Resuscitácia detí

Vedomie

Skontrolujte či dieťa reaguje. Dieťa stimulujte a hlasno sa ho pýtajte: "si v poriadku?" Pokiaľ dieťa odpovedá, reaguje plačom alebo pohybom, nechajte ho v polohe, v ktorej ste ho našli a zavolajte pomoc. Skontrolujte jeho stav nepretržite do príchodu záchrannej služby. Pokiaľ dieťa neodpovedá. Zavolajte hlasno o pomoc apatrne ho otočte na chrbát do vodorovnej polohy.

Dýchanie

Spriechodnite dýchacie cesty záklonom hlavy a vyťahovaním brady smerom hore - manéver brada - prst. Pohľadom pozorujete dvíhanie hrudníka, sluchom počúvajte dýchanie u nosa a úst, vnímaním vnímajte vydychovaný prúd vzduchu na svojej tvári. Pokiaľ máte pochybnosti či dieťa dýcha normálne, postupujte ako keby nedýchalo. Opatrne odstráňte zjavné prekážky v dýchacích cestách a na úvod pri zahájení KPR u detí predveďte - 5 úvodných vdychov. Pri vdýchnutí sledujte reakcie dieťaťa v podobe kašľa alebo dávenia.

Dýchanie z úst do úst u detí do 1 roka života

U detí do 1 roka sa hlava udržiava v neutrálnej polohe a vyťahuje sa hlava smerom hore. Nadýchnite sa a prikryte ústa a nos dieťaťa svojimi ústami a pevne ho pritisnite. Vdychujte rovnomerne do úst a nosa dieťaťa po dobu približne 1 sekundy, aby sa hrudník viditeľne dvíhal. Znovu sa nadýchnite a celý postup zopakujte, aby bolo prevedené celkom 5 vdychov.

Dýchanie z úst do úst u detí nad 1 rok života

Urobte záklon hlavy a vyťahujte bradu smerom hore. Palcom a ukazovákom vašej ruky položenej na čelo stlačte mäkkú časť nosa a uzavrite nosné dierky. Ponechajte ústa dieťaťa pootvorené, ale stále vyťahujte bradu smerom hore. Nadýchnite sa a pritisnite svoje ústa na pery dieťaťa. Vdychujte do úst dieťaťa rovnomerne po dobu 1 sekundy, sledujte či sa hrudník dvíha. Celý postup opakujte, aby bolo prevedené 5 vdychov. Účinné umelé vdychy vyvolávajú pohyb hrudnej steny, ktorý je podobný bežnému dýchaniu.



Činnosť srdca

Zhodnoťte stav krvného obehu maximálne do 10 sekúnd. Sledujte známky života - akýkoľvek pohyb, kašeľ alebo normálne dýchanie. Vyšetrovanie tepu je nespoľahlivé. Nikdy sa podľa toho ako laik neriaďťe. Pokiaľ nie sú známky života prítomné je potrebné zahájiť masáž srdca. Zahájte masáž srdca. Striedajte stláčanie hrudníka a umelé vdychy v pomere 15 stlačení hrudníka a 2 umelé vdychy - 15:2.

Masáž srdca u detí do 1. roku života

Kompresia hrudníka - je potrebné stláčať hrudnú kosť špičkami obidvoch prstov. Položte palce prstov plocho vedľa seba a na dolnú polovicu hrudnej kosti dieťaťa, tak aby špičky prstov smerovali k hlave dieťaťa. Roztiahnite ostatné prsty a chyťte si spodnú časť hrudníka do obidvoch rúk. Prsty majú podopierať chrbát dieťaťa. Stláčajte hrudník do hĺbky aspoň 1/3 predo zadného priemeru hrudníka alebo 4cm.

Masáž srdca u detí nad 1. rok života

Položte koniec dlane jednej ruky na stred hrudníka. Zdvihnite prsty, čím nebudete tlačiť na rebrá dieťaťa. Nakloňte sa nad hrudník dieťaťa, vystrite hornú končatinu v lakti a stláčajte hrudnú kosť do hĺbky aspoň 1/3 predo zadného priemeru hrudníka alebo 5cm.

Použitie defibrilátora

Akonáhle je dostupný defibrilátor, použite ho na oživovanie dieťaťa. Vo veku 1 - 8 rokov použite detské defibrilačné elektródy. Nalepte defibrilačné elektródy na odhalený hrudník a nechajte prístroj analýzovať srdcový rytmus. Zaistite, aby sa dieťaťa nikto nedotýkal a na základe pokynu defibrilátoa stlačte tlačidlo výboj. Pokračujte podľa hlasovej nápovedy - pokračujte v KPR v pomere 30:2.

Neprerušujte resuscitáciu pokiaľ dieťa nezačne javiť známky života, nedorazí na miesto záchranná služba, nie ste vyčerpaný.

Dieťa javí známky života a spontánne dýcha

Ak dieťa v bezvedomí javí známky života a spontánne dýcha, je dôležité ho uložiť na bok do stabilizovanej polohy. Stabilizovaná poloha má za cieľ zabrániť obštrukcií dýchacích ciest a znížiť pravdepodobnosť aspirácie tekutín ako sliny, sekréty a zvratky.



Sebe lekárom 2023
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky