Vracanie
Definícia
Vracanie je označenie pre náhle vylúčenie tráveniny zo žalúdka, spôsobené kŕčovitými sťahy svalstva brucha a bránice. Obyčajne ide o nezávažný príznak, spájajúci sa s požitím škodliviny.
Príčina
Vracanie je dôležitým obranný reflexom tráviaceho systému. Najčastejšie sa ním telo chráni pred toxickými látkami prijatými v potrave. Týmto mechanizmom zabraňuje, aby sa dostali ďalej do tráviaceho systému a vstrebali sa do tela. Vracanie je časté pri žalúdočných a črevných infekciách, pri otrave jedlom a ochoreniach tráviaceho systému. Spája sa však i so stavmi, ktoré nesúvisia s tráviacim systémom. Môže sa objaviť pri cestovaní v autobuse a na lodi, v tehotenstve ako jeden z prvých príznakov gravidity, pri metabolických poruchách, užívaní niektorých liekov, chemoterapii, mozgových léziách, traume hlavy, požívaní alkoholu, intenzívnej fyzickej bolesti a ďalších ochoreniach.
Klinický obraz
Vracanie sprevádza pocit na vracanie, potenie, bledosť a pokles krvného tlaku. Samotné vracanie má niekoľko fáz: zvýšené slinenie, obrátenie peristaltiky (presun tráveniny z hornej časti čreva do žalúdka), uzavretie hlasiviek (zabraňuje vdýchnutiu zvratkov), zadržanie dychu, kontrakciu svalov brušnej steny a zvýšenie vnútrobrušného tlaku, relaxáciu dolného pažerákového zvierača a vypudenie obsahu žalúdka.
Diagnostika
Z hľadiska diagnostiky je dôležité zistiť primárnu príčinu vracania.
Liečba
Vo väčšine prípadov vracanie, ktoré je následkom podráždenia alebo zápalu žalúdka, ustúpi bez liečby. V prípade podozrenia na otravu jedlom alebo črevnú infekciu je vhodné užiť čierne uhlie, ktoré absorbuje škodliviny a vylúči ich z tráviaceho systému. V prípade nadmerného vracania je dôležité hradiť straty tekutín a minerálov, aby sa zabránilo dehydratácii. Proti vracaniu možno užiť antiemetiká.