Zväčšenie lymfatických uzlín
Zväčšenie lymfatických uzlín môže byť lokálne (na jednom špecifickom mieste) alebo generalizované (väčšia oblasť tela). Príčiny zväčšenia lymfatických uzlín sú rôzne a pre zjednodušenie ich môžeme rozdeliť na benígne a malígne.
1. Benígne príčiny zväčšenia lymfatických uzlín
Medzi benígne príčiny zväčšenia lymfatických uzlín zaraďujeme akútne a chronické zápalové a infekčné ochorenia. Prejavujú sa bolestivým zväčšením lymfatických uzlín, ktoré je ''neškodné''.
2. Malígne príčiny zväčšenia lymfatických uzlín
Medzi malígne príčiny zaraďujeme lymfoproliferatívne ochorenia (napr. malígne lymfómy) a metastázy zhubných nádorov inej lokality do lymfatických uzlín. Tieto zväčšenia uzlín sú nebezpečné a pri ich objavení treba okamžite vyhľadať lekára a začať s liečbou.
Diferenciálna diagnostika
Na odlíšenie týchto dvoch príčin zväčšenia lymfatických uzlín je potrebné určiť možnú infektologickú anamnézu, posúdiť známky zápalu, laboratórne vyšetrenia a odlíšiť znaky svedčiace o nádorovom ochorení. Známky zápalu: zvýšená teplota, slabosť, únava, laboratórne známky zápalovej aktivity. Známky nádorového ochorenia: zvýšená teplota, váhový úbytok, únava, slabosť, laboratórne známky zápalovej aktivity a ďalšie. Známky zápalu a nádorového ochorenia sú často veľmi podobného charakteru, je preto dôležité ich odlíšiť, vylúčiť opačnú príčinu a potvrdiť diagnózu.
Zväčšené lymfatické uzliny v oblasti krku
V prípade zväčšenia lymfatických uzlín v oblasti krku treba myslieť na zápaly (hlavne v oblasti ústnej dutiny, hltana, hrtana a štítnej žľazy) a nádory hlavy a krku. Táto oblasť je typickým miestom lokalizácie malígnych lymfómov (Hodgikonov lymfóm) a zhubných nádorov vnútrohrudných orgánov. Pri lokalizácii zväčšenej lymfatickej uzliny nad jamkou kľúčnej kosti možno predpokladať rakovinu žalúdka, pankreasu alebo ovária.
Zväčšené lymfatické uzliny v hrudníku
Zväčšené lymfatické uzliny v hrudníku sa často zistia náhodne pri RTG vyšetrení hrudníka. Pri obojstrannom zväčšení uzlín ide zväčša o malígny lymfóm alebo sarkoidózu. Pri jednostrannom zväčšení je najčastejšou príčinou rakovina pľúc, tuberkulóza a malígny lymfóm.
Zväčšené lymfatické uzliny v podpaží
So zväčšenými lymfatickými uzlinami v podpaží sa najčastejšie stretávame pri zápale horných končatín. V prípade neprítomnosti zápalu, treba uvažovať o metastázach rakoviny prsníka u žien.
Zväčšené lymfatické uzliny v bruchu
Podobne ako pri zväčšených uzlinách v hrudníku ide často o náhodný nález. Pri vnútrobrušnej lokalizácii zväčšených uzlín možno uvažovať o malígnom lymfóme a metastázach rakoviny tráviaceho systému.
Zväčšenie lymfatických uzlín v oblasti slabiny
Pri zväčšení lymfatických uzlín v oblasti slabiny sa zväčša jedná o zápal dolných končatín alebo genitálií. K zväčšeniu uzlín však môže dôjsť aj v dôsledku holenia príslušnej oblasti. Z malígnych ochorení možno uvažovať o rakovine konečníka, malígnom lymfóme alebo malígnom melanóme.
Generalizované zväčšenie lymfatických uzlín
Pri generalizovanom zväčšení lymfatických uzlín hmatáme zväčšené uzliny vo viacerých lokalitách. V tomto prípade treba myslieť na malígny lymfóm. Z benígnych príčin sa môže jednať o infekčnú mononukleózu, toxoplazmózu alebo systémové choroby spojiva.
Čo robiť ak si nahmatáte zväčšené uzliny?
V prípade nahmatania si zväčšených lymfatických uzlín je dôležité odlíšiť zhubné a nezhubné uzliny. Ak sú uzliny bolestivé, nezväčšujú sa a je v tele prítomný zápal alebo infekcia, pravdepodobne ide o nezhubé uzliny. Pre zhubné uzliny je typická nebolestivosť s tendenciou rastu a vytvárania pakiet. Ak si nahmatáte podozrivé uzliny, je dôležité zachovať pokoj a nechať sa vyšetriť odborníkom. Nádorové postihnutie lymfatických uzlín sa potvrdí alebo vylúči histologickým vyšetrením uzliny po jej vytiahnutí.