Punkcie
1. Pleurálna punkcia
Pleurálna punkcia je napichnutie pleurálnej dutiny za účelom odstránenia tekutiny, výpotku alebo vzduchu. Pred samotnou punkciou sa pacientovi podáva kodeínový prípravok. Pacient si sadne obkročmo na stoličku tvárou k operadlu, o ktoré sa opiera lakťami. Punkcia sa robí zvyčajne v skapulárnej čiare v 9. alebo 10. medzirebrí. Vzadu sa ihla sa vpichuje nad horný okraj nižšie uloženého rebra, vpredu do stredu medzirebrového priestoru. Po dezinfekcii kože lekár s znecitliví kožu, svaly a pohrudnicu mezokaínom. Po minúte sa punkčná ihla vedie kolmo na stenu hrudníka. Po prekonaní mierneho odporu pleury sa asporuje tekutina / vzduch z pohrudnicovej dutiny.
2. Peritoneálna (brušná) punkcia
Pri peritoneálnej (brušnej) punkcii sa odstraňuje tekutina z peritoneálnej dutiny. Pri diagnostickej punkcii sa punkčná ihla vpichuje priamo po anestézii kože. Obsah sa nasaje do striekačky alebo vyteká do skúmavky. Pri terapeutickej punkcii ide o vyprázdnenie ascitu, a to aj o niekoľko litrov naraz. Miestom vpichu je rozhranie bočnej a strednej tretiny línie medzi pupkom a spina iliaca anterior alebo rozhranie horne a strednej tretiny medzi pupkom a symfýzou. Miesto vpichu sa dezinfikuje, prekryje sterilnou perforovanou rúškou a znecitliví 1 % mezokaínom. Pred punkciou sa musí vyprázniť močový mechúr.
3. Punkcia kostnej drene
Kostná dreň sa punguje zo sterna, ale aj výbežku bedrového stavca, hrebeňa bedrovej kosti a u detí do 1. roka z hornej tretiny tíbie. Po dezinfekcii kože sa dôkladne anestetizuje podkožie a periost. Podľa hrúbky kože sa nastaví dĺžka ihly. Punkčná ihla sa vpichuje točivým pohybom kolmo. Po preniknutí kompaktou kosti sa ihla dostáva do drene, čo sa prejaví zmenšením odporu. Na ihlu sa nasadí strekačka a prudkým povytiahnutím piesta sa nasaje približne 0,5 ml kostnej drene, čo pacient pociťuje ako bolestivý ťah. Krvavý obsah sa zo striekačky vystrekne na podložné sklíčko. Musí obsahovať vločky kostnej drene, ktoré sa použijú na zhotovenie náterov.
4. Lumbálna punkcia
Cieľom lumbálnej punkcie je získať cerebrospinány likvor z lumbálnej oblasti miechového kanála. Pri punkcii v ľahu sa pacient uloží na bok, dolné končatiny má zohnuté v kolenách a pritiahnuté k bruchu, hlavu má maximálne predklonenú. Asistujúca osoba ho v tejto polohe fixuje ťahom za kolená a šiju. Týmto manévrom sa dosahuje vyklenutie chrbtice sa oddialenie tŕňových výbežkov chrbtice od seba. Pri punkcii v sede je pacient posadený na okraj postele alebo obkročmo na stoličke tvárou k operadlu, o ktoré sa opiera. Usiluje sa o maximálne vyklenutie chrbtice smerom dozadu, pričom asistujúca osoba ho podopiera a zároveň fixuje v tejto polohe. Ihla sa vpichuje v stredovej čiare medzi tŕňovitým výbežkom 4. a 5. bedrového stavca. Po dezinfekcii kože sa ihla vpichuje kraniálne (smerom nahor). Pri prechode cez dura mater sa prekoná pružný odpor a po vytianutí mandrénu vyteká z ihly likvor.
5. Punkcia močového mechúra
Základnou technikou odberu moču na bakteriologické vyšetrenie je metóda ´´stredného prúdu´´. Alternatívou je punkcia močového mechúra. Je indikovaná vtedy, keď prvým spôsobom nemožno získať nekontaminovanú vzorku moču (nadmerná obezita, nespolupracujúci pacient). Podmienkou úspešného odberu je maximálne naplnený močový mechúr, ktorý je dobre hmatateľný nad symfýzou (lonová spona). Pacient by preto nemal od večera močiť a ráno by mal vypiť ešte 1 l tekutiny. Pri odbere pacient leží v horizontálnej polohe a dolné končatiny sú zohnuté v kolenách. Po očistení a dezinfekcii kože sa ihla vpichuje do močového mechúra. Pri preniknutí steny močového mechúra sa aspiruje moč.