Životospráva v tehotenstve
Dodržiavanie správnej životosrpávy je dôležité a znižuje riziko zdravotných komplikácií.
Strava
Počas tehotenstva by sa žena mala vyhývať prejedaniu či hladovaniu. Mala by denne prijať približne 11 000 KJ. V jej strave by malo byť zabepečené dostatočné množstvo bielkovín (1,5g/kg denne), dostatok vápnika (1200mg denne), železa (80mg denne), jódu (100mg/deň) a kyseliny listovej (800mg/deň). Požiadavky na množstvo železa bežná strava zväčša nedokáže naplniť, preto sa od 3. trimestra užíva 30mg železa na deň (u amenických žien 100mg/deň). Je dôležité obmedziť tučné jedlá a sladkosti, celkovo sa vyhýbať nezdavým jedlám a dodržiavať zásady zdravéhu racionálneho stravovania. V tehotenstve je sklon k zápche, z toho dôvodu je potrebné zabezpečiť stravu s dostatkom vlákniny.
Pohlavný styk v tehotenstve
Pri normálnom priebehu tehotenstva je sex bezpečný počas celého trvania tehotenstva. Nedoporučuje sa však poloha muž na žene. Sex je nevhodný pri odtečenej plodovej vode, krvácaní z rodidiel a horziacom predčasnom pôrode. Kontrakcie maternice vyvolané orgazmom za bežných okolností nevedú k pôrodu. Masturbácia a dráždenie prsných bradavike v temíne môže vyvolať pôrod.
Cvičenie
Primeraný telesný pohyb je základom správnej životosprávy. Odporúčajú sa prechádzky, cvičenie pre tehotné, ľahká turistika, posiľňovanie s trénerom, ktorý má skúsenosti s cvičením s tehotnými ženami. S cvičením treba prestať v prípade rizikového tehotenstva alebo pri hroziacom predčasnom pôrode. Nie sú vhodné športy, pri ktorých hrozí úder na brucho (loptové hry) alebo pád (jazdectvo).

Spánok
Dôležité je dodržiavať spánkový režim a spať najmenej 8 - 9 hodín denne. Je dobré zabezpečiť, aby bola miestnosť dobe vetraná a chladná (do 18st. C). Najvhodnejší je spánok na boku, na začiatku tehotenstva môžno spať i na chrbte. Pri polohe na chrbte rastúca maternica tlačí na chrbát, čo môže spôsobiť bolesti svalov, chrbtice alebo poruchy s tlakom. Spánok na bruchu sa v neodporúča pretože nastávajúca mamička má pod sebou rastúce bruško na ktoré tlačí a mohlo by dôjsť k poraneniu plodu.
Telesná hygiena
V tehotenstve je potrebné dodržiavať zásady hygieny, vhodná je každodenná sprcha vlažnou vodou. Zakazujú sa akéhoľvek výplachy pošvy a je nevodné používať akékoľvek iritačné parfumované prípravky na intímnu hygienu. V tehotenstve treba tiež dbať väčší dôraz na hygienu chrupu.
Fajčenie
V tehotenstve je fajčenie absolútne kontrainfikované. Fajčenie ohrozuje správny vývoj jednotlivých orgánových systémov plodu. Znižuje prietok krvi maternicou, čo má za následok zhoršené okysličovanie vyvíjajúcich sa tkanív. U plodu vyvoláva závislosť na nikotíne. Matky fajčiarky rodia plody s nižšou pôrodnou hmotnosťou, s poruchami vývinu a často u nich docháda k spontánnym potratom.
Cestovanie
Vyhýbať sa dlhým trasám. V 3. trimestri za žiadnych okolností určite nelietať.