Ucho

Ucho je orgánom sluchu. Skladá sa z 3 častí:

Vonkajšie ucho

Vonkajšie ucho je zložené z ušnice a vonkajšieho zvukovodu.

Stredné ucho

Stredné ucho sa skladá z bubienka a sluchových kostičiek - kladivka, nákovky a strmienka, uložených v bubienkovej dutine. 

Vnútorné ucho

Vnútorné ucho tvorí komplikovaný systém dutín a kanálikov, ktoré spolu komunikujú cez  bludisko (labyrint). Časťami labyrintu sú slimák, predsieň a 3 polkruhovité kanáliky. 


Ucho - vonkajšie, vnútorné a stredné ucho - vonkajšie ucho začína ušnicou, pokračuje vonkajším zvukovodom a končí bubienkom. Bubienok tvorí hranicu medzi vonkajším a stredným uchom a pokračuje sluchovými kostičkami stredného ucha - kladivko, nákovka a strmienok. Stredné ucho je Eustachovou trubicou spojené s nosohltanom. Sluchové kostičky nasadajú na oválne okienko, kde začína vnútorné ucho, tvorené predsieňou, polkruhovitými kanálikmi a slimákom (cochlea). V slimáku sa nachádza sluchový orgán - Cortiho orgán. Nad slimákom je uložený polohovo - sluchový nerv (n. vestibulocochlearis - VIII).


Ušnica

Ušnica (auricula) patrí k vonkajšiemu uchu. Pomáha sústreďovať zvukové vlny do zvukovodu. Zvukové vlny pôsobia na bubienok, ktorý vďaka nim začne vibrovať.

Ušnica (auricula) - ušnicu tvorí vonkajší polkruhovitý oblúk - helix, veďla ktorého je menší polobluk - antihelix. Časť blízko vchodu do vonkajšieho zvukovodu, ktorou sa dá ucho uzavrieť sa nazýva tragus. Spodná časť ušnice utvára ušný lalok.


Vonkajší zvukovod

Vonkajšie ucho ďalej pokračuje vonkajším zvukovodom. Zvukovod pokrýva koža, v ktorej sú početné mazové žliazky produkujúce ušný maz. Začiatok zvukovodu je ochlpený. Ušný maz a chĺpky chránia zvukovod pred vniknutím väčších teliesok.


Vonkajší zvukovod - prierez - ušnica plynule prechádza do vonkajšieho zvukovodu. Vonkajší zvukovod je trubica, zabezpečujúcu prenos zvukových vĺn na bubienok. Končí bubienkom, ktorý je počiatočnou častou stredného ucha.


Bubienok

Bubienok (membrana tympani) je pružná väzivová blanka priemeru asi 1 cm a hrúbky asi 0,1 mm. Tvorí hranicu medzi vonkajším a stredným uchom, no funkčne patrí k strednému uchu. Zvukové vlny, prichádzajúce z vonkajšieho zvukovodu, bubienok rozkmitávajú a toto kmitanie sa prenáša na sluchové kostičky pomocou kladivka, ktoré je prirastené k bubienku.


Bubienok (membrana tympani) - detailný pohľad


Sluchové kostičky

Stredné ucho obsahuje 3 sluchové kostičky - kladivko, nákovka a strmienok. Kladivko je pripojené k bubienku a strmienok k oválnemu okienku. Pomocou sluchových kostičiek sa prenášajú vibrácie z bubienka na oválne okienko vnútorného ucha. Strmienok svojím pohybom rozkmitáva perilymfu vnútorného ucha.


Sluchové kostičky - detail - kladivko, nákovka a strmienok


Bubienková dutina - sluchové kostičky sú uložené v bubienkovej dutine. Bubienková dutina je vyplnená vzduchom a cez Eustachovu trubicu komunikuje s hltanom. Eustachova trubica slúži na vyrovnávanie tlaku v strednom uchu. Za normálnych okolností je uzavretá, otvára sa pri zívaní, kýchaní, žuvaní a hltaní.


Vnútorné ucho

Vnútorné ucho tvorí komplikovaný systém dutín a kanálikov, ktoré spolu komunikujú cez bludisko (labyrint). Časťami labyrintu sú slimák, predsieň a 3 polkruhovité kanáliky. Vo vnútornom uchu sú uložené receptory sluchového a rovnovážneho zmyslu. Tieto receptory vytvárajú v sluchovom orgáne (Cortiho orgán) vláskové bunky. Vlásky sa ohýbajú a vytvárajú potenciál, ktorý tvorí a vedie vzruchy do sluchového a rovnovážneho centra. Polkruhovité kanáliky slúžia výlučne rovnovážnemu zmyslu. Vnútorné ucho vypĺňa perilymfa a endolymfa. 

Membránový labyrint - nachádza sa vnútri kosteného labyrintu - 3 polkruhovité kanáliky, vačky (sacculus a utriculus), vnútro slimáka a polohovo - sluchový nerv (n. vestibulocochlearis - VIII.)


Kostený labyrint - 3 polkruhovité kanáliky, oválne a okrúhle okienko a slimák (cochlea)


Membránový a kostený labirynt - schéma - stredné a vnútorné ucho - bubienok - sluchové kostičky, strmienok nasadajúci na oválne okienko, 3 polkruhovité kanáliky a slimák (cochlea)



Prierez slimákom (cochlea) - vnútri sa nachádzajú vláskové bunky, ktoré sa napájajú na nervové vlákna polohovo - sluchového nervu (v. vestibulocochlearis - VIII.)


Sluchová dráha

Vonkajšie a stredné ucho zabezpečuje prenos zvukových vĺn do vnútorného ucha, kde dochádza k ich prevodu až na vláskové bunky v Cortiho orgáne. V tomto mieste začína sluchová dráha, ktorá odvádza sluchové vnemy do sluchového centra v mozgovej kôre.

Sluchová dráha je 3 neurónová a začína na vláskových bunkách Cortiho orgánu. 1. neuróny sluchovej dráhy sú bunky nervového ganglia v slimáku, tvoriace polohovo - sluchový nerv (n. vestibulocochlearis - VIII), nasledujú 2. a 3. neuróny, končiace v talame (corpus geniculatum mediale). Z talamu prechádzajú neuróny do sluchového centra v hornom temporálnom gyre mozgovej kôry.



Sebe lekárom 2023
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky