Rozšírená kardiopulmonálna resuscitácia (KPR)
Rozšírená kardiopulmonálna resuscitácia (KPR)
Rozšírená KPR sa vykonáva iba školeným zdravotným personálom (lekár, zdravotná sestra, záchranár). Postupy rozšírenej kardiopulmonálnej resuscitácie zahŕňajú masáž srdca, intubáciu, ventiláciu kyslíkom, použitie defibrilátora a podanie liečiv vnútrožilovo alebo cez tracheálnu rúrku.
Reverzibilné (zvratné) príčiny zastavenia krvného obehu
Potencionálne reverzibilné príčiny zastavenia krvného obehu sú 4 (4H a 4T).
4H
- hypoxia
- hypovolémia
- hyper -/ hypokaliémia, hypokalciémia, hydrogen ion acidemia
- hypotermia
4T
- tenzný pnemtoroax
- tamponáda perikardu srdca
- tromboemobilická alebo mechanická obštrukcia (napr. pľúcna embólia)
- toxické alebo terapeutické látky

Zaistenie dýchacích ciest
Optimálnou metódou zaistenia dýchacích ciest je tracheálna intubácia. Tracheálna intubácia vyžaduje zručnosť zdravotníka. Nevyhnutné je správne umiestnenie endotrachálnej rúrky. Alternatívou tracheálnej intubácie a dýchania tvárovou maskou ambuvakom s ventilom je laryngeálna maska.
Ventilácia
Pri rozšírenej KPR sa pľúca pacienta ventilujú 100% - ným kyslíkom pomocou samorozpínacieho vaku s rezervoárom (ambuvak) alebo automatickým dýchacím prístrojom.

Podanie liečiv
Počas podávania rozšírenej KPR sa pacientovi zdravotníckym personálom podávajú lieky. Lieky sa aplikujú vnútrožilovo. Preto je potrebné zabezpečiť vnútrožilový prístup. Aplikuje sa adrenalín a podľa potreby ďalšie liečivá - amiodaron, atropín. Ak vnútrožilový prístup chýba, môžu sa liečivá aplikovať aj do dýchacej rúrky. V takomto prípade sa podávajú vyššie množstvá (2 - 3 násobne).
Postupy rozšírenej kardiopulmonálnej resuscitácie:
Prekordiálny úder
Ak sme bezprostrednými svedkami zastavenia krvného obehu a / alebo nastane zastavenie obehu počas monitorovania, možno pred použitím defibrilátora aplikovať prekordiálny úder. Účinnosť tohto výkonu je nepravdepodobná, ak zastavenie obehu trvalo viac ako 30 sekúnd. Prekordiálny úder by mal aplikovať iba školení zdravotník.
Základná resuscitácia
Ak nie je okamžite dostupný defibrilátor, musíme začať postup základnej kardiopulmonálnej resuscitácie. Resuscitácia ale nesmie byť príčinou odďaľovania defibrilácie. Prioritou je predísť akémukoľvek zdržaniu medzi začiatkom zastavenia srdca a pokusom a defibriláciu.

Defibirlátor - monitor srdcového rytmu
Defibrilátor je prístroj na obnovu srdcovej činnosti. Defibrilátor sa nachádza v každej nemocnici, väčších firmách i nákupných centrách. Dokáže ho obsluhovať i laik. Prístroj má hlasový návod, ktorý vás bude smerovať k jeho správnemu použitiu. Obsahuje dve elektródy, ktoré sa lepia na stenu hrudníka. Umiestnenie elektród je zobrazené na prístroji. Prístroj s vami aktívne komunikuje, hodnotí srdcový rytmus a usmerňuje vás v tom či je alebo nie je potrebné podať výboj. Nie každá zástava srdca vyžaduje podanie výboja. Podanie elektrického výboja vyžadujú defibrilovateľné srdcové rytmy. Pri nedefibrilovateľných rytmoch sa výboj nepoužíva. Vykonáva sa iba klasická KPR s podaním liečiv.
Defibrilovateľné srdcové rytmy - komorová fibrilácia (KF) , bezpulzová komorová tachykardia (KT)
Nedefibrilovateľné srdcové rytmy - asystólia, bezpulzová elektrická aktivita (PEA)
Priložíme elektródy defibrilátora alebo nalepíme samolepiace defibrilačné elektródy na stenu hrudníka, jednu tesne pod pravú kľúčnu kosť, druhú do úrovne ľavej axilárnej čiary. Pripevníme monitorovacie elektródy na končatiny alebo trup tak, aby boli vzdialené od defibrilačných miest. Aby sa predišlo zdržaniu prvej defibrilácie, iniciatívny rytmus srdca sa môže zhodnotiť z defibrilačných elektród. Ďalšie hodnotenie srdcového rytmu by sa malo sledovať na monitore. Ak sa po prvom alebo druhom elektrošoku znázorní rytmus, ktorý nevyžaduje vývoj, mal by sa potvrdiť nezávislým monitorovaním.

