Šestonedelie

Šestonedelie je 6 - 8 týždňové obdobie u žien bezprostredne po pôrode dieťaťa, pri ktorom sa navracajú anatomické a fyziologické zmeny jej tela do normálneho stavu pred tehotenstvom (regenerácia ženského organizmu po pôrode). Delí sa na:

V ranom období šestonedelia, ktoré trvá cca 10 dní po pôrode sa hoja rany spôsobené pôrodom. Potom prebieha neskoršie šestonedelie v dĺžke cca 6 - 8 týždňov, kedy dochádza k fyziologickým a anatomickým zmenám do pôvodného stavu pred pôrodom. V tomto období sa zmenšuje maternica a pošva sa vracia do pôvodného stavu. Ďalej dochádza k opätovnému spevneniu brušných svalov a panvovej oblasti. V tomto období sa začína produkcia mlieka (laktácia) a dojčenie a obnoví sa i funkcia vaječníkov (ovariálna funkcia).

Sťahovanie maternice

Po pôrode zabezpečuje oxytocín sťahovanie maternice do pôvodných rozmerov. Tento proces môže byť sprevádzaný bolesťou podbruška, podobne ako pri silnejšej menštruácii. Bolesť sa prejavuje najmä pri dojčení. Čím viac pôrodov má žena za sebou, tým býva sťahovanie maternice bolestivejšie. 

Očistky

Maternica sa po pôrode začína čistiť. Odchádzajú z nej takzvané očistky (lochie). Ide o tekutinu obsahujúca hlien, krv a tkanivo maternice. Pre očistky je nutné brať ohľad na zvýšenú hygienu. Dôležité je časté umývanie rodidiel (po močení, stolici, dojčení) a častá výmena hygienických vložiek. Odporúča sa vynechať sedavé kúpele a voliť sprchovanie.

Vyprázdňovanie 

Po pôrode môže mať žena problémy s vyprázdňovaním stolice. Dochádza k nim najme po vaginálnom pôrode a nástrihu hrádze (epiziotómii). K návratu správnej funkcie čriev a zlepšeniu vyprázdňovania pomáha strava bohatá na vlákninu a dostatok tekutín.

Cvičenie v šestonedelí

Cvičenie po pôrode má značný význam. Nielen, že pomáha telu k rýchlejšej regenerácii, ale tiež je to dobrá prevencia popôrodných ťažkostí, ako sú bolesti chrbta, vzostup maternice a problémy s udržaním moču. Cvičenie sa predovšetkým zameriava na prsné svaly - posilňovaním týchto partií sa podporuje tvorba materského mlieka, panvové dno - svaly panvového dna sú pôrodom ochabnuté, preto je vhodné ich posilniť a spevniť, brušné svaly - posilňovanie brušných svalov je možné iba v prípade, ak nedošlo počas tehotenstva k rozostupu priamych brušných svalov (diastáza). Pri posilňovaní rozostúpených svalov by došlo k zhoršeniu diastázy. Preto sa posilňujú spravidla len šikmé brušné svaly. Ďalej je dôležité sťahovanie maternice - je možné posilňovať už na oddelení šestonedelia. Tento cvik sa vykonáva tak, že si mamička ľahne na brucho a dlaňou podložia oblasť žalúdka.Cvičenie by malo prinášať dobrý pocit a dobrú náladu a v žiadnom prípade nesmie bolieť. S cvičením by sa malo začínať pozvoľna, najlepšie po dojčení.

Starostlivosť o prsia

Prsia je dôležité denne zmývať vlažnou vodou bez mydla a používať bavlnené podprsenky, najlepšie podprsenky na kojenie. Do podprsenky sa vkladajú prsné vložky, ktoré nasiaknu prebytočné odtekajúce materské mlieko. Sušenie pŕs sa vykonáva ľahkým dotykom uteráku, nie trením. Po dojčení sa nechávajú bradavky a dvorce uschnúť voľne na vzduchu.

Strava v šestonedelí

V období dojčenia by mamičky mali dbať na výživnú stravu, pretože nutričné ​​nároky sú vyššie ako boli v tehotenstve. Strava má byť vyvážená. Nesmie chýbať ovocie a zelenina a tiež je potrebné nezabúdať na pitný režim. V súhrne sa dá povedať, že tri bohaté jedlá denne a desiaty medzi nimi, zložené z ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov, by mali pokryť nutričné ​​nároky dojčiace mamičky tak, aby mala dostatok energie a netrpela únavou. Počas dojčenia je vhodné obmedziť pitie kávy a čierneho čaju, pretože bránia vstrebávaniu vápnika v čreve. Treba mať na pamäti, že všetko, čo vypije alebo zje dojčiaca mamička, prechádza následne do materského mlieka.

Sex po pôrode

Najlepšie bude začať v čase, keď budú mať o sex záujem obaja partneri. 

Kontrola po šestonedelí

Po uplynutí šestonedelia by mala žena navštíviť svojho gynekológa, ktorý v priebehu vyšetrenia skontroluje popôrodné poranenia, stav krčka maternice, hrádze a pošvových stien. Lekár vyšetrí aj krčok maternice a vykoná odber sterov na cytologické vyšetrenie. Pri tejto kontrole by sa mala žena s lekárom poradiť aj o vhodnej antikoncepcii.


Najdôležitejšími činnosťami počas šetonedelia by malo byť dojčenie, užívanie s bábätkom, spánok a odpočinok, a to aj počas dňa. Spánok je dôležitý pre načerpanie síl a k duševnej pohode. 


Sebe lekárom 2023
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky