Zásady poskytovania prvej pomoci
Dominantou poskytovania prvej pomoci je poskytnutie prvej pomoci u pacientov so zástavou krvného obehu. Ide o život ohrozujúci stav, kedy rozhodujú minúty. Každý človek by mal ovládať zásady prvej pomoci. Vďaka tomu vie v takejto situácii pohotovo reagovať a pomôcť svojim blízkym a ďalším ľuďom.
Obmedzenie dodávky kyslíka
Pri zástave krvného obehu klesá dostupnosť kyslíka pre mozgové bunky. Po zastavení prísunu kyslíka (a glukózy) do mozgu vzniká najskôr funkčné a po 4 - 5 minútach aj štrukturálne poškodenie až do odumretia mozgových buniek s následným nezvratným vyhasnutím funkcií. Zásadný význam pri prísune adekvátneho množstva kyslíka ku všetkým tkanivám tela má správna funkcia dýchacieho , srdcovocievneho a nervového systému. Funkčnými prejavmi týchto systémov sú dýchanie, krvný obeh a stav vedomia. Sú to základné životné funkcie. Zlyhanie ktorejkoľvek z nich znamená ohrozenie zdravia a života človeka.
Centrálny nervový systém (CNS) je charakterizovaný zložitou riadiacou a regulačnou funkciou na zachovania celistvosti organizmu. Dýchanie a krvný obeh zabezpečujú dodávku kyslíka a ďalších živín. Ak je dodávanie dostatočné, mozog sa odvďačí zachovaním vedomia a riadením celého organizmu.
Ohrozenie zdravia a života môže vyvolať akútny koronárny syndróm, srdcové zlyhanie, náhla cievna mozgová príhoda, obštrukcia dýchacích ciest, mechanický úraz, úraz elektrickým prúdom, neúplné utopenie, intoxikácia, kŕčový stav, primárna hypoxia, anafylaxia, metabolický rozvrat a iné. Včasné rozpoznanie uvedených príznakov ohrozenia života a následná správne poskytnutá liečba môžu odvrátiť zlyhanie základných životných funkcií. Na druhej strane, vývoj poškodenia môže vyústiť do náhlych príhod, ktorých spoločným príznakom je zlyhanie dýchania a krvného obehu, bezvedomie, a to bez ohľadu na vyvolávajúcu príčinu. Vzniká prerušenie dodávky kyslíka pre mozog, srdce a ďalšie orgány. Základným liečebným postupom je kardiopulmonálna resuscitácia - KPR.
Kardiopulmonálna resuscitácia KPR
KPR je súbor liečebných metód a postupov zameraných na obnovenie alebo udržanie primeraného dýchania a krvného obehu. Prioritným cieľom KPR je zabezpečiť perfúziu mozgu okysličenou krvou až do obnovenia spontánneho dýchania a funkčného krvného obehu.
KPR je súčasťou takzvanej reťaze prežitia. Týmto termínom sa označuje organizačná a liečebná postupnosť činností, ktoré sa podľa rozsahu a vekových kategórií delia na:
1. Základnú neodkladnú resuscitáciu dospelých
2. Základnú neodkladnú resuscitáciu detí
3. Rozšírenú neodkladnú resuscitáciu dospelých
4. Rozšírenú neodkladnú resuscitáciu detí
Rešpektovanie fyziológie a patofyziológie náhlych príhod sa premieta do bližšej špecifikácie liečebných postupov pre novorodencov do 28.dňa, dojčiat do 1 roka a detí od 1 - 8 rokov. Pre deti nad 8 rokov platia rovnaké postupy ako u dospelých.
Laickí záchrancovia nediagnostikujú (nie sú trénovaný na diagnostiku) zastavenie krvného obehu hmataním pulzu a krčnej tepne. Diagnostika fungujúceho krvného obehu sa zakladá na zisťovaní príznakov obehu, Praktická realizácia sa opiera o diagnostiku vedomia a dýchania a reakciu postihnutého na úvodné efektívne náhradné vdychy (dýchanie z pľúc do pľúc). Ak do 10 s od aplikácie vdychov záchranca nezistí dýchanie, kašeľ či pohyby, musí začať s neodkladným stláčaním hrudníka (vonkajšia masáž srdca). Záchrancovia so zdravotným vzdelaním kontrolujú pulz na krvnej tepne a súčasne sledujú ostatné známky krvného obehu.
Ak nie je dostupný zdroj kyslíka, zvyšuje sa pri dýchaní z pľúc do pľúc objem jednorazového náhradného vdychu. Odporúčaniu sa vdychovať objem 700 - 1000 ml vzduchu. Vzduch je potrebné vdychovať pomaly počas 2 sekúnd (prevencia nafúknutia žalúdka).
Pomer stáčania hrudníka a dýchania je 15 : 2 (15 stláčaní hrudníka a 2 vdychy). Cieľom stáčania hrudníka (vonkajšej masáže srdca) je zabezpečiť určitú úroveň srdcovej a mozgovej cirkulácie.
