Teloméry

Teloméry sú koncové časti chromozómov. Tieto koncové časti chromozómov chránia  molekulu DNA, uloženú v chromozómoch, pred poškodením. Pri delení buniek, môže dôjsť k poškodeniu DNA, čomu bránia predovšetkým koncové teloméry. 


Skracovanie telomér

Ľudské teloméry sa skracujú a toto skracovanie sa spája s rozvojom ochorení a starnutím. Skracovanie telomér spôsobujú faktory ako nezdravý životný štýl, nezdravá strava, nedostatok pohybu, fajčenie, alkohol, znečistené prostredie, stres, negatívne a ruminujúce myslenie (rozvíjanie obáv, negatívnych predstáv), toxíny, stres a ďalšie. 


Poškodenie DNA

Keď sa teloméry skrátia, DNA je ohrozená, pretože prestáva byť chránená. To má za následok jej poškodzovanie pri bunkovom delení. Toto poškodenie DNA vyúsťuje do  rozvoja neželaných ochorení a do postupného starnutia organizmu. Skrátenie telomér sa spája s ochoreniami (kardiovaskulárne ochorenia, onkologické ochorenia, autoimunitné ochorenia, vysoká hladina cholesterolu, ateroskleróza, obezita). 

Starnutie

Skracovanie telomér je jednou z hlavných príčin starnutia organizmu. Organizmus, ktorý má kratšie teloméry, má vyšší biologický vek (je biologicky starší), vyzerá na pohľad staršie a má rozvinuté ochorenia, spojené so starnutím. Organizmus, ktorý má dlhšie teloméry, má naopak kratší biologický vek (je biologicky mladší), vyzerá na pohľad mladšie a nemá rozvinuté ochorenia, spojené so starnutím.

Biologický vek nezodpovedá chronologickému veku. To znamená, že človek s dlhšími telomérami, je naozaj mladší ako človek s kratšími telomérami aj keď je jeho chronologický vek vyšší a jeho vonkajší vzhľad aj zdravie tomu zodpovedá.


Rozvoj ochorení

Krátke teloméry sa spájajú s rozvojom ochorení. Človek, ktorý je biologicky starší, má vyššie riziko rozvoja ochorení. Ide predovšetkým o ochorenia spojené s vyšším biologickým vekom, ako ateroskleróza, vysoká hladina krvných lipidov a s tým spojené kardiovaskulárne ochorenia, osteoporóza, ale i autoimunitné ochorenia, onkologické ochorenia, porušená tolerancia glukóza, cukrovka, tráviace ťažkosti a mnohé ďalšie.

Organizmus s krátkymi telomérami postupne starne, rozvíjajú sa u neho ochorenia, šedivejú mu vlasy, formuje sa u neho osteoporóza, klesá u neho aktivita imunitného systému, poškodzuje sa koža, tvoria sa vrásky a ďalšie znaky spojené so starnutím.


Telomeráza

Ľudské telo obsahuje enzým telomerázu, ktorý dokáže prinavrátiť stratené teloméry. Teloméry sa vďaka tomuto enzýmu predĺžia a organizmus opäť ''mladne''. Vďaka telomeráze je možné chýbajúce teloméry doplniť a starnúť reverzne, čiže mladnúť. Rovnako je týmto spôsobom možné odstrániť ochorenia spojené so skrátením telomér.

Telomeráza umožní, že organizmus vyššieho biologického veku, je schopný opäť sa dostať na úroveň nižšieho biologického veku a týmto spôsobom mladnúť.


Predlžovanie telomér

Faktory, ktoré podporujú aktivitu enzýmu telomerázy, zvyšujú jeho množstvo a umožňujú doplnenie chýbajúcich telomér a ich predlžovanie, sú zdravý životný štýl, zdravé stravovanie, pohyb (hlavne anaeróbny), meditácia, vyhýbanie sa stresu, pozitívne myslenie, bývanie v lokalite s nízkou mierou znečistenia ovzdušia, bývanie na bezpečnom mieste (nízka miera stresu), vyhýbanie sa toxínom, alkoholu a fajčeniu.


Sebe lekárom 2023
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky