Zápcha
Definícia
Zápchou sa označuje stav, kedy sa človek nedokáže vyprázdniť. Za normálnych okolností, u zdravého človeka, možno za zápchu považovať, ak pri jeho bežnej strave chýba stolica deň a viac alebo je stolica príliš tuhá, nemožno sa vyprázdniť alebo sa vyprázdňuje s ťažkosťami.
Príčina
Najčastejšou príčinou zápchy je nezdravá strava s nedostatkom vlákniny, nedostatočný príjem tekutín, sedavý spôsob života, nedostatok pohybu a stres. Príčinou zápchy môže byť tiež porucha pohyblivosti hrubého čreva alebo iné ochorenie tráviaceho systému (napr. nádory). Ďalej môžu zápchu spôsobovať lieky, endokrinné a neurologické ochorenia, spôsobujúce poruchu správnej funkcie tráviaceho systému (znížená funkcia štítnej žľazy, cukrovka, Skleróza multiplex, Parkinsonova choroba).
Klinický obraz
V klinickom obraze dominuje porucha vyprázdňovania hrubého čreva. Stolica chýba deň alebo viac, je príliš tuhá, neumožňuje sa vyprázdniť alebo sa vyprázdňuje s ťažkosťami. Porucha vyprázdňovania závisí od zloženia stravy, konkrétneho človeka a jeho bežného množstva a frekvencie stolice.
Diagnostika
Zápcha sa diagnostikuje na základe problémov s vyprázdňovaním. V prípade závažnejších príčin zápchy, je dôležitá podrobná anamnéza, vyšetrenie brucha, vyšetrenie cez konečník, irigografia (zobrazenie čreva kontrastnou látkou), vyšetrenie pasáže hrubého čreva, rektoskopia a kolonoskopia.
Liečba
Základom liečby je úprava stravy a životného štýlu. Dôležitá je zdravá strava s dostatočným množstvom vlákniny a tekutín vo forme čistej vody (2 - 3 litre denne). Treba dbať na pravidelný pohyb, vyhnúť sa sedavému spôsobu života a nadmernému stresu. Z liekov možno použiť laxatíva, ktoré ale neriešia príčinu zápchy. Problém riešia iba krátkodobo a pri dlhodobom užívaní môžu spôsobiť zdravotné ťažkosti. Na krátkodobé riešenie sa preferujú glycerínové čípky, ktoré sa aplikujú cez konečník.