Pulzná oxymetria
Pulzná oxymetria je neinvazívna metóda na kontinuálne zisťovanie saturácie hemoglobínu kyslíkom v arteriálnej krvi prostredníctvom merania absorpcie svetla pri presvietení kože. Meranie sa uskutočňuje najčastejšie nalepovacím senzorom na ľahko prístupnej časti tela, spravidla prste. Prístroj na pulznú oxymetriu sa nazýva pulzový oxymeter.
Diagnostika
Pulzný oxymeter je možné použiť na neinvazívne, rýchle a presné meranie hodnoty saturácie krvi kyslíkom a frekvencie srdca, a to pri náhodnom meraní alebo pri krátkodobom monitoringu v rámci intenzívnej starostlivosti o pacienta. Využíva sa tiež na monitorovanie saturácie hemoglobínu kyslíkom počas celkovej anestézie pri operáciách.
Saturácia krvi kyslíkom
Saturácia krvi kyslíkom je nasýtenie krvi kyslíkom udávané v percentách. Pri zisťovaní saturácie metódou pulznej oxymetrie je normálna hodnota 93 - 98%. Saturácia je závislá obzvlášť na tlaku kyslíku v krvi, ktorého normálna hodnota je 90 - 100 mmHg.
Frekvencia srdca
Normálna hodnota srdcovej frekvencie je 70 - 80 pulzov za minútu. Hodnota nižšia ako 60 pulzov za minútu sa označuje ako bradykardia a hodnota vyššia ako 90 pulzov za minútu ako tachykardia.

Postup
Pulzný oxymeter sa aktivuje po vložení prsta (nechtom nahor) do meracej jednotky oxymetra. Na získanie presných výsledkov sa odporúča držať oxymeter v úrovni srdca alebo hrudníka. Pulzný oxymeter detekuje prítomnosť prsta v meracej jednotke a automaticky rozsvieti displej. Po stabilizácii signálu (asi 10 s) sa na displeji objavia hodnoty saturácie krvi kyslíkom a frekvencie srdca a porovnajú sa so štandardnými hodnotami. Po odstránení prsta z meracej jednotky namerané hodnoty zostávajú na displeji ešte 10 s, potom zmiznú. Presnosť merania pulzným oxymetrom môže byť znížená veľmi ostrým svetlom, anémiou, vlhkosťou prsta, lakom na nechty alebo umelými nechtami.
Pokles saturácie
Znížené hodnoty saturácie krvi kyslíkom a znížené hodnoty parciálneho tlaku kyslíka v arteriálnej krvi sú abnormálne a svedčia pre hypoxémiu (znížené množstvo kyslíka v krvi, pokles parciálneho tlaku kyslíka v arteriálnej krvi).
Hypoxémia
Hypoxémia je zníženie množstva kyslíka v krvi a znížený parciálny tlak kyslíka v arteriálnej krvi. Môže sa rozvinúť následkom zníženej schopnosti pľúc okysličovať artériovú krv alebo následkom zníženého obsahu kyslíka v zmiešanej žilovej krvi, napr. pri chronických chorobách dýchacích ciest (astma, chronická obštrukčná choroba pľúc), zápale pľúc alebo chorobách pľúcneho riečiska.