Vyšetrenie moču
Vyšetrenie moču je najdôležitejšou vyšetrovacou metodikou pri stanovovaní diagnózy v prípade ochorenia obličiek a močových ciest. V bezpríznakových formách obličkových ochorení je často jediný príznak choroby pozitívny nález v moči.
Vyšetrenie moču patrí k základným vyšetreniam v ambulantnej ale aj nemocničnej praxi. Moč odráža nie len stav obličiek, močového systému, je i ukazovateľom mnohých ochorení.
Množstvo moču
Malé množstvo moču môže svedčiť o malom príjme tekutín u zdravého jedinca, alebo nedostatočnej funkcii obličiek, ktorých produkcia moču je obmedzená. Naopak veľké množstvo moču majú osoby s nadmerným prívodom tekutín a tiež môže byť príznakom nedostatočnej koncentračnej schopnosti obličiek, čo býva sprievodným znakom ich vážnejšieho poškodenia.
Diuréza
Diuréza predstavuje objem vylúčeného moču sa za 24 hodín. U zdravého človeka je diuréza 1200 ‐ 1500 ml/24 hod (hranične 500 ‐ 2000 ml), u detí je diuréza 300 ‐ 1500 ml/24 hod.
Polyúria
Polyúria je stav, kedy diuréza dosiahne hodnotu vyššiu ako 2000 ml za 24 hodín. Moč je bezfarebný alebo svetložltý a má nízku mernú hmotnosť.
Oligúria
Pri oligúrii je diuréza nižšia ako 500 ml za 24 hodín. Moč je tmavý a má vysoku mernú hmotnosť.
Merná hmotnosť moču
Merná hmotnosť moču je parameter určujúci relatívnu hustotu moču. U zdravého človeka je nízka po väčšom príjme tekutín, dlhodobo znížená je pri ochorení obličiek. Vysoká merná hmotnosť hovorí o dobrej koncentračnej schopnosti obličiek a jej určenie je dôležitým meradlom ich funkčnej zdatnosti.

Farba moču
Moč je za normálny okolností je číry, bledožltej farby. Mení sa v závislosti od množsta prijatých tekutín. Pri príjme väčšieho množstva tekutín je svetlejšia, pri prijme nedostatku tekutín je tmavšia. Zmenu farby môču môže spôsobiť strava (napr. červená repa), lieky alebo chorobný proces.
Zmeny farby moču
Bledá až vodová - veľký príjem tekutín, nedostatočná funkcia obličiek, cukrovka
Belavo opalescentná - prítomnosť baktérií, hnisu
Červená - ružová - prítomnosť krvi v moči
Zelenavo modrá - infekcia baktériami rodu Pseudomonas
Tmavožltá - hnedá - prítomnosť bilirubínu (žlčového farbiva) v moči
Hnedá až čierna - prítomnosť krvi v moči pri chorobách obličiek alebo prítomnosť alkaptónu v moči
Zákal moču
Moč je za normálnych okolností číry, priehľadný a bez zákalu. Ak sú v moči prítomné napr. alkalické látky, zákal je belavý, pri kyslých látkach slabo ružový, krv spôsobuje červenkastý zákal.
Pena na moči
U zdravého jedinca je pena na moči bezfarebná a po pretrepaní sa rýchlo sa stráca. Ak je sú v moči prítomné bielkoviny alebo cukor, moč má zvýšenú penivosť bielej farby, ktorá pomaly mizne. Pri prítomnosti bilirubínu v moči má pena hnedé sfarbenie.
Zápach moču
Zápach normáleho moču je aromatický, pri ochoreniach pozorujeme rôzne zmeny zápachu.
Acetónový - cukrovka, hladovanie
Amoniakový - infekcia močových ciest
Foetor hepaticus - hepatálna kóma
Hnilobný - hnilobné baktérie
Plesnivý - fenylketonúria
Vyšetrenie moču
Základné vyšetrenia- chemické vyšetrenie moču, vyšetrenie močového sedimentu, kultivačné vyšetrenie moču. Moč je potrebné vyšetriť pri každom horúčnatom ochorení, ak nie sú príznaky z dýchacích ciest, pri zvýšenej teplote, ak sa v minulosti vyskytol zápal močových ciest, pri bolestiach pri močení, pri častom močení, pri nejasných bolestiach brucha, pri kontrole efektivity liečby infekcií močových ciest, pri diagnoticke a liečbe akútnych a chronických ochorení .Odber moču
Analýza moču predstavuje dôležitý zdroj informácií. Pri rutinnom vyšetrení sa vyšetruje sa čerstvý ranný stredný prúd moču. Moč sa odoberá po dôkladnej intímnej hygiene do močového pohárika alebo sterilnej skúmavky. Pri odbere dbáme, aby sme zabránili kontaminácii odoberanej vzorky.
Vyšetrenie funkcie obličiek
Na vyšetrenie funkcie obličiek možno odoberať jednorazovú vzorka moču ako v prvom prípade, presnejšiu výpovednú hodnotu však má zbieranie 12 hodinového alebo 24 hodinového moču.