Pomer stáčaní hrudníka a dýchania 15 : 2
Hlavné zásady pri poskytovaní základnej neodkladnej resuscitácie
Základná neodkladná resuscitácia (BLS - basic life support) v rámci reťaze prežitia vyžaduje:
1. rýchle posúdenie náhlej príhody a aktiváciu záchranného systému
2. neodkladnú kardiopulmonálnu resuscitáciu KPR
3. včasnú defibriláciu
4. včasnú dostupnosť rozšírenej neodkladnej resuscitácie (vykonávajú záchranári)
Zhodnotenie situácie
Zhodnotenie situácie je komplexný vyhodnocovací proces, v rámci ktorého záchranca zbiera informácie (vidí, počuje, cíti, pýta sa, predvída), triedi ich a posudzuje s cieľom správneho výberu liečby. Zhodnotenie situácie musí byť rýchle a zamerané najmä na:
- určenie typu náhlej príhody alebo nehody (úrazové, neúrazové)
- zhodnotenie rizika ohrozenia záchrancu, postihnutého, okolostojacich
- určenie postupnosti zásahov - zaistenie bezpečnosti, aktivácia záchranného systému, organizácia pomoci, ošetrenie postihnutého
Zaistenie bezpečnosti
Zaistenie bezpečnosti účastníkov náhlej príhody či nehody je jednou z hlavných zásad pri poskytovaní neodkladnej pomoci. Riziká ohrozenia záchrancu, postihnutého a prípadných ďalších osôb je potrebné znížiť na minimum. Pri zhodnotení situácie ich treba brať do úvahy a vykonať preventívne opatrenia. Tieto opatrenia majú svoje špecifiká v závislosti od typu príhody (dopravné nehody, požiar, úraz elektrickým prúdom, únik plynu a jedovatých výparov...).
Bezpečnosť záchrancu
Preventívne opatrenia týkajúce sa záchrancu sú zamerané najmä na ochranu pred prenosnými ochoreniami. Riziko takéhoto prenosu je extrémne nízke a možno ho ešte znížiť nasledovnými opatreniami:
- vyvarovať sa zbytočnému kontaktu s krvou a inými výlučkami postihnutého
- používať ochranné prostriedky ako jednorazové nesterilné rukavice a pri dýchaní z úst do úst jednorazová resuscitačná rúška alebo dýchacia bariérová maska
- po ukončení poskytovania pomoci si dôkladne umyť ruky mydlom
Bezpečnosť postihnutého
Bezpečnosť postihnutého sa najčastejšie spája s rozhodovaním o pohybe jeho premiestnenia buď pred ošetrením alebo neskôr. Základným pravidlom je, ak to nie je nevyhnutné, s postihnutým nehýbať do príchodu odbornej pomoci. S postihnutým hýbeme alebo ho premiesťujeme len vtedy, ak:
- hrozní nebezpečenstvo, ktoré nemožno odstrániť (požiar, výbuch pri dopravnej nehode, hrozí ďalšia nehoda pre hmlu, tmu)
- ak je premiestnenie alebo hýbanie dôležité pre záchranu života (vyslobodenie kvôli uvoľneniu dýchacích ciest, zastaveniu závažného krvácania, KPR)
Spôsoby premiestňovania musia zohľadňovať najmä stav vedomia charakter náhlej príhody (úrazový, neúrazový) a rozsah poškodenia.
Aktivácia záchranného systému
Aktivácia záchranného systému (RZP, požiarnici, polícia, resuscitačný tím v nemocnici) je neoddeliteľnou súčasťou reťaze prežitia. Jej cieľom je čo najrýchlejšia dostupnosť rozšírenej liečebnej starostlivosti, profesionálneho uvoľnenia zakliesnených v aute, zahasenia požiaru a i.
Všeobecné pravidlá aktivácie
Kritická chvíľa rozhodnutia o začatí aktivácie závisí od počtu svedkov (záchrancov) náhlej príhody. Ak sú svedkovia najmenej dvaja, je riešenie jednoduché. Jeden sa stará o postihnutého, druhý môže telefonovať alebo inak organizovať pomoc.
Ak je záchranca sám, musí sa správať podľa nasledujúcich pravidiel:
Ak je postihnutý dospelý a náhla príhoda má neúrazový charakter, pri ohrození života sa najskôr aktivuje pomoc (telefonicky, privolanie ďalšieho zdravotného personálu), kričanie o pomoc, žiadanie defibrilátora), až potom sa oživuje. Zdôvodnenie takéhoto postupu vychádza z poznania, že absolútne najčastejšou príčinu náhlej smrti u dospelých je fibrilácia komôr pri akútnom koronárnom syndróme. Najúčinnejšou zložkou liečby je rýchlo dostupný elektrický výboj. Potrebný prístroj je vo vybavení RZP, resuscitačného tímu a mal by byť na každom nemocničnom oddelení. Preto treba volať ihneď (phone first). Volanie ihneď je odôvodnené aj u detí so známym srdcovým ochorením.
Pri ohrození života následkom úrazu, topenia sa, dusenia, otravy alebo ak je postihnutý dieťa, trvá oživovanie najskôr približne 1 minútu a potom sa aktivuje pomoc. Zdôvodnenie tohto postupu vychádza z poznania, že v týchto prípadoch je väčšinou prvotne poškodené dýchanie, preto sa oplatí najskôr oživovať a pokúsiť sa o zvrátenie ohrozenia života. Preto voláme iba rýchlo (phone fast).