Tráviaci systém
Tráviaci systém je skupina orgánov, ktoré sa zúčastňujú príjmu, spracovania a vylučovania potravy. Skladá sa z tráviacej trubice, ktorá začína ústnou dutinou a končí konečníkom a systémom žliaz.

Tráviaca trubica
Ústna dutina
Ústna dutina zabezpečuje príjem a mechanické spravovanie potravy.
Hltan
Z ústnej dutiny prechádza potrava do hltana. Hltan je trubica dlhá asi 14 cm.
Pažerák
Hltan pokračuje do pažeráka, ktorým sa požitá potrava dostáva do žalúdka. Je dlhý asi 25 cm.
Žalúdok
Žalúdok je vakovito rozšírený orgán spájajúci pažerák a tenké črevo. V žalúdku sa potrava spracováva mechanicky a chemicky pôsobením žalúdočnej šťavy.
Tenké črevo.
Zo žalúdka sa dostáva spracovaná potrava do tenkého čreva, kde dochádza k vstrebávaniu živín. Tenké črevo je dlhé 3 - 5 metrov a má 3 časti - dvanástnik, lačník a bedrovník.
Hrubé črevo
Hrubé črevo je koncová časť tráviaceho systému. Dochádza v ňom k zahusťovaniu nestrávených a nestráviteľných zvyškov. Je dlhé 1,5 metra a končí konečníkom, ktorým sa zvyšky vylučujú von z tela.
Žľazy tráviaceho systému
Drobné žľazy
Drobné žľazy sú rozložené pozdĺž celej tráviacej trubice - v ústnej dutine, žalúdku, čreve.
Slinné žľazy
Slinné žľazy produkujú sliny. Zaraďujeme k nim príušnú, podsánkovú a podjazykovú žľazu.
Pečeň
Pečeň je najväčší orgán ľudského tela. Má úlohu v metabolizme cukrov, tukov a bielkovín a je dôležitá pri inaktivácii a vylučovaní toxických látok z organizmu. Tvorí žlč, ktorá sa skladuje v žlčníku.
Pankreas
Pankreas je podžalúdková žľaza. Jeho endokrinná časť vylučuje hormón inzulín a glukagón. Exokrinná časť pankreasu vylučuje pankreatické enzýmy, napomáhajúce tráveniu.
Štruktúra steny tráviaceho traktu
Stenu tráviaceho traktu tvorí sliznica, podslizničná časť a hladká svalovina, ktorá je z vonkajšej strany krytá seróznou blanou (spojivové väzivo, ktoré kyje črevo a fixuje ho k brušnej dutine).
Na povrchu sliznice sa nachádzajú klky, ktoré zabezpečujú príjem živín (tenké črevo). V podslizničnej časti sa nachádzajú podsliznicové žliazky a prebiehajú v nej nervové dráhy a cievy.
Ústna dutina
Tráviaci systém začína ústnou dutinou, kde sa prijíma a spracováva potrava. Spracovaná potrava sa z ústnej dutiny jazykom presúva do ďalších častí tráviaceho systému.

Na obrázku vidíme podnebné oblúky, ktoré oddeľujú ústnu dutinu od hltana. V tejto oblasti možno po stranách pozorovať podnebné mandle. V strede podnebných oblúkov je čapík (uvula) - predĺžená časť.

Na obrázku pozorujeme jazyk zo spodnej strany. Jazyk je v tejto časti spojený so spodinou ústnej dutiny uzdičkou. Po okrajoch uzdičky vyúsťujú vývody podjazykovej slinnej žľazy. Pery sú k sliznici ústnej dutiny rovnako pripojené uzdičkou.

Jazyk - jazyk je sval, slúžiaci na spracovávanie potravy, prehĺtanie a tvorbu reči. Nachádza sa v strede ústnej dutiny a je pripojený k jej spodine svojím koreňom (zadná časť jazyka). V oblasti koreňa jazyka možno po stranách pozorovať jazykové mandle. Na povrchu jazyka sú umiestnené chuťové poháriky rôzneho tvaru a veľkosti.


kyslá, slaná, sladká, horká, unami
Chuťové poháriky - detailný pohľad. Na jazyku sa na nachádzajú chuťové poháriky, rozlišujúce 5 základných chutí. Na koreni jazyka sa rozlišuje horká chuť, na špičke sladká, po bokoch prednej časti slaná, po bokoch zadnej časti kyslá a v strede jazyka piata chuť unami.