Chemické vyšetrenie moču
Chemicky moč vyšetruje sa z jednorazovej vzorky moču lakmusovým papierikom. Výsledok vyšetrenia je čitateľný už v priebehu 1 minúty.Normálny výsledok: pH 5,5-6,0, ostatné vyšetrované parametre majú byť negatívne.
pH moču
pH moču - normálne pH je 5-6, zmenené pri metabolických poruchách, pri poruche vnútorného prostredia.
Belkovina v moči
Belkovina v moči - u zdravého človka nie v moči je prítomná, jej prítomnosť svedči o zápale, ochorení obličiek alebo o metabolickom ochorení. Bielkoviny môže byť v moči prítomné aj pri dehydratácii, kedy sa po doplnení tekutín nález upraví.
Glukóza
Za normálnych okolnosti je prítomné mále množstvo glukózy (cukru) v moči, ktoré sa bežnými metódami nedá zistiť. Pozitívny nález glukózy v moči môže svedčiť o cukrovke alebo o narušenej funkcii obličiek, ktoré prepúšťajú vyššie množstvo cukru ako je norma.
Ketolátky
Ketolátky - za normálnych okolnosti sa v moči nevyskytujú, sú prítomné pri nadmernom chudnutí (ťažká podvýživa), pre dehydratácii, pri nezvládnutej cukrovke.
Urobilinogén
Urobilinogén- u zdravého človeka nie je v moči prítomný, prítomnosť svedčí o žltačke alebo inej poruche pečene.
Krv
Krv je v moči prítomná pri obličkových kameňoch, pri zápale močových ciest, pri závažnom postihnutí obličiek, pri hemolytickej anémii (z rozpadu červených krviniek), ale aj pri namáhavom cvičení.
Hemoglobín
Hemoglobín - za normálnych okolností sa v moči nevyskytuje, prítomný je pri zápaloch, obličkových kameňoch, pri úrazoch v oblasti panvy, pri liečbe antibiotikami.
Vyšetrenie močového sedimentu
Vyšetruje sa v laboratóriu, výsledok je zvyčajne v deň odberu. Moč sa centrifuguje, mikroskopicky sa sleduje počet bielych krviniek, červených krviniek, baktérií, a iných substancií.
Normálny výsledok: leukocyty (biele krvinky) : 0-10 ( v závislosti od veku a normy laboratória sa môže meniť), erytrocyty (červené krvinky): 0-5, baktérie: neprítomné, ploché epitélie: prítomné
Biele krvinky
Biele krvinky - zvýšený počet svedčí pre infekciu, malé množstvo bielych krviniek môže byť aj pri dehydratácii, po doplnení tekutín sa nález zvyčajne upraví.
Červené krvinky
Červené krvinky- normálny počet je 0 - 5, zvýšený počet svedčí pre infekciu, obličkové kamene, či poškodenie obličiek.
Baktérie
Baktérie - by v sedimente nemali byť prítomné, na základe prítomnosti baktérii sa nedá definitívne potvrdiť zápal močových ciest. Nie je možné rozoznať, či sú baktérie z močových ciest, alebo sa do moču dostali napríklad z kože, z konečníka alebo z okolia ústia močovej trubice. Preto pri náleze baktérii je potrebné vyšetrenie kultivácie moču.
Ploché epitélie
Ploché epitélie- nie je to chorobný nález, sú to časti povrchovej vrstvy kože a sliznice.
Kultivačné vyšetrenie moču
Vyšetrenie sa robí v špecializovanom laboratóriu, kompletný výsledok je najskôr o 3 dni po odbere. Vzorka moču sa kultivuje na kultivačných pôdach, sleduje sa rast baktérií.
Normálny výsledok: Pôdy ostali sterilné alebo bezvýznamná bakteriúria
Hodnotí sa počet baktérií, typ baktérií a citlivosť baktérií na antibiotiká
Malé množstvo baktérií môže byť prítomné v moči aj bez prítomnosti zápalu, hovoríme tomu bezvýznamaná bakteriúria.
Hodnotenie výsledku
Ak je moč sterilný a nie je tam infekcia, pôdy zostanú čisté.
Hodnotenie podľa množstva baktérií
Menej ako 10 000 v 1ml je negatívny výsledok.
Od 10 000- 100 000 v 1 ml je výsledok veľmi podozrivý, ale nie istý. Tu je potrebné zhodnotiť spolu s výsledkom močového sedimentu, hlavne s nálezom bielych krviniek a s klinickým stavom, resp. zopakovať vyšetrenie.
Nález viac 100 000 baktérii v 1ml svedčí pre zápal v močových cestách.
Hodnotenie podľa typu baktérií
Na základe rastu sa zisťuje typ baktérie. Sú určité typy, ktoré sú typické pre zápaly močových ciest napríklad Escherichia coli alebo Proterus mirabilis. Ak je nález kožných baktérií, môža isť o znečistenie moču pri odbere. Rovnako, ak sa nachádza viac druhov baktérií v moči, zvyčajne sa jedna o znečistený moč (kontaminácia).
Hodnotenie citlivosti na antibiotiká
Je to veľmi užitočné vyšetrenie, pretože je možné takto začať liečbu cielene, antibiotikami, na ktoré je baktéria citlivá.