Sonografia
Sonografia alebo ultrazvukové vyšetrenie je zobrazovacia metóda, ktorá využíva vysokofrekvenčné zvukové vlny na vytváranie obrazov anatomických štruktúr ľudského organizmu. Ultrazvuk je zvuk s frekvenciou nad 20 KHz, ktorý ľudské ucho nedokáže zachytiť. V medicínskych prístrojoch je využívaná frekvencia 1 - 20 MHz. Väčšina ultrazvukových vyšetrení sa vykonáva pomocou ultrazvukového zariadenia na povrchu tela. Existujú však i indikácie vyžadujúce umiestnenie prístroja do telesných dutín a otvorov.
Indikácie
Medzi najčastejšie indikácie využitia ultrazvukového zobrazenia patrí diagnostika maternice a vaječníkov, monitorovanie vývinu a zdravotného stavu dieťaťa počas tehotenstva, diagnostika ochorení žlčníka a obličiek a vyhodnotenie prietoku krvi. Ultrazvuk je tiež používaný ako pomocná technika pri biopsii ihlou a ako technika na hodnotenie morfológie orgánov ako prsná žľaza, štítna žľaza, pohlavné orgány, prostata, ale aj pri posúdení zápalov kĺbov a pri vyhodnotení niektorých metabolických ochorení kostí.

Priebeh vyšetrenia
Väčšina vyšetrení ultrazvukom nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu. V prípade ultrazvukového vyšetrenia orgánov malej panvy sa vyžaduje úplné vyprázdnenie močového mechúra.
Pred ultrazvukovým vyšetrením sa pacient vyzlečie tak, aby odhalil časť tela, ktorá je určená na vyšetrenie. Ľahne si na vyšetrovací stôl a lekár mu na vyšetrovanú oblasť nanesie malé množstvo gélu, ktorý uľahčuje pohyb prístroja po povrchu tela a pomáha predchádzať vzniku vzduchových vreciek, ktoré blokujú zvukové vlny a tak zabraňujú vzniku výsledného zobrazenia. Počas vyšetrenia lekár prikladá ultrazvukový menič, pod miernym tlakom na skúmanú oblasť a presúva ho do polohy, v ktorej potrebuje orgán zachytiť. Ultrazvukový menič vyšle do tela zvukové vlny, ktoré sa odrazia späť. Zariadenie odrazy zachytí a odošle do počítača. Ten vytvára obrazy vyšetrovaného orgánu.
Niekedy je potrebné orgány vyšetriť zavedením ultrazvukového meniča do organizmu. V tomto prípade je menič pripojený k sonde, ktorá sa vkladá do prirodzeného otvoru v tele. Príkladom je transezofageálny echokardiogram (menič sa vloží do pažeráka a poskytuje zobrazenie srdca), transrektálny ultrazvuk (menič vytvára snímky prostaty umiestnením špeciálneho prevodníka do konečníka) a transvaginálny ultrazvuk (vkladá sa do vagíny za účelom vyšetreniu maternice a vaječníkov).

Riziká
Sonografia je bezpečná diagnostická metóda, ktorý využíva zvukové vlny s nízkym výkonom. Nie sú známe žiadne riziká. Metóda nie je zaťažujúca, je pomerne rýchla, bezpečná a bezbolestná.
Nevýhody
Ultrazvuk je cenný diagnostický nástroj, má však svoje obmedzenia. Zvuk sa v organizme nešíri v častiach, ktoré sú vyplnené vzduchom alebo ohraničené kosťou, takže ultrazvuk nie je účinný pri zobrazovaní častí tela ako pľúca alebo mozog. Pri zobrazovaní týchto anatomických štruktúr sa využívajú iné zobrazovacie metódy, napríklad CT a MRI, prípadne röntgen.