Podnebie ústnej dutiny - kostná časť podnebia je tvorená maxillou, na ktorú nasadá sliznica. Zadnú tretinu podnebia tvorí iba mäkká sliznica a svaly, ktoré prechádzajú do podnebných oblúkov a uvuly.

Zuby - horný oblúk - horný oblúk zubov nasadá na čeľusť - maxillu - v prednej časti maxilly pozorujeme otvor pre nervy. Spredu dozadu - rezáky, po stranách očné zuby, črenové zuby a stoličky.

Zuby - spodný oblúk - spodný oblúk zubov nasadá na sánku - mandibulu. Spredu dozadu - rezáky, po stranách očné zuby, črenové zuby a stoličky.

Zuboradie (zľava doprava) - 2 rezáky, 1 očný zub, 2 črenové zuby, 3 stoličky (posledná stolička - zub múdrosti). Toto rozloženie popisuje jeden kvadrant zubov.

Zub (dens) - vrchná viditeľná časť zubu - korunka, na rozhraní ďasna sa nachádza krčok a v ďasne je ukrytý koreň zuba. Koreňom prechádzajú k zubu cievy a nervy.

Príušná žľaza (glandula parotis) - slinná žľaza, nachádzajúca sa v oblasti líc. Cez žľazu prechádza tvárový nerv - n. facialis.

Slinné žľazy - na obrázku prierezom ústnou dutinou pozorujeme slinné žľazy - príušná žľaza (gl. parotis) - v oblasti líc, blízko ucha, podsánková žľaza (gl. submandibularis) - v spodnej časti sánky a podjazyková žľaza (gl. sublingualis) - pod jazykom. Zo žliaz vyúsťujú do ústnej dutiny vývody, cez ktoré sa na sliznicu dostávajú sliny.
Hltan
Hltan (pharynx) začína za podnebnými oblúkmi a prechádza plynule do pažeráka. Hltanom a pažerákom sa potrava spracovaná v ústnej dutine presúva do žalúdka a ďalších častí tráviaceho systému, kde sa ďalej spracováva a trávi.

Hltan - pohľad zboku - hltan prechádza plynule z ústnej dutiny poza podnebné oblúky. Pred hltanom pozorujeme hrtan. Na strope hltana sa nachádza nosohltanová mandľa. S nosom komunikuje horná časť hltana - nosohltan. Za hltanom sa nachádza chrbtica. Hltan sa pomocou Eustachovej trubice spája s uchom. Vďaka tomuto spojeniu sa v tomto priestore udržuje fyziologický tlak.

Podnebná mandľa a prechod ústnej dutiny do hltana

Hltan - pohľad zozadu - v hornej časti - otvor - spojenie s nosovou dutinou - nosohltan. Pod ním spojenie s ústnou dutinou - ústna časť hltana. V tejto časti sa nachádza hltanová príchlopka, ktorá oddeľuje hltan od hrana a zabraňuje prechodu prehĺtanej potravy do dýchacích ciest a pľúc. Pri prehĺtaní sa hltanová príchlopka uzatvára.

Svaly hltana - pohľad zozadu. Hltan je tvorený svalmi, ktorých povrch pokrýva sliznica. Svalstvo hltana je hladké a umožňuje prechod potravy do ostatných častí tráviaceho systému.
Pažerák
Pažerák (oesophagus) je plynulým pokračovaním hltana. Pažerák je trubica, ktorou sa prijatá potrava dostáva do žalúdka. Pred pažerákom sa nachádza priedušnica (trachea), za pažerákom aorta a hrudná časť chrbtice. V mieste prechodu pažeráka do žalúdka sa nachádza ezofageálny zvierač, ktorý zabezpečuje, aby potrava prijatá žalúdkom neprechádzala spätne do hltana a ústnej dutiny.

Obrázok znázorňuje hornú časť tráviaceho systému - ústnu dutinu, hltan, pažerák a žalúdok. pred hltanom pozorujeme hrtan, pred pažerákom priedušnicu a aortálny oblúk, za pažerákom aortu. Na úrovni ezofageálneho zvierača (prechod pažeráka do žalúdka) pozorujeme bránicu.

Svalstvo pažeráka - pažerák podobne ako hltan tvoria hladké svaly, ktoré umožňujú pohyb potravy do žalúdka. Vnútornú stenu pažeráka pokrýva sliznica.

Gastroezofageálny zvierač - prechod pažeráka do žalúdka. Na obrázku vidíme rozdielnu sliznicu, vystielajúcu pažerák a žalúdok.
Žalúdok
Žalúdok je dutý orgán, nachádzajúci sa v brušnej dutine. Je uložený v oblasti epigastria. Pažerák prechádza v žalúdok a žalúdok prechádza v dvanástnik (duodenum) - začiatočná časť tenkého čreva. V žalúdku sa potrava trávi a strávená potrava prechádza do tenkého čreva, odkiaľ sa z potravy vstrebávajú živiny do tela.
.

Žalúdok (gaster) - pohľad spredu - nad žalúdkom sa nachádza pečeň a žlčník, s ktorými je žalúdok spojený väzivom. Zo spodnej časti žalúdka vychádza omentum, ktoré kryje črevá. Pod žalúdkom sa nachádza zvyslá časť hrubého čreva (colon transversum). Vľavo za žalúdkom pozorujeme slezinu (na obrázku fialový orgán vpravo).

Žalúdok - pohľad spredu - zdvihnutý žalúdok. Na obrázku možno pozorovať, že za žalúdkom sa nachádza pankreas, vľavo slezina a pod žalúdkom priečna časť hrubého čreva (colon transversum).

Sliznica žalúdka - stenu žalúdka vystiela sliznica, ktorá obsahuje jemné žalúdočné klky. Na obrázku vidno ako žalúdok prechádza v dvanástnik (duodenum). V tejto oblasti sa nachádza ďalší zvierač - gastroduodenálny.

Svalovina žalúdka - hladké svalstvo žalúdka umožňuje premiešavanie potravy a posun potravy do ďalších častí tráviaceho systému.

Gastroduodenálny zvierač - zabraňuje prechodu strávenej potravy z čreva spätne do žalúdka a horných častí tráviaceho systému
Dvanástnik
Dvanástnik (duodenum) je začiatočná časť tenkého čreva. Je to jeho najkratšia časť, ktorá sa obmotáva okolo pankreasu. Patrí medzi extraperitoneálne orgány (s pankreasom obličkami a ďalšími orgánmi sa nachádza za výstelkou brušnej dutiny - peritoneom).

Dvanástnik (duodenum) - pohľad spredu

Vyústenie vývodov - z pankreasu do duodena vyúsťujú pankreatické vývody, ktorými sa do tenkého čreva dostávajú pankreatické enzýmy. Zelený vývod je vývod žlčníka, ktorý sa spája s vývodom pankreasu. Pomocou neho sa do čreva v duodene dostáva žlč.
Pankreas
Pankreas je orgánom tvorby pankreaticķých enzýmov. Má dve časti - endokrinnú - s vnútorným vylučovaním, ktorá zabezpečuje tvorbu hormónov inzulínu a glukagónu, ktoré udržiavajú normálnu hladinu cukru v krvi a exokrinnú - s vonkajším vylučovaním, ktorá zabezpečuje tvorbu pankreaticķých enzýmov - amyláza, lipáza, pankreatín. Nachádza sa za žalúdkom, retroperitoneálne, v oblasti ľavého epigastria.

Pankreas a detail pankreatického vývodu, ktorý sa spája s vývodom žlčovodu do spoločného vývodu ductus choledochus, vyúsťujúceho do dvanástnika.

