Samovyšetrenie prsníkov
Vyšetrenie prsníkov patrí medzi základné vyšetrenia v gynekológii. Vyšetrením prsníkov sa uistíte, že sú vaše prsia zdravé a prípadne odhalíte skoré štádiá ochorení. Najväčší význam má vyšetrenie prsníkov v prevencii rakoviny prsníka, ktorá patrí medzi najčastie nádorové ochorenia žien. Skoré zachytenie umožňuje skorý nástup liečby a väčšeiu šancu na uzdravenie.
Vyšetrovacie metódy:
Samovyšetovacie: vyšetrenie pohľadom a palpačné vyšetrenie prsníkov
Vyšetrenie lekárom: vyšetrenie pohladom, palpačné vyšetrenie prsníkov, sonografické vyšetrenie , mamografické vyšetrenie
Vyšetrenie pohľadom
Pri vyšetrení pohľadom si všímamé rôzne nezrovnalosti. Zameriaveme sa predovšetkým na symetrickosť prsníkov. Oba prsníky by mali mať približne rovnaký tvar, vzhľad a veľkosť.
Všímame si :
- zafarbenie prsníkov a prsných bradaviek
- bradavky - ich tvar, vypuklosť či vtlačenie smerom dnu a možný výtok
- na pohľad viditeľné hrčky a nepravideľnosti
Zbystríme a navšívime lekára, ak pozorujeme tieto znaky:
- výrazná asymetrickosť prsníkov, zmenený tvar, hrčky
- výtok a vtlačenie prsnej bradavky
- výrazná zmena farby prsníka
Palpačné vyšetrenie prsníkov

Palpačné vyšetrenie patrí spolu s vyšetrením pohľadom medzi základné vyšetrenia, ktoré môžete vykonávať sama v pohodlí vášho domova a ubezpečiť sa tak o zdraví vašich prsníkov.
Vyšetrenie je ideálne vykonávať raz za 3 mesiace a to v čase po ukončení menštruácie.
U žien v klimaktériu je palpačné vyšetrenie vhodné opakovať každý mesiac.
Postup pri palpačnom vyšetrení:
- ľavou rukou si vyšetriť pravý prsník. Ľavý prsník sa vyšetruje pravou rukou.
- vyšetruje bruškami troch stredných prstov ruky
- postupujeme krúživými pohybmi od horného vonkajšieho kvadrantu smerom k bradavke
- najskôr vyšetríme povrchové vrstvy žľazy a potom výraznejším tlakom hlbšie štruktúry
- všímame si súmernosť, zhrubnutie kože a prípadné hrčky
jemne zatlačíme na bradavky prsníkov a zistíme či z nich nevyteká sekrét - Po vyšetrení prsníkov treba pokračovať aj vyšetrením v oblasti pod a nad kľúčnou kosťou a pazuchy, kde si treba všímať prípadné zdurené alebo zatrvrdnuté lymfatické uzliny
V prípade, že pri palpačnom vyšetrení narazíte na niečo podozrivé, navšívte vášho gynekológa.
Sonografické vyšetrenie prsníkov

USG vyšetrenie pomáha pri diagnostike zmien, napr. hrčke na prsníku, ktorú si všimol lekár alebo ste si ju našli sami pri samovyšetrení a pomáha aj pri zisťovaní paplačne nezistených chorobných zmien.
Kedy absolvovať sonografické vyštrenie?
- každá žena vo veku 20-40 rokov má možnosť absolvovať preventívne sonografické vyšetrenie raz za dva roky v rámci preventívnej gynekologickej prehliadky
- ženy so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka môžu absolvovať sono vyšetrenie prsníkov raz ročne (ženy, ktoré majú v rodine rakovinu prsníka, ženy, užívajújúce hormonálnu antikoncepciu či ženy, ktoré užívajú hormonálnu substitučnú liečbu v prechode)
Sonografické vyšetrenie možno vykonať i mimo stanoveného obdobia (mimo preventívnej prehliadky) v prípade podozrivého nálezu pri samovyšetrení prsníkov alebo vyšetrení gynekológom.
Ako prebieha vyšetrenie?
Sono vyšetrenie vyšetrenie vykonáva lekár sonografickou sondou. Vyšetrí oba prsníky a podpazušie.
Výhody USG
- bezbolestná metóda bez zásahu do tela
- bezpečná metóda bez zdravotných rizík
- preventívna metóda vhodná pre mladé ženy, tehotné a dojčiace matky
Nevýhody a limity USG
- obmedzená diagnostická presnosť
- nemusí byť účinná pri odlíšení pri drobných a hlbšie uložených zmien
- nezistí drobné odchýlky, ktoré je schopná znázorniť mamografia.
Mamografické vyšetrenie prsníkov

Mamografia je lekárske vyšetrenie mäkkým röntgenovým žiarením, ktoré zobrazuje vnútorné tkanivo a žľazu prsníkov, a tým pomáha odhaliť rakovinu prsníka v ranom štádiu. Vďaka tomu sa zvyšuje šanca na vyliečenie.
Kedy absolvovať mamografické vyšetrenie?
- na mamografické vyšetrenie má nárok každá žena vo veku nad 40 rokov raz za dva roky
- ženy so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka majú nárok na vyšetrenie raz ročne (ženy, ktoré majú v rodine rakovinu prsníka , ženy, užívajúce hormonálnu antikoncepciu, ženy, ktoré užívajú hormonálnu substitučnú liečbu v prechode)
Mamografické vyšetrenie je súčasťou preventívnej prehliadky u gynekológa. Váš gynekológ vás na toto vyšetrenie posiela v správnom intervale, aj keď pri vyšetrení nezistil žiadnu zmenu v prsníkoch a vy sa cítite zdravá. Na mamografiu vás však môže lekár poslať, aj keď sa objaví nejaký nález vo vašich prsníkoch, vtedy hovoríme o diagnostickej mamografii.
Preventívna mamografia
Absolvujete ju, hoci nemáte žiadne príznaky ochorenia prsníkov, ale dovŕšili ste 40. rok života.
Slúži na vyhľadávanie skorých štádií zhubných nádorov prsníka, prípadne prekanceróz (prednádorových stavov).
Diagnostická mamografia
Na diagnostickú mamografiu vás posiela váš gynekológ po vyšetrení prsníkov, ak ste si nahmatali hrčku alebo máte iné príznaky ochorenia prsníka, ako napr. zmeny na koži, patologická sekrécia (výtok) z bradavky a pod.
Výhody
- Mamografia pomáha lekárovi rozpoznať aj malé začiatočné nádory. Vďaka tomu môže lekár ochorenie čo najskôr zachytiť a efektívne liečiť
- Mamografia pomáha zachytiť už malé časti abnormálneho tkaniva, ktoré sa môže začať tvoriť v mliečnych žľazách v prsníku. Keď sa tieto malé nálezy odstránia z prsníka dostatočne zavčasu, nepoškodia zdravie ženy.
Riziká
- Ak je ľudské telo vystavené veľkému množstvu röntgenového žiarenia, vzniká riziko vzniku indukovaného karcinómu (t. j. zhubného nádoru vyvolaného röntgenovým žiarením). Pri bežnej mamografii nie je vaše telo vystavené takému veľkému množstvu žiarenia a výhoda odhalenia aj malého nádoru prevyšuje toto riziko.
- Niekedy mamografické vyšetrenie môže zobraziť nález, ktorý vyzerá ako pozitívny nález nádoru, aj keď ide iba o planý poplach. V takomto prípade absolvujete ešte doplňujúce vyšetrenia (cielené mamografické alebo sonografické), ktoré vyvrátia prípadný falošne pozitívny nález.
- Mamografické vyšetrenie sa bežne nevykonáva, ak ste tehotná alebo dojčíte.
- Ani negatívne mamografické vyšetrenie neznamená absolútnu neprítomnosť nehmatného zhubného nádoru (hlavne v prsníkoch, ktoré sú tvorené prevažne hustou mliečnou žľazou). Je dôležité, aby ste absolvovali mamografické vyšetrenie pravidelne a v čase medzi nimi sa samovyšetrovali a pri akejkoľvek zmene navštívili lekára.