Spirometria
Spirometria je funkčné vyšetrenie dýchacích ciest meraním pľúcneho objemu. Ide o jednoduchý test na diagnostikovanie a monitorovanie určitých pľúcnych ochorení, počas ktorého sa meria objem vzduchu, ktorý pľúca obsiahnu v jednom nútenom nádychu.
Indikácia spirometrie
Spirometria sa využíva na diagnostikovanie pľúcnych ochorení, ak lekár zaznamená príznaky alebo zvýšené riziko ich vzniku. Ide o príznaky ako pretrvávajúci kašeľ alebo dýchavičnosť, ale aj dlhodobé fajčenie. Po diagnostikovaní pľúcneho ochorenia by sa mala vykonať spirometria na skontrolovanie závažnosti ochorenia alebo reakcie na liečbu. Spirometria je tiež štandardný test v prípade pacientov, u ktorých sa rozhoduje o operácii a kontrola všeobecného zdravotného stavu pacientov.
Diagnostika a monitorovanie pľúcnych ochorení
Ochorenia, ktoré možno diagnostikovať a monitorovať prostredníctvom spirometrie:
Astma
Astma je chronické ochorenie, typické pravidelnými zápalmi, opuchmi a zúžením dýchacích ciest.
Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP)
Ide o chronické ochorenie, typické nezvratným závažným stavom zúženia dýchacích ciest.
Cystická fibróza
Cystická fibróza je dedičné ochorenie, pri ktorom sa pľúca a tráviaci systém upchávajú hustým hlienom.
Pľúcna fibróza
Pľúcna fibróza je ochorenie, ktoré vedie ku zhrubnutiu tkaniva pľúc, ich zjazvovateniu, strate elasticity a zhoršeniu ich poddajnosti, čo vyústi do sťaženej výmeny dýchacích plynov.
Priebeh spirometrie
Funkčné vyšetrenie pľúc sa vykonáva v sede pomocou zariadenia nazývaného spirometer. Ide o malý prístroj pripojený káblom k náustku. Pred testom pacient vylúči bronchodilatačné lieky a fajčenie. Počas spirometrického testu sa na nos umiestni mäkký klip, aby sa zabránilo úniku vzduchu. Pacient sa zhlboka nadýchne do celých pľúc a pevne uzatvorí pery okolo náustku. Po maximálnom nádychu všetok vzduch vydýchne tak rýchlo a úplne ako len môže a potom sa opätovne nadýchne. Tento postup sa zvyčajne opakuje aspoň trikrát, kým sa zabezpečí spoľahlivý výsledok. Testovanie by malo trvať 30 až 90 minút.
Kľúčové parametre
Spirometriou sa hodnotia bežné dychové parametre ako vitálna kapacita pľúc a celková kapacita pľúc. Medzi špecifické a kľúčové parametre pre funkčné vyšetrenie pľúc sa zaraďujú:
FVC
FVC je fosírovaná vitálna kapacita, čiže celkový úsilný vydýchnutý objem pľúc.
FEV1
FEV1 je objem pľúc úsilne vydýchnutý z celkového množstva za prvú sekundu.
FEV1/FVC
Pomer FEV1/FVC je množstvo objemu, vydýchnuté z celkového objemu (FVC) v priebehu prvej sekundy.
Výsledky merania sa porovnajú s priemernými výsledkami osôb daného veku, výšky a pohlavia. Vyšetrenie tiež ukazuje či je prípadný zdravotný problém s pľúcami obštrukčný, reštrikčný alebo kombinovaný.

Obštrukčné pľúcne ochorenie
Pri obštrukčnom pľúcnom ochorení je schopnosť rýchlo vydýchnuť ovplyvnená zúžením dýchacích ciest, ale množstvo vzduchu, ktoré sa dá udržať v pľúcach, je normálne. Je charakteristické poklesom hodnôt FEV1 a FEV1/FVC. FVC môže byť normálne alebo znížené. Medzi obštrukčné pľúcne ochorenia sa zaraďuje bronchiálna astma a chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP). Závažnosť obštrukčného pľúcneho ochorenia sa určuje podľa zníženia hodnoty FEV1 v porovnaní s referenčnou hodnotou.
Ľahký stupeň
Pri ľahkom stupni je FEV1 v rozmedzí 60 - 79 % referenčnej hodnoty.
Stredne ťažký stupeň
Pri stredne ťažkom stupni je FEV1 v rozmedzí 45 - 59% referenčnej hodnoty.
Ťažký stupeň
Pri ťažkom stupni je FEV1 pod 45 % referenčnej hodnoty.
Reštrikčné pľúcne ochorenie
Pri reštrikčnom pľúcnom ochorení je množstvo vzduchu v pľúcach obmedzené, pretože pľúca nie sú schopné roztiahnuť sa úplne. Je charakterizované výrazným poklesom pľúcnych objemov. Vyšetrením úsilného výdychu sa hodnotí iba orientačne na základe zníženia vitálnej kapacity pľúc, FVC a celkovej kapacity pľúc pod 80% referenčnej hodnoty. FEV1 je znížené, FEV1/FVC býva v norme alebo je dokonca zvýšené. Čas výdychu sa skracuje. Medzi refrakčné pľúcne ochorenia zaraďujeme pľúcnu fibrózu, silikózu, pľúcny edém, nádory, zápaly pľúc, atelektázie a stavy po resekcii pľúc. Hodnotenie závažnosti:
Ľahký stupeň
Pri ľahkom stupni je FVC znížené do 60% referenčnej hodnoty a celková kapacita pľúc je znížená do 65% referenčnej hodnoty.
Stredne ťažký stupeň
Pri stredne ťažkom stupni je FVC znížené na 40 - 59% referenčnej hodnoty a celková kapacita pľúc je znížená na 50 - 64% referenčnej hodnoty.
Ťažký stupeň
Pri ťažkom stupni je FVC znížené pod 40% referenčnej hodnoty a celková kapacita pľúc je znížená pod 50% referenčnej hodnoty.