Pankreas a duodenum - vyústenie vývodov pankreasu do dvanástnika (duodena).
Pečeň
Pečeň je orgán zúčastňujúci sa na trávení a odstraňovaní toxínov v tela. Je zásobárňou glykogénu a nachádza sa v pravej časti epigastria pod pravým rebrovým oblúkom. Pri palpácii by okraj pečene nemal byť hmatný. Celá pečeň by mala byť schovaná v hrudnom koši, inak ide o zväčšenie pečene.

Pečeň - pohľad spredu- pečeň má dva laloky, v strede oddelené väzivom, ktorým sa pečeň pripája k brušnej stene. Odstávajúca časť väziva je zvyškom žily z embryonálneho štádia vývoja. Spod väčšieho laloka pečene presahuje pod okraj pečene žlčník.

Pečeň a žlčník - pohľad zozadu - 2 laloky pečene - hore portálna žila, ktorou sa dostáva krv do dolnej dutej žily, v spodnej časti veľkého laloka pečene žlčník a časť žlčovodov

Žlčovody - žlč sa tvorí v pečeni a žlčovodmi prechádza do žlčníka, kde sa uskladňuje
Žlčník
Žlčník je skladiskom žlče. Nachádza sa za pečeňou a nalieha na dvanástnik a hrubé črevo. Žlč, ktorá sa v ňom uskladňuje, pochádza z pečene, odkiaľ sa žlčovodmi dostáva do žlčníka a z žlčníka vývodom do dvanástnika, kde napomáha tráveniu tukov.

Žlčník a jeho anatomické postavenie - nad žlčníkom pečeň, žlčník nalieha na duodenum a hrubé črevo

Žlčník a jeho vývod do dvanástnika
Tenké črevo
Tenké črevo má 3 časti. Tvorí ho dvanástnik (duodenum), lačník (jejunum) a bedrovník (ileum). Črevá sú uložené v brušnej dutine a kryté omentom. V tenkom čreve dochádza k vstrebávaniu živín z potravy a prechodu nestrávených zvyškov do hrubého čreva. Výstelku tenkého čreva tvorí sliznica s klkmi, ktoré umožňujú vstrebávanie živín.

Omentum - povrch čriev kryje omentum - žltý stukovatený plášť, chrániaci jemné orgány brucha

Tenké črevo - pohľad spredu - tenké črevo obklopuje hrubé črevo, žltá stukovatená zdvihnutá časť je omentum, ktoré črevo kryje v brušnej dutine

Tenké črevo - lačník - detailný pohľad

Tenké črevo - detailný pohľad na sliznicu s klkmi
Hrubé črevo
Hrubé črevo je koncovou časťou tráviaceho systému. Zvyšky potravy, ktoré sa v tenkom čreve nevstrebali, sa v hrubom čreve spracujú a vylúčia von z tela vo forme stolice.
Hrubé črevo sa skladá z viacerých častí: caecum - prechod tenkého čreva do hrubého čreva - prechod obsahuje chlopňu, ktorá zabraňuje prechodu obsahu hrubého čreva spätne do horných častí tráviaceho systému, colon ascendens - vzostupná časť hrubého čreva, colon transversum - priečna časť hrubého čreva - pod žalúdkom a nad tenkým črevom, colon descendens - zostupná časť hrubého čreva a konečník (rectum).
V hrubom čreve sa živiny viac nevstrebávajú, iba sa zahusťujú a pripravujú na vylúčenie v tela. V hrubom čreve sa vstrebáva voda. Vzniknutá stolica sa hromadí v konečníku, odkiaľ sa vylučuje. Aby nedošlo k samovoľnému unikaniu stolice, konečník je zabezpečený análnym zvieračom, ktorý sa nachádza v oblasti análneho otvoru.

Hrubé črevo - caecum - prechod tenkého čreva do hrubého čreva, colon ascendens - vzostupná časť hrubého čreva, colon transversum - priečna časť hrubého čreva, colon descendens - zostupná časť hrubého čreva a konečník (rectum)

Slepé črevo (appendix) - červovitý výbežok hrubého čreva

Caecum a chlopňa zabraňujúca prechodu obsahu hrubého čreva do horných častí tráviaceho systému
