aby nedošlo ku kontaminácii rúk ani samotného chirurgického odevu a nasadí si sterilné rukavice. Ruky navlečené v sterilných rukaviciach drží smerom nahor a pristupuje k pacientovi na operačnom lôžku. 



Príprava pacienta

Príprava pacienta pred operáciu má viaceré kroky a zahŕňa:

Prípravu pacienta večer pred operáciou 

Príprava pacienta začína sprchou a nasleduje oholením operačného poľa (pri brušnej operácii sa holí celá plocha prednej brušnej steny). Muža holí ošetrovateľ, ženu zdravotná sestra. Pacient má mať počas operácie prázdny žalúdok, preto nesmie pred operáciou od polnoci nič jesť ani piť, večer pred operáciou sa pacientovi urobí očistná klyzma, aby sa vyprázdnilo črevo. Pred spaním je pacientovi podľa potreby ordinované hypnotikum na zníženie stresu pred operačným zákrokom.

Príprava pacienta ráno pred operáciou  

Ráno pred operáciou podľa ordinácie lekára zdravotná sestra aplikuje pacientovi ordinované infúzie a lieky (premedikácia, antibiotiká, lieky proti zrážaniu krvi). Pred odvezením na operačnú sálu sa pacient vymočí. Následne sa zavedie močový katéter - u ženy to môže urobiť zdravotná sestra, u muža to vykonáva lekár. Podľa potreby sa zavádza nazogastrická sonda ako prevencia aspirácie žalúdočného obsahu do pľúc a na dolné končatiny sa priloží elastický obväz na prevenciu žilových trombóz. 

Bezprostredná príprava pacienta na operáciu

Po zasvietení a nastavení operačnej lampy sa dezinfikuje operačné pole. Kožu zväčša dezinfikuje asistent pred oblečením sterilného operačného plášťa a navlečením chirurgických rukavíc, aby sa neznesterilnil dotykom o nezarúškovaného pacienta, a to natieraním dezinfekčným prostriedkom pomocou tampónov v tampónových kliešťach od miesta predpokladaného operačného rezu smerom do periférie. Dezinfekcia sa vykonáva 2 x a používa sa Betadín, Dodesept, Spitaderm a iné dezinfekciá.

Po umytí sa operačné pole ohraničí sterilnými operačnými plachtami a rúškami upevnenými proti posunutiu sterilnými kovovými svorkami. Rúškujú asistenti oblečení v sterilných plášťoch s navlečenými sterilnými chirurgickými rukavicami.



Hlavná príprava pacienta na operáciu musí byť vykonaná na chirurgickom oddelení už pred jeho prevozom na operačný trakt - týka sa to osobnej hygieny, oholenia operačného poľa, podania premedikácie, antibiotickej profylaxie, liekov proti zrážaniu krvi, zavedenia močového katétra, žalúdočnej sondy a pod. Transport pacienta na operačný trakt sa uskutočňuje cez vstupný filter pre pacientov, kde ho prevezme pomocný personál spolu s potrebnou dokumentáciou.

Odtiaľ je pacient po vyzlečení donaha, zakrytý operačnou plachtou transportovaný na operačnom vozíku na príslušnú operačnú sálu s vlasmi zakrytými v operačnej čiapke. Po vyšetrení a príprave pacienta anestéziológom v predsieni operačnej sály je pacient z vozíka preložený na operačný stôl do základnej operačnej polohy - vodorovná poloha na chrbte. 

Príprava na samotný operačný výkon

Po príprave operačného tímu a príprave pacienta prichádza operační tím, ktorý sa skladá z operatéra, asistenta a inštrumentálnej sestry k pacientovi. Anesteziológ zabezpečí anestéziu (celkovú alebo lokálnu) a opertér skontorluje jej dostatočnú účinnosť. Ak sa účinnosť anestézie preukáže testom (zvyčajne uštipnutie kože pacienta), prechádza sa k chirurgickému výkonu. Ak pacient pri teste cíti uštipnutie (v prípade lokálnej anestézie), počká sa na dostatočné zabratie anestetika.

Samostatnou kapitolou prípravy na operáciu je predoperačné vyšetrenie pacienta a ak to situácia dovolí, úprava zdravotného stavu pacienta tak, aby pre neho chirurgický výkon predstavoval čo najmenšie riziko (plánované zákroky). V prípade akútnych operácii sa vykonáva v upravenom režime.

???


Sebe lekárom 2023
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky