Zápal pošvy
Definícia
Zápal pošvy (vaginitída) patrí medzi najčastejšie ochorenia sexuálne aktívnych žien. Ide o rôznorodú skupinu infekcií, na ktorej vzniku sa podieľajú baktérie, vírusy, kvasinky, stres a ďalšie faktory. Zápal pošvy sa môže prejaviť výtokom, svrbením a bolesťami.
Príčina ochorenia
Mikroflóra pošvy je prirodzenou ochranou pohlavných orgánov ženy pred vznikom a šírením zápalového ochorenia. Táto prirodzená mikroflóra pošvy reaguje veľmi citlivo na zmeny vonkajších a vnútorných podmienok. Pri ich narušení sa mení zloženie mikroflóry, čo sa výtokom, svrbením a/alebo bolesťou. Príčinou zápalu pošvy je zvyčajne zmena zloženia vaginálnych baktérií alebo infekcia. Zápal pošvy môže byť tiež spôsobený zmenami hormónov - napríklad poklesom hladiny estrogénu po menopauze. Najčastejšími typmi zápalu pošvy sú bakteriálne zápaly pošvy, kvasinkové infekcie a trichomoniáza. Zápal pošvy môže vzniknúť aj v dôsledku mechanického podráždenia, alergickej reakcie a stresu. Najčastejším zápalom pošvy je bakteriálny zápal pošvy, ktorého príčinou sú zmeny počtu a zastúpenia baktérií, prirodzene sa vyskytujúcich vo vagíne. Za normálnych okolností laktobacily prevyšujú ostatné druhy baktérií (anaeróbne baktérie). Ak sa anaeróbne baktérie premnožia, narušia rovnováhu a spôsobia bakteriálny zápal pošvy. Tento typ zápalu pošvy je často spôsobený pohlavným stykom, najmä ak má žena viacero sexuálnych partnerov alebo nového sexuálneho partnera. Kvasinkové infekcie sa vyskytujú pri premnožení kvasiniek, najčastejšie druhu Candida albicans. Neinfekčný zápal pošvy vzniká v dôsledku používania vaginálnych sprejov, parfumovaného mydla, parfumovaných menštruačných vložiek a spermicídnych prípravkov, ktoré dráždia tkanivo vulvy a vagíny. Cudzie predmety (toaletný papier, zabudnuté tampóny vo vagíne a nehygienické ošetrovanie erotických pomôcok) môžu rovnako dráždiť tkanivo vagíny a spôsobiť zápal. Riziko zápalu pošvy zvyšujú hormonálne zmeny súvisiace s tehotenstvom, užívaním antikoncepčných tabletiek a menopauzou, sexuálna aktivita, promiskuita, užívanie liekov (antibiotiká, steroidy), neliečená cukrovka, nosenie vlhkého alebo obtiahnutého oblečenia a používanie vnútromaternicového telieska. Trichomoniázu spôsobuje baktéria trichomonas vaginalis.
Klinický obraz
Príznaky zápalu pošvy sú zmena farby, zápachu, konzistencie alebo množstva výtoku z vagíny, vaginálne svrbenie a podráždenie, bolesť počas pohlavného styku, bolesť pri močení, ľahké vaginálne krvácanie alebo špinenie. V prípade bakteriálneho zápalu pošvy je typickým príznakom sivobiely vodnatý výtok s rybacím zápachom. Hlavným príznakom kvasinkovej infekcie je svrbenie, sprevádzané bielym výtokom konzistencie tvarohu. Trichomoniáza zase spôsobuje zelenkastý, niekedy spenený výtok.
Diagnostika
Pri gynekologickom vyšetrení sa odoberie vzorka výtoku z krčka alebo vaginálneho výtoku na laboratórne vyšetrenie s cieľom diagnostikovať konkrétny druh zápalu pošvy. Lekár stanoví pH pošvy prostredníctvom testovacej tyčinky alebo pH papiera. Zvýšené pH môže naznačovať bakteriálny zápal pošvy alebo trichomoniázu.
Liečba
Keďže zápal pošvy spôsobuje množstvo faktorov, liečba závisí od príčiny ochorenia. Pri bakteriálnom zápale sa predpisujú tabletky s obsahom metronidazolu, ktoré sa užívajú perorálnou cestou i vaginálne. Infekcie kvasinkami sa liečia antimykotickými krémami alebo čapíkmi. Liečba neinfekčného zápalu pošvy vyžaduje vyhýbanie sa zdroju podráždenia (mydlo, hygienické vložky, tampóny).
Prevencia
Pred zápalom pošvy sa možno chrániť. Určitú dobu je potrebné vyvarovať sa kúpeľom, vírivkám a saunám. Dôležité je dodržiavať zásady osobnej hygieny, vyhýbať sa výplachom vagíny, nepoužívať dráždivé prostriedky intímnej hygieny (narušujú normálne zloženie mikroorganizmov a zvyšujú riziko vaginálnej infekcie), nosiť bavlnenú spodnú bielizeň a vyhýbať sa syntetickým materiálom a nesprávať sa promiskuitne. Šíreniu infekcií pohlavným stykom zabraňuje používanie kondómov.