Vyhodnotenie srdcového rytmu (plus kontrola pulzu)
Ak sú na krivke EKG prejavy rytmickej činnosti srdca, hodnotia sa známky funkčnosti krvného obehu vrátane pulzu na krčných tepnách. Hodnotenie nesmie trvať dlhšie ako 10 sekúnd. AK prejavy funkcie krvného obehu chýbajú, vyhodnocujeme srdcový rytmus na monitore ako rytmus, ktorý:
a) vyžaduje elektrický výboj - komorová fibrilácia (KF), bezpulzová komorová tachykardia (KT)
b) nevyžaduje elektrický výboj - asystólia, bezpulzová elektrická aktivita (PEA)
KF/KT
Záchranár všetkých vyzve, aby sa pacienta nikto nedotýkal. Priloží defibrilačné elektródy na stenu hrudníka. Defibrilátorom podľa potreby aplikuje až 3 výboje s energiou 200, 200 a 300 J po sebe. Po každom výboji posudzuje aktuálny obraz EKG, podľa ktorého potom rozhoduje o aplikácii ďalšieho výboja. Cieľom je aplikovať 3 iniciálne výboje, ak sú potrebné, a to počas 1 minúty. AK KF/KT pretrváva aj po 3 výbojoch, vykonáva sa približne 1 minútu KPR (15:2).
Počas KPR sa uváži výskyt a možnosť korekcie reverzibilných (zvratných) príčin, skontrolujú sa elektródy, poloha defibrilačných elektród a kontakt, zaistí sa priechodnosť dýchacích ciest (intubáciou alebo inak), podá sa kyslík, zabezpečí sa vnútrožilový prístup, podá sa 1 mg adrenalínu vnútrožilovo. Ak ešte nie je zabezpečený vnútrožilový prístup, zváži sa podanie 2 - 3 mg adrenalínu do endotracheálnej rúrky. Interval medzi tretím a štvrtým výbojom by nemal byť dlhší ako 1 minúta.
Opäť sa vyhodnotí rytmus na monitore. Ak krivka na EKG svedčí o prejavoch rytmickej činnosti srdca, zhodnotia sa známky funkčnosti krvného obehu vrátane pulzu na krčných tepnách. Ak sa KF/KT nevyskytuje a chýbajú prejavy funkcie krvného obehu, pokračuje sa v algoritme podľa nálezu na EKG.
AK KF/KT pretrváva, zváži sa podanie ďalších liečiv (amiodaron, adrenalín) a ďalších výbojov. Pokračuje sa v cykle 3 výbojov a minútovej KPR, kým sa nepodarí zvrátiť fibriláciu.

Zastavenie obehu bez KKF/KT - Asystólia a bezpulzová elektrická aktivita srdca
Záchranár zhodnotí prejavy funkčnosti krvného obehu vrátane pulzu na krčných tepnách, vykoná alebo obnoví trojminútovú KPR (15:2), ak je obeh zastavený. Ak sa po defibrilácii objaví iný rytmus ako KF/KT, pokračuje sa v KPR počas 1 minúty, potom sa opätovne posúdi rytmus a podajú sa potrebné lieky.
Počas KPR sa uváži výskyt a možnosť korekcie reverzibilných (zvratných) príčin, skontrolujú sa elektródy, poloha defibrilačných elektród a kontakt, zaistí sa priechodnosť dýchacích ciest (intubáciou alebo inak), podá sa kyslík, zabezpečí sa vnútrožilový prístup, podá sa 1 mg adrenalínu vnútrožilovo. Ak ešte nie je zabezpečený vnútrožilový prístup, zváži sa podanie 2 - 3 mg adrenalínu do endotracheálnej rúrky.
Po 3 minútach KPR sa zhodnotí rytmus. Ak krivka EKG svedčí o prejavoch rytmickej činnosti, zhodnotia sa prejavy funkčnosti krvného obehu vrátane pulzu na krčných tepnách. Ak ide o KF/KT pokračuje sa v algoritme liečby pre KF/KT. Ak nejde o KF/KT vykonáva sa 3 minúty KPR (15:2). Každé 3 minúty sa podá 1 mg adrenalínu. Ak nenastáva zmena, zváži sa použitie ďalších liekov (atropín, pufre).
plus pridať - vyhotoviť obrázok 39. Vademekum st. 378