Trombofilné stavy
Definícia
Trombofilnými stavmi označujeme vrodené alebo získané stavy, spojené so zvýšeným rizikom tromboembolických príhod (žilová trombóza, pľúcna embólia, vzácnejšie tepnová trombóza).
Príčina ochorenia
Riziko vzniku hlbokej žilovej trombózy je charakterizované Virchowovou triádou (hyperkoagulačný stav, stagnácia krvi, porušenie steny cievy). Medzi základné rizikové faktory trombolemboliskej choroby patrí imobilizácia, trauma, ortopedické operácie, väčší chirurgický zákrok - hlavne v brušnej oblasti, zhubné ochorenia, užívanie hormonálnej antikoncepcie a tehotenstvo. Ďalším významným rizikovým faktorom je obezita a metabolický syndróm.
Klinický obraz
Trombofilné stavy sú definované zvýšeným rizikom vzniku žilovej alebo tepnovej trombózy a pľúcnem embólie. Pred prepuknutím týchto následkov sú zvyčajne asymptomatické. V symptomatickom štádiu sa prejavujú typickým obrazom hlbokej žilovej trombózy a pľúcnej embólie, vzácnejšie tepnovej trombózy. Ak ide o trombózu vzniknutú v mladom veku (pod 45 rokov), závažného rozsahu, atypickej lokality (mozgové, obličkové, črevné cievy) a recidivujúceho charakteru, spojenú s pozitívnou rodinnou anamnézou, pravdepodobne sa jedná o vrodenú poruchu zrážania krvi.
Diagnostika
Na diagnostiku ochorenia sa používajú rôzne testy zrážania krvi. Mal by sa vyšetriť každý jedinec s prejavmi ochorenia mladší ako 45 rokov pri podozrení na vrodenú príčinu zrážania krvi a rovnako i jedinec staršieho veku s podozrením na trombózu. Včasnou diagnostikou možno zabrániť život ohrozujúcej pľúcnej embólii a ďalším závažným trombózam (náhla cievna mozgová príhoda).
Liečba
Liečba trombofiných stavov zahŕňa liečbu tromboembolickej choroby a kardiovaskulárnych ochorení. Používajú sa lieky na zrážanie krvi a ďalšie liečebné postupy (napr. aplikácia elastických pančúch).